| Panamax a întrebat:

Este adevarat ca Dumnezeu se bucura mai mult de o oita ratacita care revine in turma, decat de una care a behait ordonat toata viata?

7 răspunsuri:
| ElisaAna a răspuns:

Da, eu asa cred.

| Irinel15123532 a răspuns:

Sursa :scribd.
Parabola oii pierdute
Într-o zi Isus a spus acestă poveste unui grup de oameni care îl urmau.Un mic păstor avea 100 de oi. Păstorul iubea toate oile la fel de mult şi aveamereu grijă de ele. El le număra în fiecare seara când ajungea acasă cu mare atenţie. Într-o zi, păstorul mergea cu oile la păscut pe un câmp. Una dintre oi, mainăzdrăvană, s-a îndepărtat de turmă, fără să fie văzută de către păstor, şi a început sămeargă într-o altă direcţie.Seara, când păstorul a ajuns acasă a numărat oile şi a observat că sunt doar 99. Acesta aînceput să se îngrijoreze şi nu ştia ce să facă.- Cum s-a rătăcit oiţa mea? Oare ce s-a întâmplat cu ea? Trebuie să merg să o caut. Nu pot să o las singură. Păstorul a lăsat celelalte 99 de oi şi s-a dus să caute oaia pierdută. Acesta a căutat în toatelocurile până dimineata, dar nu o zărea nicăieri şi era din ce în ce mai trist.- Cred că îi este foarte foame şi frică. Unde poate fi? Păstorul nu renunţa şi continua să o caute. O striga cât putea el de tare. Deodată acesta aauzit un zgomot într-un tufiş şi s-a apropiat cu nerăbdare să vadă ce este acolo. El avăzut-o pe oiţa lui şi a început să strige de bucurie.- Sunt atât de fericit că te-am găsit! O să te iubesc întotdeauna! Păstoraşul a pus oaia peste umeri şi s-a îndreptat vesel spre casă. Când a ajuns acasă, el a chemat toţi prietenii şi vecinii şi le-a spussickBucuraţi-vă împreună cu mine deoarece am găsit oaia pe care o pierdusem! Şi aşa a sărbătorit regăsirea oiţei sale, arătându-le tuturor dragostea mare pe care o poartă pentru fiecare oaie din turma sa.Isus a spus oamenilor această poveste pentru a le arăta că Dumnezeu îi iubeşte şi că aregrijă de ei. Isus le-a spus oamenilor că Dumnezeu este ca păstorul din această poveste. Noi când facem lucruri rele ne îndepărtăm de Dumnezeu şi ne pierdem, iar Dumnezeu sesupără. Lui nu-I plac lucrurile rele, dar ne iubeşte mereu şi se bucură foarte tare atuncicând nouă ne pare rău pentru că am făcut lucruri rele. El nu vrea niciodată ca noi să ne pierdem. El este păstorul nostru şi are grijă de noi.

| Theo94 a răspuns:

Nu stiu, o sa-l intreb sa vad cum sta treaba.
Ai fost ateu sau agnostic si acum vrei sa devii din nou credincios?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu.
Dani nu se bucura mail mult când unul nou cotizează la catedrala, decât unul care cotizează constant?

| Octavian199 a răspuns:

Zeul evreu nu era cu oile, ci Iisus.

| HerloAntonio a răspuns:

Da.

| Panamax explică (pentru Theo94):

Intreaba-l si nu te mai baga in seama daca nu stii sa raspunzi.