| DimmuBorgir666 a întrebat:

Este adevarat ca exista Dumnezeu, ca daca "da" cine l-a vazut ca sa aprobe existenta lui?!

Răspuns Câştigător
| alexandra2859 a răspuns:

Chiar exista? atunci de ce atatia copii in fiecare zi mor si nu au ce sa manance? daca ar exista nu iar ajuta?

27 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Eu l-am vazut la televizor, deci exista!laughing

| Varahil a răspuns:

Intr-una din intrebarile dvs. v-aţi declarat"crestin".Ar trebui sa stiti ca Dzeu exista linistit fara sa aiba nevoie de aprobarea nimanui.

| ML001 a răspuns:

Asta-i intrebarea clasica a oamenilor ca sa nege ca Dumnezeu nu exista deci ei nu au de ce sa creada, dar la Judeacta nu o sa tina.

| Catalinnna a răspuns:

Sfintii Apostolii Petru, Iacov si Ioan au fost singurii ce au vazut firea dumnezeiasca a lui Iisus Hristos pe Muntele Tabor din Galileea. Aceasta minune a luat numele de Schimbarea la Fata a Mantuitorului, si este serbata de ortodocsi pe 6 august. cauta intreaga intamplare si vei vedea ce si cum s-a intamplat, detaliu cu detaliu

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Da ai dreptate a lui isus hristos nu a lui dumnezeu, catalinnna

| Catalinnna a răspuns (pentru alexandra2859):

Cand spui Dumnezeu, te referi la Sfanta Treime ce este alcatuita din Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul (Iisus Hristos) si Duhul Sfant. Dumnezeu Fiul a venit pe pamant, intr-un trup omenesc pentru a ridica lumea din pacate. Desi sunt 3, au aceleasi puteri impartite in mod egal.

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Chiar asa si care dintre ei a venit pe pamant in afara de isus hristos?

| Catalinnna a răspuns (pentru alexandra2859):

Duhul Sfant in chip de porumbel cand Iisus Hristos a fost botezat.
Cele 3 Persoane din Sfanta Treime sunt egale, au aceeasi putere, nu poate exista Una fara Cealalta

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Intrebarea mea a fost daca in afara de isus au mai vazut si pe altcineva pe dumnezeu tatal de examplu l-a vazut cineva? si sti cati porumbei exista?

| Catalinnna a răspuns (pentru alexandra2859):

Duhul Sfant a fost vazut de catrea multimea ce era de fata cand Mantuitorul a fost botezat. Nu trebuie separate Sfanta Treime, caci Tatal, Fiul si Sfantul Duh formeaza un intreg, Niciunul nu este mai puternic sau mai important decat Celelalte. Ce conteaza daca L-a vazut cineva pe Dumnezeu Tatal, din moment ce Fiul Sau a venit pe pamant si a fost vazut de atatia oameni si a facut atatea minuni. In Sfanta Treime doar Iisus Hristos are parte omeneasca

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Vezi chiar tu o spui dumnezeu tatal nu a existat doar isus hristos.de examplu pe isus l-a vazut cineva dar pe dumnezeu? nimeni nu l-a vazut ca sa ii aprobe existenta

| Catalinnna a răspuns (pentru alexandra2859):

Cand spui Dumnezeu te referi la cele Trei Persoane ale Sfintei Treimi, care sunt egale, reprezinta acelasi lucru. Deci Dumnezeu pentru a fi vazut, pentru ca lumea sa se increada in El a venit pe pamant Fiul Sau. Cauta in carti sau in diverse articole dogmatice despre acest subiect, Persoanele Sfintei Treimi, poate vei intelege mai bine, decat cum iti explic eu.

