| UnNume1 a întrebat:

E pacat sa te masturbezi? Si daca da, de ce?(n-o bagati pe aia ca asa spune Biblia sau Dumnezeu sau alte mizerii)

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea, Biblia si Dz sunt doar fictiune si atunci notiunea de pacat relativ la Biblie si la Dz e tot fictiune. Din punct de vedere medical e ok, dar cu masura.

| doctorandus a răspuns (pentru Algo098):

De fapt in Biblie nu scrie asa ceva...

Asta e cum era intrebarea aia: Ai incetat sa-ti bati sotia? Da sau nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns (pentru AngelErmin):

Dz e un Bau Bau pentru oameni mari naivi care cred orice li se spune.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu.Nu este.

| Irinel15123532 a răspuns:

Dragul meu prieten, daca nu te intereseaza ce spune Dumnezeu, de ce ai pus intrebarea la categoria ''religie''? Despre ce ai vrea sa iti vorbim? Dar daca tot vrei sa o luam medical, nu exista doar cercetatori care afirma ca este cel mai bun lucru, sunt foarte multi care neaga acest lucru. Massturbarea duce la depresie, la anxietate, reduce dorinta de comunicare, iti arunca vitaminele din corp pe servetelul de la baie, are efecte nu doar pe plan fizic, ci si psihic, este ceva mult mai complex, te si epuizeaza fizic, provoaca dependenta si o sa ajungi sa fii robul ei, biblia spune ''Fiecare este robul lucrului de care este biruit'', si multe alte efecte negative. Exista cercetatori care spun ca abstinenta de la massturbare te ajuta cu memoria, iti imbunatateste performantele, devii mai energic si plin de viata, incearca.
Dumnezeu nu ne-ar interzice un lucru daca ar sti ca ne face bine, El doreste interesul nostru, doreste ce este mai bun pentru noi. Doreste sa iti dea o sotie care sa te iubeasca nu doar pe plan fizic, o familie, de aceea a creat nevoia sexuala, nevoia sexuala poate fi implinita doar in familie, intre bun sot si o sotie. Tu nu realizezi ca nu implinesti nimic? Torni apa intr-o galeata cu o gaura pe fundul ei de 10 centimetri, torni si torni si torni, galeata nu va fi umpluta niciodata, pofta nu va fi satisfacuta, devii din ce in ce mai obsedat de pornografie si de sex, doar te provoaca, niciodata nu vei fi implinit, de ce? Pentru ca nu asta este calea. Si daca esti sincer cu tine insuti, imi vei da dreptate.
Cat de bine te simti dupa ce faci acest lucru? ce avantaje ai? Arunci apa intr-o galeata care nu poate fi umpluta niciodata, iar si iar si iar si iar si de fiecare data, devii tot mai nervos, mai sresat, mai dependent, esti legat de acest lucru, o sa ajungi sa vezi femeile doar ca pe niste marionete sexuale, nimic mai mult. Dumnezeu spune sa ne purtam cu intelepciune cu trupurile noastre, sa infranam poftele, fii intelept, nu umbla dupa placeri de o clipa, si consecinte de durata.
Pacatul intotdeauna iti va lua lucrurile scumpe si ti le va plati ieftin, foarte ieftin.
Iti ia ani din viata, iti da 5 minute de placere, fie ca e vorba de o relatie sexuala in afara casatoriei, sau droguri sau alcool.
Iti va da o minciuna, iti va spune ''trebuie sa ai acest lucru, ai nevoie de el acum, il vrei si trebuie sa il ai, iti va implini nevoia''

Nu acum, dar mai tarziu, vei realiza care a fost greseala, cauta intelepciunea, cauta-l pe Dumnezeu unde este toata intelepciunea. Sunt lucruri mai prioritare decat aceasta autosatisfacere care te controleaza si te va distruge intr-un final.
Poate nu o vezi asa, poate vezi placerile de moment ca sunt vesnice, dar exista o zi in care muzica se opreste, lumea si prietenii se plictisesc de tine, si atunci te vei intreba ''Unde este toata lumea? Unde am gresit? Ce am facut din viata mea?''
Si in aceste lucruri intra orice pacat, indiferent de ce este, Dumnezeu ne vrea binele, El vede pe termen lung, priveste imaginea de ansamblu, nu doar pe ultimele 5 minute.
Stiu ca este greu sa te lasi, stiu ca este o lupta, stiu cum este, as minti daca as spune ca nu am trecut si eu pe acolo in trecut, dar Dumnezeu te poate elibera, crede-ma, incearca si ai sa vezi.

Recomand un link :

https://www.youtube.com/watch?v=fgURfKU0iVg

Poti sari peste primele 20 minute, si sa treci direct la subiect, eliberarea de pacatul massturbarii.

Răspuns utilizator avertizat