| anonim_4396 a întrebat:

Englezii si americanii sarbatoresc "Good Friday", ziua cand a fost rastignit Iisus, si va reinvia 3 zile mai tarziu.
In Romania, noi sarbatorim rastignirea lui Iisus?
Eu tot ce aud este despre Florii, Pastele, Invierea, și cam atat. Nu-mi amintesc sa fie aceasta zi speciala sa fie sarbatorita la noi.

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Cum nu?
In saptamana patimilor cauta pe interned prohodul domnului :

https://ro.orthodoxwiki.org/S%C4%83pt%C4%83m%C3%A2na_Patimilor

2 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Good friday e la noi Vinerea Mare și are acelasi inteles. Si noi si ei sarbatorim răstignirea și patimile Mântuitorului. Nu știu de unde ai înțeles tu că ar exista vreo diferență pentru că nu există.

| Allemando a răspuns:

Scuză-mă, așa ceva nu am mai auzit. Scuză-mă.
Să nu fi auzit de Răstignirea Domnului? Vinerea Mare? Săptămâna Mare care prevestește Răstignirea (Vinerea Mare)? Cu post mult mai aspru decât în restul postului.