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Pai nu ma intereseaza subiectul asta.dar nu putem sa stim ca dumnezeu la trimis pe fiul sau pe pamant. daca exista de ce nu ajuta pe toata lumea nu doar pe jumate?

| Catalinnna a răspuns (pentru alexandra2859):

Judecata Domnului este ce-a mai dreapta, caci El cunoaste sufletul fiecaruia. E chiar si celebra zicala "aparentele inseala" tocmai pentru ca multi par ceea ce nu sunt de fapt, noi oamenii nu putem stii ce in sufletul celorlalti. Unele momente mai putin fericite in viata unui om sunt datorita pacatelor sale sau ale stramosilor sai, in folosul mantuirii sufletului sau.

| alexandra2859 a răspuns (pentru Catalinnna):

Ok,ma bucur ca am discutat cu tine dar cred ca este momentul sa inchidem subiectul asta ok? am inteles.

| adi97 a răspuns:

PAI in primul rand Dumnezeu nu ne ajuta cateodata pentru ca doreste sa vada cat de mult este mare noastra putere de a ne ruga. Orice rau care ne este facut pe acest pamant nu este un motiv de al parasi pe DUMNEZEU. Dumnezeul Crestin este un Dumnezeu al iubiri si ne va ierta ori de cate ori vom vrea noi acest lucru si ne dori cu staruinta.Nu trebuie sa te iei dupa cei care spun ''Crede si nu cerceta'' chiar Hristos a spus ca trebuie sa cercetam si sa-L descoperi-m pe DUMNEZEU.

| alexandra2859 a răspuns:

Cristos da a existat dar dumnezeu nu prea, intrebarea este de ce sa crezi ca exista daca nu ajuta penimeni?

| NuImiPunNume a răspuns:

Doamne Ferest...nu este nevoie de dovezi. Nomall ca existaa ce maii intrebare, a da si Dumnezeu esteun duh si nu se poate vedeaa...happy

| ByaKid a răspuns (pentru alexandra2859):

Alexandra, da exista. Exista findca in fiecare zi tu esti in viata, ai ce manca si ai persoane care te iubesc si pe care tu le iubesti. Oamenii ce mor nu au vina, te-ai gandit oare ca Dzeu vrea sa ne faca pe noi, ceielalti constienti de existenta Lui? DUMNEZEU EXISTA! Iar El are un plan bine gandit cu noi toti si a avut si cu acei copii

| alexandra2859 a răspuns (pentru ByaKid):

Eu sunt in viata pentru ca am noroc, pana acum nu mi-am rupt nici macar un deget din noroc

| alexandra2859 a răspuns (pentru NuImiPunNume):

Chiar exista? atunci de ce atatia copii in fiecare zi mor si nu au ce sa manance? daca ar exista nu iar ajuta?

| Just4Joker a răspuns:

Pai... de ce nu au ce manca? Fiti atenti, daca nu intelegeti ''religios'', va iau altfel. Dumnezeu e Creatorul metin2 de exemplu. El ne-a facut o lume, cu pericole si etc. in care trebuie sa ne descurcam. Daca ne-am descurcat cinstit, muncid, facandu-ne singuri itemele si jucand fara hack, dupa lvl 99 ne vom retrage in rai. Daca am jucat cu hack, am furat iteme etc., la lvl 99 ne vom retrage in iad.

Poate asa intelegeti... Daca tu te-ai nascut crestin, de ce sa nu crezi in Dumnezeu? Inseamna ca n-ai pic de personalitate.

| MyObsession a răspuns (pentru Just4Joker):

Şi tu ai dat ca exemplu un rahat de joc?

| Just4Joker a răspuns (pentru MyObsession):

In Romania, n-am idee ce alt exemplu as putea da.

| Michael54654654 a răspuns:

Sa va fie rusine celor care zic asa ceva,nerusinatilor,nenorocitilor,Dumnezeu este peste tot,el exista,daca nu ar fi existat el nu am fi existat nici noi?
Si asta care a postat,cum sa fie facuta biserica pentru bani mai saracule? dementule,ai grija ca Dumnezeu nu doarme.
O alta chestie,daca nu exista Dumnezeu, multi oameni mureau, nu doar copii.

| HelpMeNow a răspuns:

Nu exista! 100% NU EXISTA. Biserica este facuta doar pentru a fura bani!

| cosmin190101 a răspuns:

DA Dumnezeu exista si chiar daca nu il putem vedea cu ochii noi toti care ne rugam il putem simti in noi ca o foarte buna dispozitie, dar aceasta apare numai daca ne rugam, dar daca ne rugam ca sa ne simtim bine sau ca sa nu ne imbolnavim ne rugam degeaba. deci sper ca te-am ajutat.