| andreisergiu123456789 a întrebat:

E posibil sa gresesc,dar am urmatoarea dilema:
Daca Dumnezeu (cel biblic) e atotstiutor si atotputernic,asta inseamna ca poate vedea in viitor.

A creat un om, care a fost pios o parte din viata a ajuns ateu si dupa a trait toata viata lui in ateism, apoi a murit ateu.Omul ajunge pana la urma in iad.

O sa accept ca omul a fost responsabil pentru alegerea lui si o sa accept ca Dumnezeu nu are nicio vina,si mai ales o sa ACCEPT ca Dumnezeu a facut tot ce i-a stat in putinta,ca acel om sa se intoarca la EL.
Putem fi toti de acord,ca omula cela ateu,are CLAR un sfarsit in iad,deci clar se cunoaste sfarsitul lui.
Intrebare:
Daca Dumnezeu e atotstiutor si atotputernic,inseamna ca stia de la bun inceput,ca INDIFERENT DE ACTIUNILE OMULUI SI DE CAT DE MULT S A IMPLICAT EL CA DUMNEZEU CA EL SA FIE SALVAT,indiferent de toate acestea stia de la bun inceput ca acel om nu va ajunge in rai.

Deci de ce a mai creat acel om, daca vazand in viitor ca dupa tot ce a facut posibil DUMNEZEU, omul ala tot sfarseste in iad?

Dumnezeu se invalideaza singur.

43 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Noi existând în timp, nu putem judeca exact cum vede lucrurile o persoana care e in afara timpului. Parca Augustin am citit ca spunea ca pentru Dumnezeu trecutul, prezentul și viitorul sunt inacelasitimp în fata Lui.
Nu noi suntem îndreptățiți sa judecam cine se validează și cine se unvaludeaza. E dreptul Lui sa decidă ca cei care aleg sa se supună autorității Lui sa aibă onoarea darului prezentei Lui manifeste iar cei ce aleg sa fie rebeli fata de autoritatea Lui, sa
fie îndepărtați din prezenta Lui.

| ania a răspuns:

Dacă

| anonimg a răspuns:

Simplu: libertatea de alegere.
Dumnezeu știe că cei mai mulți oameni nu vor fi mântuiți. Nu pentru că nu a putut Dumnezeu sau oamenii. Ci pentru că ei nu au vrut.
Dumnezeu știa ce are să facă Adam și Eva; la fel și Lucifer. Adam și Eva s-au întors la Dumnezeu, dar Lucifer și-a înțepenit grumazul, și și-a învârtoșat inima și nu a vrut să se mai întoarcă înapoi la Dumnezeu. Da, chiar și Lucifer a primit invitația de a se întoarce înapoi din calea lui rea pe care pornise; dar mândria, încăpățânarea lui de care nu s-a debarasat l-au dus la pieire.
Așa sunt mulți oameni. În afară de mândrie sunt mai multe motive. Toți oamenii au aceeași salvare, aceeași corabie de salvare. Cei mai mulți refuză din mândrie, batjocură, indiferență, necredință; alții se cred și se văd mai înțelepți decât Creatorul lor (Romani.1:22; 1Corinteni.1:26).
Noi Îl vedem pe Dumnezeu prin ochii noștri; dar deasupra tuturor celor ce refuză mântuirea, se găsește dragostea lui Dumnezeu. Dumnezeu nu urăște omul. Sunt oameni care mor nemântuiți, și totuși Dumnezeu îi iubește. Ei L-au refuzat până și pe patul morții, și dragostea Lui i-a lăsat reci. Omul se joacă fără să-și de-a seama cu propria inimă. Refuzul continuu al mântuirii, al dragostei, împietrește inima. Acest lucru se întâmplă în relațiile dintre noi, și în relația cu Dumnezeu.
De aceea și judecata de apoi -care va fi doar a celor ce au refuzat să fie mântuiți- constă în descoperirea lui Dumnezeu înaintea tuturor oamenilor, îngerilor și a întregului univers, a tuturor ocaziilor de mântuire a celor care au refuzat-o.
Orice păcat poate să fie iertat; dar refuzul continuu de a fi mântuit nu poate să fie iertat. Pentru că Duhul Sfânt al lui Dumnezeu caută să conștientizeze omul de această realitate nevăzută, iar omul o respinge mereu și mereu. Omul moare nemântuit, și Dumnezeu nu mai poate să facă nimic pentru el. Majoritatea oamenilor se joacă cu libertatea de alegere. Toți o avem, dar cei mai mulți o folosesc în mod greșit.
Dumnezeu știe care om va fi mântuit și care nu. Dar asta nu înseamnă ca El nu depune eforturi și pentru aceia care nu vor să fie salvați. Ba încă
efortul Său este mai mare pentru aceștia, și dragostea Lui pentru ei este și mai mare, pentru că este scris: "dar unde s-a înmulţit păcatul, acolo harul s-a înmulţit şi mai mult". (Romani.5:20)

