| Mircea08 a întrebat:

Efeseni 1:13 "Şi voi, după ce aţi auzit Cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt care fusese făgăduit"
Retineti - "Evanghelia mantuirii voastre"
2 Timotei 1:10 "dar care a fost descoperit acum prin arătarea Mântuitorului nostru Hristos Isus, care a nimicit moartea şi a adus la lumină viaţa şi neputrezirea, prin Evanghelie."
Retineti - Mantuitorul a nimicit moartea si a adus viata PRIN EVANGHELIE
2 Petru 3:2 "ca să vă fac să vă aduceţi aminte de lucrurile vestite mai dinainte de sfinţii proroci şi de porunca Domnului şi Mântuitorului nostru, dată prin apostolii voştri."
Retineti - Porunca Mantuitorului este data prin apostoli
Daca mantuirea o putem avea prin auzirea Evangheliei, care a fost data de Mantuitorul nostru prin apostoli, si prin Evanghelie Mantuitorul a nimicit moartea si a adus viata, de ce unii vor sa se mantuiasca prin Lege? Este greu de inteles urmatorul citat? :
Luca 16:16 "Legea şi prorocii au ţinut până la Ioan; de atunci încoace, Evanghelia Împărăţiei lui Dumnezeu se propovăduieşte; şi fiecare, ca să intre în ea, dă năvală."

16 răspunsuri:
| Irinel15123532 a răspuns:

Mantuirea este doar prin credinta in Hristos. Dragul meu prieten, pana nu vei fi mantuit tu nu poti comunica cu Dumnezeu, duhul tau este mort, dar in momentul in care alegi sa il accepti pe Hristos ca mantuitor personal duhul tau este viu si tu poti vorbi cu Dumnezeu. noi nu avem doar un Dumnezeu, ci un tata iubitor, un prieten apropiat care ne iubeste si si-a dat viata pentru noi pe cruce acum 2000 de ani. Un prieten care ne iubeste, care se ingrijeste de noi, care ne accepta cu dragoste fara sa ne critice, care ne slujeste in fiecare zi, care isi exprima dragostea in multe feluri fata de noi. Isus este un prieten care ne asculta cand venim la El cu problemele noastre cele mai personale, care ne da rezolvare ca prin minune. Dumnezeu este un tat iubitor caruia ii pasa foarte mult de tine, poate esti ateu sau agnostic, sau nu stii ce esti, faci parte dintr-un cult oarecare, esti dezorientat si confuz, eu iti spun ca nu poti crede indeajuns de putin ca sa Il faci pe Dumnezeu sa nu ii mai pese de tine. Chiar daca ai aduna toate pacatele facute de hittler si stalin la un loc, tot nu Il vei face pe Dumnezeu sa te respinga, tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

1) Da-mi citatul in care eu am spus ca mantuirea este NUMAI prin credinta
2) Da-mi un citat de unde vrei tu din care sa reiese ca duhul omului este mort in timp ce omul traieste
Daca nu poti da aceste citate nu esti agnostic sau ateu, nici dezorientat sau confuz ca mine, ci esti un mincinos care ataca cu nerusinare fara motiv.
Ce am scris gresit in ceea ce am postat? NIMIC! Dar cultul tau care nu este unul oarecare ca al meu nu suporta probabil adevarul. Apropo, eu nu apartin nici unei religii sau secte religioase, eu sunt crestin si fac parte din biserica lui Iisus, asa cum ar trebui sa fie toti crestinii

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Efeseni 2. voi erati morti in greselile si pacatele noastre. Apoi Isus ii spune lui Nicodim dupa cum stii. ''Daca un om nu se naste din nou, NU poate vedea imparatia si nu poate intra in imparatia lui Dumnezeu'' Ce inseamna sa te nasti din nou? Biblia ne invata ca duhul nostru este mort, si doar prin credinta in Isus Hristos noi primim Duhul Sfant. Apoi duhul nostru chiar daca nu este perfect, este viu pentru lururile lui Dumnezeu. Daca mantuirea nu era prin Hristos si moartea Lui nu a fost esentiala pentru mantuire, de ce a mai venit Isus pe pamant? Duhul Sfant ne calauzeste apoi. De ce i-a mai spus Isus Lui nicodim sa se nasca din nou? Nicodim postea, Nicodim respecta si stia toata legea, dadea zeciuiala, avea tot felul de liste si regul. Isus ii spune ca nu va intra in cer. De ce? Pentru ca nu legea ne elibereaza de pacat, ci doar harul Lui Dumnezeu, tot in biblie citim ''caci prin credinta ati fost mantuiti, nu prin fapte ca sa nu se laude nimeni'', ''oricine va chema numele Domnului va fi mantuit'', ''Cel ce va veni la mine nu-l voi da afara'', ''Findca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul Lui fiu ca oricine Crede in El sa nu piara'' pentru ca Hristos a platit datoria raului, a pacatului, toata mania care ar fi trebuit sa fie a noastra a suportat-o El, de aceea a spus El ''Dumnezeul meu, Dumnezeul meu pentru ce M-ai parasit'' in acel momente Isus purta pedeapsa, era despartit de Dumnezeu.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

