| William a întrebat:

Este adevarat ca doar vracii poarta cruci de culoare neagra la gat? Ce semnificatie are o cruce de culoare neagra? Nu ma refer la crucea neagra din calendar.

8 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Dar sti ce semnifica crucea, simbolul crestinismului? Semnifica obiectul de tortura al lui IisuswinkingDeci atat de mult il iubesc crestinii pe D-zeu, incat si-au ales ca simbol tocmai obiectul cu care a fost torturat fiul sau.

| Varahil a răspuns:

Asta n-are legatura cu nici o forma de crestinism.De pe unde o ai?

| William explică (pentru Varahil):

Am o cruce din plastic de culoare neagra, o am de la o biserica sau manastire, nu imi amintesc sigur ca o am de mult. Am citit pe net ca vracii poarta cruci de culoare neagra si de aia am intrebat. Tu de unde stii ca nu are nicio legatura cu crestinismul?

| Varahil a răspuns:

Crucea e ok indiferent de culoare.Eu de vraci n-am auzit printre crestini...

| tbogdan22 a răspuns:

Singura semnificatie a simbolului "cruce" este data de forma sa.

| GabiiHaș a răspuns:

Nu numai ei poarta cruci negre la gat.de exemplu:si eu port o cruciulita neagra la gat.si o prietena poarta...si semnificatie poate vor ei sa poarte asabig grin

| Ayskle a răspuns:

Nu e adevarat! De fapt depinde din ce punct de vedere vorbim! in multe culturi negru inseamna rau,tristete,etc.; dar spre exemplu in china,corea, japonia, negru la morti inseamna jignire si se poarta albul la inmormantari.Deci asta veriaza. Vraci sunt de doua tipuri:
1.medicali echivalent cu medicii de azi care-i tratau pe oameni cu ierburi, licori in epoca feudala alchimisti si fizicieni li se mai spunea
2.samanii care faceau ritualuri si descantece pentru sanatate sau pentru zei echivalent cu tigancile de azi; P
Dar mai exista si o a tria categorie care s-ar numii acei oameni mai specilai, a caror identitate nu s-a prea dezvaluit.(sunt putini dar sunt mereu prin prajma; nu ma refer la cei dusi)
Intr-adevar aceia folosesc simboluri semne pentru a canaliza energie dar faptul ca poarta o cruce si ca este si de culoare neagra este doar pura coincidenta.

| Ge0steAua a răspuns:

Nu e adevarat ca doar vracii dar pentru vraci deoarece ei fac farmece care sunt paranormale si paranormal vine de la intunecat care este negru.