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu se invalidează singur prin asta. De ce a creat acel om? Poate că el ajunge în iad, dar copiii lui ajung în rai, sau nepoții. Sau poate chiar dacă a sfarsit în iad, totusi a fost de folos celorlalti. Dumnezeu a creat lumea de dragul celor care se vor mântui, adică de dragul Bisericii. Că sunt oameni care ei aleg să se plaseze în afara Bisericii și-n afara mântuirii nu-L face deloc pe Dumnezeu culpabil pentru soarta lor.

| StrongHeart a răspuns:

Stia, dar tu aveai mereu libertatea sa alegi altfel si ti-a dat toate sansele sau semnele, daca chiar voiai sa iti schimbi drumul, dar nu ai facut-o si nu ai nicio justificare in fata lui(ipotetic vorbind, ca acum esti in viata si ai timp).
In fata mea si a celorlalti ai justificari destule ca suntem oameni si gresim, dar in fata celui sfant nu ai nimic, esti zero. Si ghici ce? El tot te va iubi si te iubeste si acum.
Deci nu inseamna ca nu aveai liber arbitru sa alegi alta cale. Inseamna ca te iubeste si ateu fiind, dar te-ar iubi si mai mult daca i-ai urma invataturile.
Asta e parerea mea ca om care l-a prigonit pe Dumnezeu si acum imi pare rau ca nu l-am descoperit mai devreme.
Tu Il invalidezi prin necredinta ta si justificarile tale personale. Dar in lumea spirituala nu o sa mai conteze nimic din ce gandesti acum, asa ca e mai bine sa te pregatesti pentru momentul ala, asa cum poti tu. El te asteapta zi de zi. Nu doar la biserica. Sau si la biserica. Dar mai presus de asta, te asteapta dincolo de moartea ta, dincolo de suferintele tale si e acolo sa te ajute cand treci prin ele, trebuie doar sa ii ceri ajutorul si sa nu deznadajduiesti.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

De unde știi că Adam și Eva nu sunt mântuiți?

| RAY a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Ca apar fiind in iad in icoane ortodoxe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și ce sens ar avea ca Dumnezeu sa creeze numai oameni care vor ajunge sigur în rai? Dumnezeu ne lasă să alegem dacă vrem sa Îl cautam și sa ne pocăim. E fix vina noastră pentru alegerile pe care le facem. În plus, Dumnezeu Își poate schimba deciziile. Dacă niște oameni încep sa se roage și sa postească pentru un alt om ca să se întoarcă la Dumnezeu, Dumnezeu îl poate aduce pe calea cea bună și sa ii schimbe cursul vieții. Întrebarea ta e una fără sens. Cum ar putea cei ce sunt pe calea lui Dumnezeu sa se țină neîntinați de lume fără sa existe acea "lume" în care ei sa se chinuie sa nu păcătuiască ca și cei din jurul lor? Dacă toți de pe pamant ar fi sfinți, cum crezi ca ar fi viata? Nici nu are sens. Dumnezeu nu vrea ca noi sa păcătuim, El vrea sa ne întoarcem la El din toată inima. Dacă noi nu vrem, e vina noastră și vom fi trași la răspundere.

| Effy35 a răspuns:

Dumnezeul biblic este omniscient pentru că știe toate lucrurile, nu viitorul.

Potrivit Bibliei, omul va fi judecat după faptele sale, nu după crezul său.

| andreisergiu123456789 explică (pentru Effy35):

Dumnezeu vede timpurile care inca nu au fost facute, exact cum scrie in biblie.

Mai incearca

| Effy35 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Despre ce verset e vorba?

| andreisergiu123456789 explică (pentru Effy35):

Is multe dar cel mai sugestiv e apocalipsa cap 1 versetele de la 16-19

| Effy35 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Ceea ce mi-ai prezentat dta este o profetie și nu are nimic de-a face cu ideea că Dumnezeu cunoaște viitorul.

Dumnezeul biblic prezice un anumit lucru care se va întâmpla în viitor, pentru că El, fiind atotputernic, are capacitatea de a influența prezentul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Dumnezeu e atotștiutor, știe viitorul. Dacă ai fi citit Biblia ai fi văzut cum Dumnezeu știa ce se va întâmpla în viitor și ii înștiința pe oameni.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeu știe viitorul, ai dreptate.
Cred că de aceea a distrus și umanitatea din vremea lui Noe, pentru că știa în ce stadiu va ajunge...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Și dacă știe viitorul înseamnă că ar fi trebuit sa nu mai creeze oameni de care știa ca vor păcătui?

Tu crezi în Dumnezeu?

