| Antisistem11 a întrebat:

Erau apostolii lui Isus neinvatati?

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Despre Petru si Ioan scrie clar in Biblie ca erau analfabeti (agrammatoi).

| Antisistem11 explică (pentru doctorandus):

Nah..am preferat sa folosesc neinvatati..ca sa nu sune jignitor.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Asta e, ca n-au scris, faptul e recunoscut pe larg pe profesorii universitari de Biblie. Sapte epistole din Noul Testament sunt sigur scrise de Pavel, iar Apocalipsa e scrisa de un Ioan, desi nu stim cine era acel Ioan (este omonima, nu ortonima). Restul sunt fie atributii nesigure, fie false atributii, fie scrise sub nume fals.

| doctorandus a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Deci e o diferenta intre apostolul Ioan si Ioan de Patmos.

| CostinAlamariu a răspuns:

Cei mai mult da, erau simpli pescari. De Sfantul apostol Luca stim ca era doctor, iar de sfantul apostol Pavel stim ca era fariseu, adica un om invatat care a studiat foarte mult scriptura.