| mike9 a întrebat:

Este adevarat ca, in credinta ortodoxa, se spune ca o persoana inmormantata de ziua Inaltarii Sfintei Cruci este iertata de pacate si primita in Rai?

7 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu conteaza in ce zi te inmormanteaza, ci conteaza ce loc ti-ai pregatit tu pe cand traiai in trup!

| Filip23 a răspuns:

N-am auzit. Am auzit cum ca ar trebui sa ne schimbam, sa fim mai buni.

| Silviuloan a răspuns:

Da,dar nu e intamplator ci de la Dumnezeu. Acea persoana era curata la inima."Fericiti cei curati cu inima ca aceia vor vedea pe Dumnezeu"

| RaduMD a răspuns:

Asta e ca şi când cineva ar întreba "este adevărat că în credinţa ortodoxă, dacă îţi trece o pisică neagră prin faţă înseamnă că îţi va merge prost? Hai să nu confundăm Tradiţia cu "t" mare cu tot felul de tradiţii cu "t" mic, care, de fapt, sunt încălcări ale poruncii 1.

Răspuns utilizator avertizat
| Allrc24Orthodox a răspuns:

Este o simpla superstitie.

| RobySz98 a răspuns:

Ceea ce nu am sa inteleg..de ce crede lumea ca asa una-doua li se iarta pacatele cand tot se spovedesc cean fac ceva rau si tot fac rau si iar se spovedesc si asta cu Inaltarea Sfintei Cruci.unu om nu intra in rai decat prin Hristos si prin pocainta(nu neaparat cu sensul de a te pocai prin botezul la neoprotestanti)