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, Dumnezeu nu cunoaște viitorul oamenilor, în primul rând pentru că nu cunoaște intențiile inimii lor.
De aceea David psalmistul spune că El, adică Dumnezeu, încearcă inima omului, pentru că nu știe cum reacționează la ispite.

Și da, cred în Dumnezeu, dar nu în forma prezentată de religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Ba da, cunoaște viitorul oamenilor, altfel cum ar fi știut ca Petru se va lepăda de trei ori de El înainte sa cânte cocosul? Sau, de unde ar fi știut El cu ce moarte avea sa moara Petru? Sau de unde ar fi știut ca Iuda Îl ca vinde? Sau de unde ar fi știut ca va fi omorât și chinuit?
Sau, hai sa luam si din Vechiul Testament. De unde ar fi știut Dumnezeu că Ezechia va muri? Sau de unde ar fi știut Dumnezeu că numai Iosua și Caleb vor ajunge în Canaan?
Nu cunoști Biblia, după câte văd.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Cunoaște viitorul oamenilor, altfel cum ar fi știut ca Petru se va lepăda de trei ori de El înainte sa cânte cocosul?"

Dumnezeu a impietrit inima lui Petru.

"Sau, de unde ar fi știut El cu ce moarte avea sa moara Petru?"

Nu a stiut, i-a zis lui Petru cum trebuie sa moara.

"Sau de unde ar fi știut ca Iuda Îl ca vinde?"

Dumnezeu i-a poruncit lui Satan să intre în Iuda și să facă ceea ce are de făcut.

"Sau, hai sa luam si din Vechiul Testament. De unde ar fi știut Dumnezeu că Ezechia va muri?

Pentru că Dumnezeu îl face cumva pe om să se infecteze, să se îmbolnăvească și apoi să moară.

"Sau de unde ar fi știut Dumnezeu că numai Iosua și Caleb vor ajunge în Canaan?"

Nu a stiut, le-a poruncit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Măcar ai încercat, dar ai răspuns greșit la toate. Petru nu a avut putere sa nu se lepede ptc încă nu a fost botezat cu Duhul Sfant și astfel nu avea putere. Dar, dacă ar fi cum zici tu, (ceea ce nu este), nu tot ar fi cunoscut Dumnezeu viitorul? De unde ar fi știut ca va canta cocosul și ca Petru s ar fi lepdata de 3 ori? Putea spune "te vei lepăda de Mine" dar a spus ca se va lepăda de 3 ori înainte sa cânte cocoșul. Mna, nu prea poți să argumentezi ceea ce spui.
Ba nu, nu i-a zis lui Petru cum trebuie sa moara. El știa viitorul și i l a descoperit, astfel ca Petru chiar a murit ca martir precum i-a vestit Domnul Isus.
Și aia cu bacteriile... Sa fim serioși

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Petru nu a avut putere sa nu se lepede ptc încă nu a fost botezat cu Duhul Sfant și astfel nu avea putere"

Umplerea Duhului Sfânt nu are nimic de-a face cu puterea lui Dumnezeu de a împietri inima unui om.

"Dar, dacă ar fi cum zici tu, (ceea ce nu este), nu tot ar fi cunoscut Dumnezeu viitorul?"

Exact asta încerc să explic, Dumnezeu poate ști viitorul influențându-l, altfel nu poate.

"De unde ar fi știut ca va canta cocosul și ca Petru s ar fi lepdata de 3 ori? Putea spune "te vei lepăda de Mine" dar a spus ca se va lepăda de 3 ori înainte sa cânte cocoșul."

Chiar nu vrei să înțelegi că El, adică Dumnezeu, acționează cand vrea asupra gândurilor și implicit a deciziilor ființelor sale?

"Ba nu, nu i-a zis lui Petru cum trebuie sa moara"

I-a spus, și nu numai lui, ci și lui Pavel, numit și Saul.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Biblia exprimă o religie. N-are sens să citezi din Biblie doar ca sa spui dupa că nu crezi în religie(Biblie). Tu crezi într-un "dumnezeu" slab și limitat care nici macar nu e in stare sa stie un amarat de viitor. Dumnezeu Biblic (cel prezentat in Biblie) este absolut transcendent si în afara timpului. El nu doar ca stie viitorul ci este efectiv in viitor, trecut si prezent in acelasi timp. In momentul in care îl limitezi pe Dumnezeu, in momentul in care spui ca nu poate face ceva automat nu mai are niciun sens ideea de divinitate fiindca divinitatea este PRIN DEFINITIE absolută.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Tu crezi ca Dumnezeu Se implica în absolut totul? Sunt lucruri pe care Dumnezeu ne lasă să le facem după capul nostru, El doar le îngăduie. Cum a fost cu vânzarea Domnului Isus. Scrie clar în Biblie ca satana a intrat in Iuda și l a făcut sa Îl vândă pe Domnul, nu Dumnezeu l a influențat pe Iuda, ci satana. Dar totuși Dumnezeu a știut dinainte ca asta se va întâmpla.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu se implică în absolut orice, doar atunci când lucrurile merg în direcția greșită.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Pai și atunci? Nu înseamnă că e atotștiutor?

