| AvalohAlyn a întrebat:

E posibil sa existe viata dupa moarte si sa o descopere chiar stiinta?

Ce parere aveti de teoriile savantului Robert Lanza despre viata dupa moarte?

http://www.descopera.ro/......unui-medic

Credeti ca se va demonstra existenta vietii de dupa moarte de catre stiinta? Este posibil?

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

"conservată la moarte sub forma unei energii de 20 de waţi". Facultate se vede ca are, intrebarea e daca are si liceul.

| danay72 a răspuns:

Nu,Ezechiel18:4

| Mădă0611 a răspuns:

Nu de multe lucruri poti sa fii sigur 100%, dar de inexistenta vietii dupa moarte sunt, asta insemnand constiinta, nu energie sau atomi, ca atomii bineinteles ca nu mor odata cu moartea unei persoane. Deci nimeni n-o sa demonstreze vreodata ca exista pentru ca nu exista. laughing

| AvalohAlyn explică (pentru Mădă0611):

Pai ce zici de ce spune Robert Lanza?laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"spune că moartea este doar o iluzie, pentru că întreaga realitate este doar un construct mental al stării noastre de conştienţă şi că nu ar putea exista dacă nu ar fi percepută de noi." intelegi ce inseamna asta?

| milan9 a răspuns:

Sufletul_ NU ÎNCETEAZĂ niciodată să existe! Omul nu e doar suflet!

Cât de sinistru trebuie să fie un cult CARE SPUNE ALBULUI NEGRU ŞI NEGRULUI ALB: ei bine, iehoviştii, în mod conştient greşit, neagă dualitatea trup/suflet a omului, DEŞI CUVÂNTUL SCRIPTURII ESTE FOARTE CLAR, fără să lase posibilitate de interpretare diferită şi dubii:

"Nu vă temeţi de cei ce ucid "trupul", IAR "sufletul" nu pot să-l ucidă; temeţi-vă mai curând de acela care poate şi sufletul şi trupul să le piardă în gheena." (Matei 10, 28); - "trupul" și "sufletul" sunt prezentate ca două lucruri CATEGORIC DIFERITE!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca "pulberea" (trupul, biologicul) să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;
Scriptura NU LASĂ POSIBILITATE de interpretare haotică şi confuză! Nu există nici o dispariţie a sufletului!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac parerile lui.sant pertinente la cat imi pot da eu seama.dar vibratia noastra energetica probabil ne va aseza acolo unde se cade sa fim, si probabil unde ne-am invrednicit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un om extrem de inteligent.

| Robyi a răspuns:

In Eclesiastul 9:5 citim: "Fiindca cei vii sunt constienti ca vor muri, dar cei morti nu sunt constienti de nimic si nu mai au nicio rasplata, caci pana si amintirea li se uita." Ai observat cuvintele-cheie? "mortii nu sunt constienti de nimic". Daca oamenii, dupa ce mor, ar merge undeva, sigur ar fi constienti.
Deseori, Isus a asociat moartea cu somnul. De exemplu, cand a mers sa-l invie din morti pe prietenul lui Lazar, Isus le-a spus discipolilor: "Ma duc sa-l trezesc pe prietenul nostru Lazar".
Lazar a fost mort patru zile. Cand a fost inviat de Isus, acesta nu a spus ca a fost intr-un loc anume. El "nu a fost constient de nimic".