Acuma ai vorbit in mare parte corect, dar nu mi-ai dat acel citat in care Biblia ne invata ca duhul nostru poate fi mort, si nici citatul in care eu as fi spus ca mantuirea vine numai prin credinta. Stiu ca nu vei da citatele deoarece ele nu exista, asa ca te intreb : - CONCRET, ce trebuie eu sa fac pentru ca sa ma nasc din nou? am spus CONCRET, deoarece sunt satul de abureala dogmelor care au modificat cuvantul lui Dumnezeu si acum ne serveste acea abureala pentru ca nu stie cum sa mai spuna adevarul

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Bineinteles. Biblia spune ca doar prin credinta in Hristos noi putem fi mantuiti, deoarece Hristos a platit datoria pacatului nostru si prin primirea jertfei Lui si prin acceptarea Lui in inima ca prieten si mantuitor personal, pacatele ne sunt iertate si numele noastre scrise in cartea vietii. Ioan 3:18 (Oricine crede în El nu este judecat; dar cine nu crede a și fost judecat, pentru că n-a crezut în Numele singurului Fiu al lui Dumnezeu.) Romani 10:13 (Fiindcă „oricine va chema Numele Domnului va fi mântuit.") Nu inseamna doar sa chemi numel Domnului, ci sa iti pui increderea in El. Daca mantuirea era prin fapte, de ce a mai murit Hristos? NU, Hristos a murit pentru a plati datoria noastra, si acum biblia spune ''NU mai este nici o condamnare pentru cei ce sunt in Hristos Isus'' de ce? pentru ca datoria a fost platita, Dumnezeu a acceptat jertfa ca plata si noi in ochii Lui suntem sfinti, nu pacatosi, nu prin lucrarea noastra, ci a Lui, prin harul sau, prin bunatatea Lui. Biblia spune in Efeseni 2 (Voi eraţi morţi în greşelile şi în păcatele voastre în care trăiaţi odinioară, după mersul lumii acesteia, după domnul puterii văzduhului, a duhului care lucrează acum în fiii neascultării. Între ei eram şi noi toţi odinioară, când trăiam în poftele firii noastre pământeşti, când făceam voile firii pământeşti şi ale gândurilor noastre şi eram din fire copii ai mâniei, ca şi ceilalţi. Dar Dumnezeu, care este bogat în îndurare, pentru dragostea cea mare cu care ne-a iubit, măcar că eram morţi în greşelile noastre, ne-a adus la viaţă împreună cu Hristos (prin har sunteţi mântuiţi). Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu.) Deci poti vedea ca inainte de mantuire noi eram ''morti'' pentru lucrurile lui Dumnezeu, eram morti si duhul nostru era mort. Sa iti dau un exemplu, inainte de mantuire un om bea si bea si bea, umbla mereu in anturajul lui si se imbata in fiecare seara, apoi acest om ajunge sa fie mantuit, apoi ajunge din nou in bar si se imbata, dar ceva nu este in regula, simte o apasare o neliniste o povara, de ce? Aceste este Duhul Sfant care vrea sa il impiedice pe acest om sa se autodistruga, ii arata ca acea betie este un pacat si ii va distruge viata, ii vrea binele si nu raul, vrea tot ce este mai bun pentru el si ii spune cu dragoste ca acel lucru trebuie sa dispara din viata lui cea noua. Aceste este doar un simplu exemplu, printre care mai sunt o mie. Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Frumos raspuns!

| 6684464 a răspuns:

Am impresia ca cei care aleg sa se mantuiasca prin lege nici nu cred ce scrie in NT. Ei nu cred(sau nu vor sa creada) ca Isus a venit, nu cred ca a fost un mantuitor ci inca il asteapta.
Stii cum se"mantuiau" oamenii din VT, nu? ei credeau in cel care avea sa vina, ei credeau in promisiunea facuta de Dumnezeu lui Satan si, respectiv, intregii omeniri. Adica inainte de Isus oamenii credeau in Cel ce avea sa vina, noi acum credem in Cel ce a venit; si mai sunt oameni care inca cred ca inca nu a venit.
Sincer nu stiu daca oamenii ce incearca sa se mantuiasca prin Lege au sanse la ea, probabil au dar depinde de situatiile ce i-au determinat sa faca asta(Dumnezeu intelege pe oricine, altfel nu ar fi Judecatorul suprem).