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Citiți cu atenție ce am spus, pentru că cred că nu m-am făcut înțeles.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

El este omniscient în sensul că poate prezice ce se va întâmpla, nu pentru că știe viitorul.
Există o diferență între a prezice și a cunoaște.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar vorbeam despre direcția în viață a unui om, pe care, din păcate, Dumnezeu nu o cunoaște.
De aici si ideea cu liberul arbitru...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Cum ar putea un Dumnezeu adevărat sa nu cunoască viitorul?
Și cum ar putea sa prezica Dumnezeu viitorul fără sa îl cunoască? De când e Dumnezeu un "ghicitor"?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Ba da, Dumnezeu o cunoaște, dar ne lasă pe noi sa alegem dacă în viata asta vrem sa Îl urmam sau nu. Nu ti s ar prea nedrept ca nu ai dreptul sa decizi în dreptul tău dacă vrei sa crezi sau nu? Dumnezeu vrea ca toți oamenii sa vina la El, dar majoritatea Îl refuză.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă Dumnezeu știe viitorul acestui univers, atunci ar trebui să cunoască și sfârșitul lui, nu crezi?
Și dacă spui că este etern, de unde poate cunoaște viitorul cuiva etern?
Nu e posibil.
E ca la șah, nu știi dacă vei pierde jocul sau nu, dar pe baza mișcărilor tale și a capacității de a anticipa mișcările adversarului vei ști în ce direcție mergi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Ba nu. În Biblie scrie clar negru pe alb "Știi când umblu și când mă culc și cunoști toate căile mele. Căci nu-mi ajunge cuvântul pe limbă, și Tu, Doamne, îl și cunoști în totul." (Psalmul 139)
De aici reiese clar ca Dumnezeu nu prezice viitorul, ci îl cunoaște.
Cred ca nu mai ai nevoie de alte explicații.

| Effy35 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îmi poți explica și mie de ce nu ai inclus primul verset din ps 139?

Psalmul incepe asa:
"Tu mă CERCETEZI și mă cunoști! 2 Tu știi când stau jos și când mă ridic și, de departe, îmi cunoști gândurile. 3 Tu îmi CERCETEZI cărarea și culcușul, și toate căile mi le știi.

Daca cerceteaza, inseamna ca nu cunoaste.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Tu nu erai ăla care crede că Dumnezeu e extraterestru? Sau ceva legat de extraterestrii

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Definitia ta personala pentru omniscienta nu exista. Dumnezeu este absolut si daca e absolut trebuie sa stie cu perfectiune viitorul. Daca e incapabil sa-l stie inseamna ca e limitat de timp deci Timpul in sine e superior dumnezeului tău. Și atunci de ce să te închini unui dumnezeu atat de slab incat pana si Timpul îi e superior?

| Effy35 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Îmi pare rău, dar definiția dată de religie legată de omniscienta lui Dumnezeu nu este cea corectă, iar toți cei care cred în ea sunt expuși riscului de a interpreta biblia așa cum doresc.

Referitor la ce mi-ai mai scris, sunt surprins de cât de multe stie religia despre timp în comparație cu știința.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Effy35):

Ba nu. Tu nu înțelegi la ce se refera prin "a cerceta"?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Effy35):

Da, religia stie mai multe despre timp decat stiinta. De acord.

| Celula44 a răspuns:

Eu zic sa il intrebi pe dumnezeu

| goodspeed55555 a răspuns:

Dumnezeu nu știe viitorul doar că omul are un cod genetic când omul când moare știe tot ce a făcut în această viata și dacă l-ai păcat pe cineva cu 10 lei îți amintești si poate să-ți citească gândurile numai așa îți știe viitorul.

| goodspeed55555 a răspuns:

Păcatele se înregistrează în codul genetic al fiecăruia.

– Să nu credeţi ca veţi intra după moarte întru Împărăţia în care n-aţi trăit pe pă­mânt!

| goodspeed55555 a răspuns:

Sufletul e trimis de Dumnezeu în momentul conceperii şi Dumnezeu sin­gur, ştie ce va fi cu copi­lul acela, cu ce capacităţi ar fi venit în lu­me şi ce va fi şi ce va face în lu­me. Numai te trebuie­­zeşti la bă­trâ­­ne­ţe cu is­păşirea pentru copiii pe care nu i-ai lăsat să se nască sau chiar i-ai a­vor­tat.