| mODIN a întrebat:

E perfect normal sa crezi ca daca un preot se roaga la niste paine si vin, acestea se transforma in trupul si sangele unui om care a murit acum 2000 de ani.Dar daca crezi ca daca un profesor spune o poezie unui pachet de servetele,acesta se transforma in parul lui Elvis, esti nebun.De ce? Nu e cam acelasi lucru?

17 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

"Şi, mulţumind, a frânt şi a zis: Luaţi, mâncaţi; acesta este trupul Meu care se frânge pentru voi. Aceasta să faceţi spre pomenirea Mea." - I Corinteni 11, 24

| milan9 a răspuns:

"Asemenea şi paharul după Cină, zicând: Acest pahar este Legea cea nouă întru sângele Meu. Aceasta să faceţi ori de câte ori veţi bea, spre pomenirea Mea." - I Corinteni 11, 25
Pentru asta insa, trebuie sa accepti Scriptura; happy

| sublime89 a răspuns:

Dar sa fii canibal si sa-l mananci pe Isus e normal? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e traditie, cealalta nu e. Dar, din partea mea, poate spune poezii la ce doreste el.

| Omega233 a răspuns:

Argumentul tău e lipsit de sens.

| iurii75 a răspuns (pentru milan9):

I Corinteni 11, 24 - şi, după ce a adus mulţumiri, a frânt-o şi a zis: „Aceasta reprezintă corpul meu, care este dat pentru voi. Continuaţi să faceţi lucrul acesta în amintirea mea"

| ultra a răspuns:

Metalhead - cand painea si vinul sfintit se " transforma" in trupul si sangele Mantuitorului Iisus Hristos, de fapt este vorba despre o incarcatura spirituala a painii si a vinului, o incarcatura energetica coborata de Dumnezeu in painea si vinul acela, moment in care acestea se Indumnezeiesc, devin insusi parte din Dumnezeu : Sange si Vin Euharistic. Nu este vorba ca vei vedea in paharul Euharistiei sange sau ca vei vedea carne, nu este vorba despre asa ceva. Este vorba de o incarcatura energetica Dumnezeiasca. Sper ca ti-am fost de folos.

| doctorandus a răspuns:

Pentru panteisti, sangele Domnului nu e doar vinul, ci si apa, laptele, coniacul, etc.

| doctorandus a răspuns (pentru ultra):

Incarcatura energetica? Asa ceva tine de New Age, care la crestini se numeste erezie.

| Dumniezău a răspuns:

Inseamna ca crestinii sunt canibali pentru ca mananca "trupul lui Iisus" laughing

| AndreiCosmin2 a răspuns:

Acel vin este sfintit cu o rugaciune speciala spusa de preot prin care Duhul Sfant transforma acel vin in sangele Domnului de asemenea este pusa si nafura

| mODIN explică (pentru AndreiCosmin2):

Si daca eu zic o poezie speciala unui pachet de biscuiti se transforma in Elvis?

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru mODIN):

Pieri satano, ca daca ma uit la siteu tau de satanistii cum apare un demon printr-o poezie? Adica eu zic niste cuvinte si apare un om in fata mea deodata? Destept esti ma.

| mODIN explică (pentru AndreiCosmin2):

In primul rand nu am nici o idee ce inseamna "siteu".In al doilea rand de unde ti-a venit tie ideea ca satanistii spun o poezie si apare un demon? Lucrul acesta ti-a fost bagat in cap de parinti sau profesori sau dracu stie de cine.

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru mODIN):

Nu omule, eu persnal am fost satanist.Cumva Bucuria Lui Satan? Daca da atunci lasa-ma

| Nume_N-am_1997 a răspuns:

Fiecare priveste din perspectiva lui, eu consider ca nu este perfect normal.Si cam da este exact aceeasi chestie.

| AndreiCosmin2 a răspuns (pentru mODIN):

Lucrurile acestea mi-au fost bagate pe gat chiar de catre satanistii cu invocarile voastrelaughing))