| anonim_4396 a întrebat:

E păcat să joci jocuri precum Outlast sau resident evil 7? Dacă da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Helper07 a răspuns:

Un crestin trebuie sa copieze modelul lui Hristos. Crezi ca Hristos s-ar juca acel joc?

| anonim_4396 explică (pentru Helper07):

Nu,dar totuși, nu pricep ce e așa rău să butonezi o tastatură și să miști mouse-ul.În plus, și în realitate sunt imagini grotești

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te ajuta sa te apropii de Dumnezeu? Nu, ci iti atrage atentia in cu totul alta directie, de asta nu e bine sa joci astfel de jocuri.

| Superior a răspuns (pentru Helper07):

Iisus probabil nu s-ar juca. Dar nici nu te-ar judeca prea tare.

14 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Le poți juca atâta timp cât nu păcătuiești in viața reală, dar și în suflet.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ești sigur? întreb asta deoarece vreau să instalez RE7, dar nu vreau să fac o prostie

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asa ar fi logic. Cat timp nu pacatuiesti, poti sa te joci, dar sa nu puna stapanire pe tine aceasta activitate. Daca mai faci si rugaciuni zilnic cum ar trebui sa faca un crestin, eu nu vad care ar fi problema. Este doar parerea mea, sa fie clar happy.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cere delegare de la popa si da doua aghiazme pe sursa inainte

| FreddieM a răspuns:

Bai copii, cine dracu va baga asa prostii in cap? Joaca pana adormi, lasa aiurelile.

| Justme1997 a răspuns:

Da fiindca irosesti timpul in care ai putea sa te rogi, cum este de asemenea si TPU.

| anonim_4396 explică (pentru Justme1997):

Atunci de ce tu mai ai TPU?

| Justme1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt ateu dar oricum am auzit despre aproape orice ca e pacat daca vrei tu sa fie pacat. E doar un joc, nu te ingrijora atata

| KhludCiprian a răspuns:

Este amuzant raspunsul cu "modelul lui Hristos".

Pentru ca Iisus foarte probabil daca ar fi crescut in lumea de azi s-ar fi jucat probabil acel joc. Si nu e o parabola: Iisus a fost tot timpul cu petrecaretii, cu cei pacatosi, cu noi normalii.

Doar foarte tarziu au ajuns credinciosii cu ideea ca Iisus ar fi fost un fel de femeie diafana pierduta in gandurile ei dupa printul ce va veni in armura...

Legat de jocuri: bineinteles ca te poti juca jocuri, fac parte din dezvoltarea normala a unui tanar. Vrei sa nu se joace jocuri cu zombie, dar doar sa si-i imagineze in Biblie ca gaseste prin Matei? Vrei sa nu vada oameni impuscati dar sa citeasca in Biblie ca-s sagetati? Sa nu vada doi oameni ce se saruta, dar sa citeasca in Biblie fanteziile unei femei care viseaza la organe sexuale cat ale unui magar?

| Superior a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Pentru ca Iisus foarte probabil daca ar fi crescut in lumea de azi s-ar fi jucat probabil acel joc. Si nu e o parabola: Iisus a fost tot timpul cu petrecaretii, cu cei pacatosi, cu noi normalii."
Iti dau oarecum dreptate. Iisus iubeste oamenii, asa cum sunt.
Cred ca daca ai avea ocazia sa-l inviti pe Iisus la un bar, ar accepta, cred.

| Ekko009 a răspuns:

Nu e pacat sa joci cu masura. E pacat sa vi dependend de jocuri.

Si voi astia cu mesajele rautacioase, lasa-ti-o mai moale... ce cautati in catergoria 'Religie' daca voi nu aveti nicio treabe?