| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că cei rai sunt chinuiți in iad acum?

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,sunt in Romania toti

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu chiar acum, pe 15:30 incepe programul joia.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista iad!

| Meme10Memu a răspuns:

Si cei buni ajung in iad.

| Mircea08 a răspuns:

Acuma nu este nimeni in iad. cei morti, o parte sunt in imparatia cerurilor (adevaratii crestini ) iar ceilalti sunt adormiti pana la judecata de apoi

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Crestinii adevarati au parte de Imparatia Cerurilor dupa prima inviere. Pana atunci dorm si ei ca si ceilalti.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Nu stiu nimic de prima inviere. Este posibil sa fie cum spui tu, eu nu amstudiat asta dar asa am inteles din versetul urmator ca cei care sunt crestini trec direct de la moarte (moartea trupului pamantesc ) la viata ( viata de pe lumea cealalta :
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu e un verset solid care sa justifice asta. Nu este mentionat cand va trece la viata(vesnica).Mai bine citeste Apocalipsa.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Pentru mine nu este important daca si crestinii vor fi adormiti pana la judecata de apoi. Eu am spus ce am spus deoarece crestinii nu vor fi judecati si nu vad din punct de vedere logic de ce trebuie si ei sa astepte judecata de apoi.
Puteau foarte bine sa intre in imparatia lui Dumnezeu imediat dupa moarte.

| Helper07 a răspuns (pentru Mircea08):

Pai moartea e ca un somn deci nu vor realiza trecerea timpului.

| Mircea08 a răspuns (pentru Helper07):

Despre cum e moartea chiar ca nu stiu nimic. Voi afla insa in curand

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu, acum dupa cum spune biblia, ei doar dorm. La judecata fiecare va primi rasplata lui, si calea pe care a ales-o, cine s-a intors la Dumnezeu prin moartea Lui Hristos la cruce, singura cale de mantuire si iertare, nu poate ajunge in iad, biblia spune a a trecut de la moarte la viata, trebuie sa te nasti din nou.

Biblia spune asa, ''Cine il are pe Fiul, are viata, cine nu il are pe Fiul, nu va vedea viata''

Si ''Eu sunt calea, adevarul, si viata, nimeni nu vine la Tatal decat prin Mine''

''Oricine va chema numele Domnului va fi mantuit''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.

| Helper07 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde pana unde?

| Helper07 a răspuns:

Nu.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Exista versete din Evanghelie in Iisus chiar indrazneste sa spuna ca imparatia lui Dumnezeu este reprezentata ca prunci si este chiar acolo unde este uniune de credinciosi pe pamant, asa ca uite acest verset:
"20. Si fiind intrebat de farisei cand va veni imparatia lui Dumnezeu, le-a raspuns si a zis: Imparatia lui Dumnezeu nu va veni in chip vazut.

21. Si nici nu vor zice: Iat-o aici sau acolo. Caci, iata, imparatia lui Dumnezeu este inauntrul vostru." (Evanghelia dupa Luca: Capitolul 17) - link: https://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/luca/17/21/#21

Deci Imparatia lui Dumnezeu nu este neaparat o alta lume in ceruri, lume superioara realitatii sau altceva, si este chiar sufletul si sufletele fiecarui credincios care crede in Dumnezeu, asa ca cei care nu cred in Dumnezeu putem spune ca din aceasta perspectiva sunt deja in iad (iadul reprezinta deci necredinta chiar si in aceasta lume).

| TriceleRon a răspuns:

Sigur ca nu!