| Alex51233 a întrebat:

E pacat sa te convertesti de la crestinism la iudaism? care sunt pasii care trebuie urmati? sunt deja taiat imprejur (Circumcizie) ce ar mai trebui?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ar mai trebui sa crezi in Domnul Isus. Daca in trecut iudeii s-au intors la crestinism si au crezut in Domnul Isus, tu de ce ai calca in picioare jertfa Domnului Isus? Numai prin El ai intrare la Dumnezeu.

| doctorandus a răspuns:

Depinde pe cine intrebi. Daca intrebi un evreu credincios, nu e pacat. Daca intrebi un crestin credincios e pacat.

Vezi http://www.youtube.com/user/ProfMTH (seria Jesus was not the Messiah).

| ania a răspuns:

E un regres. Iudaismul încă nu a realizat că Iisus Hristos e Mesia pe care Vechiul Testament pe care ei îl cred, îl prezice. Iudeii care realizează acest adevăr se convertesc la cceștinism și se unesc cu bisericile ceștine mesianice. Pastorul creștin iudeu din Oradea, ne-a spus că sunt multe biserici creștine mesianice și în Israel, că ei țin legătura cu 80 dintre ele și că în ultimii ani foarte mulți evrei adepți ai iudaismului se convertesc la creștinism, recunoscând că Iisus Hristos e Mesia, Ne-a povestit cu el însuși a trecut de la iudaim la creștinism.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Evreii, desi intr-adevar cred si ei in fantezia numita Vechiul Testament, au fost cei care practic l-au vazut pe Isus si stiu ce a fost si ce a facut de la fata locului. Pentru ei a fost mai greu sa fie transformat un schizofrenic intr-un simbol religios. Pentru ei e evident ca nu are nici o legatura cu Mesia ala pe care il asteapta ei conform religiei lor.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

Pentru unii din ei, pentru cei ce s-au convertit la creștinismul mesainic e evident că Iisus este Mesia.

| Cris888 a răspuns (pentru ania):

Aveti date concrete studii de caz...interesant.
Mai creste putin crestinismul si scade iudaismul.
Dar de ce il recunosc evreii pe Iisus ca fiind Mesia?
Rabinii evrei au avut vise artistice frumoase cu forme de structuralizare a fiintelor umane - in general de forma sferica.
Cumva in centru este un Dzeu si toti oamenii in sfere concentrice.
Dupa ce murim bineanteles ca ne asteapta undeva in ceruri...

| minrest a răspuns:

Sa treci de la crestinism la iudaism e o activitate fara rost. Ce motiv ai?

| xerxes1 a răspuns:

Spiridusul este acelasi.
Trebuie sa ai mama evreica ca sa poti fi evreu.
Iisus a fost evreu si ce folos.Altii au inventat o noua religie pe spinarea lui.

| VelaJohnny a răspuns:

Sa studiezi si sa iti insusesti ceea ce scrie in Mișna si Talmud, cu Tora, scrisa de Moise, sau cu scrierile vreunui profet sa nu ai nici un fel de contact, pentru ca sunt in conflict cu invataturile Mișnei si Talmudului si o sa devii cel mai probabil confuz, nu-l baga in seama pe Moise, urmeaza scrierile alea de prin secolul II i.e.n, numita traditia orala, devenind rasist, urandu-i pe arabi, considerandu-te superior tuturor oamenilor pentru ca faci parte din poporul ales, si nu uita, cel mai important lucru pe care trebuie sa il respecti din Mișna, cand cumperi oua de la piata, intreaba daca nu cumva au fost facute de gaini in Sabat. Daca da, e pacat sa le mananci, conform Mișnei, pentru ca ouale au fost facute prin pacat, gaina depunand efeort in acea zi sfanta pentru a-l face. Eu personal, daca as fi din religia iudaica, as ucide toate gainile care fac oua in sabat cu pietre, pentru ca profaneaza traditia orala. Serios, scrie in Mișna ca nu-s okay ouale de gaina facute in Sabat, ca nu trebuie mancate, nu stiu in ce conditii. Restul legat de legea aia e caterinca de la mine. Documenteaza-te atent inainte de a lua decizia asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este păcat.

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da e păcat să te convertești, rămâi la creștinism ești pe drumul cel bun spre mântuire.

| Cris888 a răspuns:

Convertirea este mai aproape de conversie.
Dar de ce te-ai taiat la puta, ca nu stiau iudaicii ce acopera pantalonii.
Acum e nasol daca vrei sa treci inapoi cum o sudezi inapoi.
Dumnezeul Yahve ca si alti dumnezei din alte religii cer diferite absurditati...in sfarsit e treaba ta.

| Cris888 a răspuns (pentru Cris888):

Apropo, am uitat sa iti spun femeile au mai mare placere la puta normala - circumcizia o fac si arabii din motive de igena mai ales...cica

| minrest a răspuns (pentru Cris888):

Imi pare rau sa ti-o spun, absurd esti tu. Omul e circumcis medical, o fi avut fimoza, parafimoza sau altceva, si acum, intr-o dezvoltare separata, e atras de religia mozaica.