| Superior a întrebat:

E un argument bun sa spui ca deoarece universul este asa pustiu,nu exista Dumnezeu? (inferno)
Ideea e ca Dumnezeul in care eu si altii credem (credem putin spus,suntem siguri) este infinit (infinit in orice vreti voi). Credeti ca el nu poate creeze universuri infinite pentru cate o singura planeta de Terra?
Apropo,daca existau si alte planete populate suficient de aproape de noi,puteam sfarsi in conflicte. Nu suntem capabili sa stam in pace noi ca singura specie, dar sa fi existat si alte fiinte inteligente?
Inexistenta vietii extraterestre (sau cel putin atat de distantata de noi incat sa nu ajungem la ea) este insusi un motiv al sustinerii vietii.

16 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"deoarece universul este asa pustiu, nu exista Dumnezeu"

Nu ma afirmat nicaieri prostia asta. Bati campii.

Dumnezeu ar putea fi si un pusti de 10 ani cu un calculator sficient de puternic incat sa simuleze intregul nostru Univers. Deci faptul ca e pustiu nu dovedeste nimic, ce sa ii ceri unui pusti de 10 ani?

| danut a răspuns:

Biblia afirma ca Universul colcaie de viata, este full, plin de viata.
Intrebarea celor mai multi este de ce nu-i descoperim si noi?
Este foarte simplu dar foarte greu de intreles pentru atei si alti ca ei, FIINDCA extraterestri NU vor sa fie descoperiti. Planeta noastra este o planeta INTERZISA in univers datorita PACATULUI, este singura planeta cu fiinte vi pe care exista MOARTE. Suntem vizionati si observati de tot universul in fiecare seecunda fara a fi nevoia un ui contact fizic, ei privesc la noi si se ingrozesc de ce facem aici sia steapta cu nerabdare finalul.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru danut):

Ce iti mai colcaie mintea! Tu ai timp mult, nu? Poate ai vreo 16 ani si ceva maruntis? Dupa ce-ti iei un job nu te va mai preocupa mizeria asta! laughing

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Daca ai optiunile care trebuie nu ai parte de "paruiala" ci de daruri la care nimeni de pe pamant inca nu a visat iar eu LE VREAU cu ardoare deoarece NIMENI de pe Terra nu mi le poate oferi in afara de Dumnezeu asaa ca asemenea lui Pavel incerc sa aleg drumul bun.

| danut a răspuns:

"Ce iti mai colcaie mintea! Tu ai timp mult, nu? Poate ai vreo 16 ani si ceva maruntis? Dupa ce-ti iei un job nu te va mai preocupa mizeria asta!"
Ce bine ar fi, daca mai adaugi cateva zeci de ani ajungi "pe aproape". Dar asta este principala treaba pentru noi, nu un servici amarat si nici cativa zeci de ani mizerabili din viata asta de doi bani. Important este cum iti asiguri viitorul. Iar ce am scris este reala realitate la care voi nici nu visati. Sincer va compatimesc.

| RAY a răspuns:

Te pot intreba ceva, ce rost are propaganda asta?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Si asa fiecare va crede la fel, indiferent de propaganda ta
https://www.tpu.ro/......-atee-sau/

| DeyCj a răspuns:

Nu.Universul nu este pustiu.Că fiecare forma de viață este concepută pentru a a exista doar într-un mediu anume, asta nu înseamnă că viață sau alte ființe nu exista în univers.Că omul nu a reușit să exploreze universul, asta nu înseamnă că nu există forme de viață.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Infinit si in prostie?

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Cine a zis ca este pustiu? Poate este chiar plin de viata dar media spala mesele pe creier sa creada fie ca Yehova i-a inventat doar pe ei in tot Universul fie ca au evoluat din maimute iar stiinta nu a dovedit inca existenta extraterestrilor.

"Nu suntem capabili sa stam in pace noi ca singura specie"
Care ca singura specie? Exista vreo 4-5 rase distincte de oameni, nu exista "noi ca specie".

| DoctorWh0 a răspuns:

Da de unde știe ca universul e gol, pustiu? Foarte probabil nici nu a iesit vreodată din România, și știe el ca universul e pustiu.