| Necunoscutu92 a întrebat:

E pacat sa joci la Pariurile sportive?

9 răspunsuri:
| costis a răspuns:

E pacat pentru buzunarul tau, ori de cate ori ti-ar merge, per total pierzi. Daca ai urmarit putin la CM din Rusia propunerile celor mai buni pariori, au cam dat-o in bara cu totii.

| sierra1 a răspuns:

Dacă ai vrut săzici PĂCAT atunci da, ar fi păcat să le ai cu sportul și să nu pariezi dacă știi că vei câștiga

| Nilsson a răspuns:

E pacat sa ravnesti dupa bani nemunciti sau sa te imbolnavesti de la stresul banilor pierduti.
Deci cam e pacat oricum ai da-o.

| Octavian199 a răspuns:

E pacat si sa mananci rolling on the floor

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca devine o obsesie, daca te falimenteaza, daca iti provoaca dependenta, daca iti distruge viata de familie, daca iti aduce mai multa paguba decat succesuri, atunci da. Dumnezeu uraste orice lucru care ne provoaca durere, suferinta, care ne distruge viata si relatia cu El, care ne indeparteaza de ceea ce este sfant si bun pentru viata noastra, El ne iubeste nespus si doreste tot ce este mai bun pentru noi. noi crestinii nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Jay1 a răspuns:

Nu dacă nu pierzi banii.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Biblia spune ca tot ce nu este din credinta este pacat. Romani 14, 23
Este jocul la pariuri din credinta? Unde ne invata pe noi credinta crestin-ortodoxa si preotii ca sa jucam la pariuri sportive?! Nicaieri si niciodata! Iubirea de arginti este radacina tuturor relelor si cei ce au poftit-o cu infocare, zice Scriptura, au ratacit de la credinta. 1 Timotei 6, 10.
Dar fericit este barbatul care nadajduieste in Domnul! Psalmul 33, 8

| Demetrov a răspuns:

Prostia e un pacat capital in zilele noastre.

| AdrianLeverkun a răspuns:

Nu e pacat, pentru ca dumnezeu face pariuri. In vechiul testament face un pariu cu diavolul doar pentru propria distractie. E vorba despre Cartea lui Iov, in care dumnezeu in urma pariului cu diavolul, il baga in saracie si in boala pe Iov ca sa vada cum isi pastreaza el credinta, Iov fiind un om bun si nevinovat. Asa si cum omul este dupa chipul si asemanarea lui dumnezu, e firesc sa joace la pariuri, dar mai ales la pacanele.