| anonim_4396 a întrebat:

Este adevărat că Evreii sunt mai competenți decat creștinii?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru sadrian46):

Explica-mi de ce? Statisticile spun ca Evreii constituie 0.20 de populatia toată a globului dar detin 208 din 930 de premile nobel,

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Știu că circula lista asta prin 2012, de obicei însoțită de comentariul "Vai! Ce deștepți sunt evreii" fără să se ia în calcul subiectivitatea Premiului Nobel. De exemplu, Tolstoi n-a câștigat Premiul Nobel pentru Literatură, deși a fost nominalizat de două ori. În schimb, au câștigat în locul lui Sully Prudhome și Giosué Carducci. Se poate compara influența lor în literatură față de cea a lui Tolstoi? Mark Twain, alt mare scriitor care a trăit în secolul XX, n-a primit nici el Premiul Nobel. Henrik Ibsen, iarăși. Emile Zola a fost nominalizat în 1901, dar jurații au decis să-l aleagă pe poetul Sully Proudhome (ca și curiozitate, Alexandru Xenopol a fost nominalizat atunci). În schimb, au primit premiul o grămadă de autori de care astăzi nu vorbim aproape deloc, ca Elias Canetti (1981), Paul Heyse (1910) și Șemuel Agnon (1966). Lucrul ăsta e valabil și în alte domenii, cum ar fi în fizică, unde Einstein n-a primit nimic, că tot vorbeam de evrei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt mai competenții decat creștinii?
M-ai întrebat despre evrei. Despre toți evreii comparați cu toți creștinii. Cum definești competența? Evreii, toți nu sunt et deținători, adică nu dețin ei toți premiile acelea Nobel. A fi titular de Premiul Nobel nu este criteriu de competență după mine. Așa că nu am ce să îți explic, de ce.

| minrest a răspuns (pentru sadrian46):

De exemplu era un evreu in Romania, cu ceva timp in urma, care era homeless, avea vreo 40 de ani, dormea intr-un cimitir evreesc, si primaria il sicana, lupta ca sa fie lasat sa doarma linistit in cimitir. Asta nu era sigur mai competent decat toti crestinii, mai degraba toti crestinii erau mai competenti decat el.

| RAY a răspuns (pentru minrest):

Daca se enerva cumpara si cimitirul si primaria

| minrest a răspuns (pentru RAY):

Era amarat; cimitirul il cam avea, intr-un fel; pentru ca multe cimitire raman ale comunitatii evreesti, chiar dupa ce evreii dispar, iar el ara cam toata comunitatea. Parca cam asa imi amintesc.

| minrest a răspuns:

Nu sunt mai competenti. Cum ai vrea sa fie? Dar, cultura lor valorizeaza invatatura. Initial, invatatura religioasa, dar, in trecut, toata invatatura era religioasa. Evreii bogati invatau ca aveau timp, si asta preferau sa faca cu timpul si banii lor, iar evreii saraci invatau si faceau foamea; exista studii pentru East Side, New York care arata cum faceau; unii au numit asta ''saracie fara mizerie''. Alt factor: evreii nu aveau loc in armata, in administratie, evident nici la curte, dezavantajati in afaceri; singurul progres era posibil in afaceri, cu tot dezavantajul, sau in stiinta, care putea insemna farmacie, mai greu medicina, dar si stiintele fundamentale; preferau stiintele exacte. Acum exista, mai ales in Vest, ma multi care iubesc invatatura si stiinta; candva erau o mana de amatori de stiinta crestini instariti, numiti initial in Italia ''virtuosi'', si evreii.

| CostinAlamariu a răspuns:

În ce sens?

| pacatosulBogdan a răspuns:

Daca nu au fost capabili sau nu au vrut sa recunoasca in Iisus Hristos pe Mesia, dupa atatea dovezi minunate pe care le-a oferit, nu mi se par deloc competenti. Cum spune si Hristos Dumnezeu in Apocalipsa Sfantului Ioan Teologul: "Ei isi spun iudei, dar nu sunt... iar sinagoga lor este a satanei."