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Aproape toate religiile din Romania cred in Iisus, in Cel ce a venit, dar cred doar ca exista si ca e fiul lui Dumnezeu. Ei nu cred in cuvantul (invatatura ) lui Iisus care este Evanghelia (noul testament ) si nu cred deoarece asa au fost invatati de mai marii bisericilor lor. Greseala de neiertat a credinciosilor din diversele religii (ortodocsi, catolici, penticostali, oastea domnului etc) este ca ei NU STUDIAZA CUVANTUL LUI IISUS, ADICA NOUL TESTAMENT, iar daca nu stiu ce au de facut e normal ca nu fac. Ei asculta preotul, prezbiterul sau pastorul, niste oameni care nu au nici o treaba cu biserica lui Iisus.

| 6684464 a răspuns:

A, pai stai asa ca tu vorbesti de o alta categorie de oameni fata de cea la care am crezut ca te gandesti.
Oamenii la care te referi tu sunt oameni simpli care nu vor sa se complice prea mult cu Biblia si cred ca daca fac ce zice popa este bine, este problema lor daca vor sa fie mantuiti sau nu, posibilitati au de a cunoaste, mai trebuie vointa.

| Mircea08 explică (pentru 6684464):

Pe mine nu ma intereseaza in cine aleg sa creada oamenii, dar ma cam revolta faptul ca cei care apartin unor religii, care se autointituleaza a fi crestine, spun ca sunt crestini. In acest fel lumea crede ca un crestin se inchina la sfinti, la moaste, sunt sub Lege si fac pacate, se comporta asa cum majoritatea oamenilor se comporta. NU ESTE ADEVARAT, crestinii adevarati traiesc numai si numai dupa invatatura lui Iisus. Nu numai pe mine ma revolta faptul ca diversi oameni din diverse religii spun ca sunt crestini, si in acest fel lumea crede ca asa cum sunt ei sunt si crestinii, ci si pe apostolul Petru care spune :
"Şi mulţi se vor lua după învăţăturile lor rătăcite şi, din pricina lor, calea adevărului va fi hulită; Şi din poftă de avere şi cu cuvinte amăgitoare, ei vă vor momi pe voi. Dar osânda lor, de mult pregătită, nu zăboveşte şi pierzarea lor nu dormitează."

(A doua epistolă Sobornicească a Sfântului Apostol Petru – 2/2, 3)
Prin urmare, calea adevarului (Evanghelia) este hulita si pentru ca lumea crede ca aceasta cale a adevarului este ceea ce spun si fac cei care fac parte din diverse religii, si lumea crede asa pentru ca in loc sa citeasca Evanghelia si sa caute sa o inteleaga, prefera sa invete de la preoti, prezbiteri, pastori sau de pe la niste babe intelepte care pretind ca le stie pe toate

| 6684464 a răspuns:

Asa este, Satan vrea sa fim ca el, deci nu numai mincinosi fara Dumnezeu dar si influenti.
Daca biserica ortodoxa are atat de multi adepti trebuie sa fie de bine sa ma duc si eu acolo nu? Nu.

| Kron5tadt a răspuns:

Raspuns scurt, strict la tema: degeaba auzi, daca nu intelegi.
D-aia majoritatea celor care intra in biserica ies mai prosti decat s-au nascut.

| Mircea08 explică (pentru Kron5tadt):

Cei care merg la biserica participa la ceva ce el a ales ca e bine pentru el. Nici atunci cand au ales nu au fost prosti deoarece au ales ceva ce li se potriveste. Cei care aud si inteleg, aleg intr-adevar in cunostinta de cauza. Problema este ce anume aud? daca aud o dogma religioasa care spune ca este crestina, vor alege in cunostinta de cauza, dar vor alege gresit. Doar cei care aleg invatatura lui Iisus aleg crestinismul deoarece Iisus a creiat crestinismul nu tot felul de preoti care au initiat religii diferite intre ele si diferite de Evanghelia lui Iisus

| PreaDistinsul a răspuns:

Frate daca tu ii alegi pe Isus si pe apostoli in loc sa crezi ce a spus Dumnezeul lui Israel, Domnul ostirilor, e problema ta. Nu cauta sa ii amagesti si pe altii sa cada in groapa.

| Mircea08 explică (pentru PreaDistinsul):

Pai frate, eu nu spun nimic de la mine, spun ce scrie in Evanghelie asa ca nu eu amagesc pe nimeni. Explica treaba asta lui Iisus si apostolilor, spune-le lor ca amagesc lumea.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Daca o luam asa, Dumnezeu este "alcatuit" din: Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul. Deci daca crezi in Isus(Dumnezeu Fiul) crezi in Dumnezeu.