| Sneakyyy a întrebat:

Este adevarat ca, Coranul nu a fost niciodata schimbat?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

S-a prins califul Usman ca erau Corane diferite si a dat ordin ca invatatii sa elaboreze un singur Coran, iar restul manuscriselor coranice sa le arda.

Cam fiecare a cincea fraza din Coran (in limba araba) nu are niciun sens. De aceea se tem musulmanii de traducerea Coranului.

| ania a răspuns:

Nici Biblia nu a fost schimbata. diferențele dintre cale mai vechimanuscise și celemai noi simt minore, nesemnificative,.

| sierra1 a răspuns:

Da și nu.

În general, se crede că această versiune standard a Coranului a fost transmisă relativ fidel prin intermediul unei tradiții orale, cu ajutorul memoriei umane și a scrierii. În timp, au apărut unele variații în pronunție și ortografie, dar aceste diferențe sunt minore și nu afectează semnificația textului.

În concluzie, deși există opinii diferite cu privire la modul în care textul Coranului a fost transmis și compilat, majoritatea cercetătorilor cred că acesta nu a fost modificat semnificativ de la apariția sa și a fost transmis relativ fidel prin intermediul unei tradiții orale și a scrierii.

| anonimg a răspuns:

Nu se știe mai nimic despre Coran, deoarece dacă este cumva copiat, tipărit în orice format, va fi considerat nul.
Doar originalul este valabil pentru musulmani. De aceea nu o să vezi vreun musulman deținând Coranul. Asta este o gândire ciudată; irațională.
Chiar și dacă copierea lui își va păstra valabilitatea, Coranul tot ciudat, irațional, este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Allah știe.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

E atat de fake, ca si biblia dupa care a fost plagiat.

| oykoj98 a răspuns:

Nu. Aceasta idee este promovata de dawahgandisti (oameni care promoveaza convertirea la Islam) doar de curand. Istoric vorbind, musulmanii nu aveau "Coranul a fost pastrat perfect" ca argument, iar in mediu academic nu este acceptata aceasta ipoteza. Chiar si in ziua de astazi exista 7 metode de recitare a Coranuri folosite in lume numite Qira'at, care difera uneori doar in intonatie sau virgule, dar alteori in cuvinte intregi. Diferentele nu sunt semnificative, dar sunt indeajuns cat sa nu poti chiar sa te mandresti ca "Nu exista 2 Coranuri care sa nu fie identice". Ba da, sunt chiar 7. Cea mai des intalnita si populara recitare este Hafs.