| Monamonicamm a întrebat:

Este adevărat ca o profeție de a lui Nostradamus este menționată și în coranul musulmanilor? Ce prevede?

51 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Iti recomand sa citesti Bibliawinking!

| Monamonicamm explică (pentru Celcestietot):

Tu care le știi pe toate, împărtășește mi și mie din cunoștințele tale. Poți răspunde la întrebarea mea?

| Celcestietot a răspuns (pentru Monamonicamm):

Păi dar nu ți-am răspuns happy?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu iti recomand sa citesti 'Dracula', Harry Potter, Moby Dick,, etc. Sunt mai misto decat biblia rolling on the floor

| J0B0MAT a răspuns:

Posibil. S-au inspirat unii de la alţii.

| KhludCiprian a răspuns:

Foarte probabil nu. Multe lucruri crestinii si musulmanii spun ca sunt in Biblie ori in profetiile lui Nostradamus. Dar daca ar fi fost asa, singura explicatie rationala e ca Europa a avut influente musulmane si Nostradamus ar fi copiat o idee de acolo.

O lista mica de lucruri care sunt cica in Biblie dar nu e:
* Adam si Eva au muscat din mar (Biblia spune ca e un fruct, dar fiind o repetare a unui mit local, fructul eacela era probabil legat despre sex ori ceva similar)
* ca erau trei magi de la rasarit (sau 3 regi). In fapt numarul magilor nu e specificat, se spune ca ei au trimis 3 cadouri
* "oricine adauga ceva la Biblie va fi taiat de la Pomul Vietii": in fapt, tot ce spune acel pasaj, e legat doar despre cartea Apocalipsei, deoarece nu exista Biblia cand a fost scrisa cartea Apocalipsei.
* si la final: Satan a fost aruncat din Iad ca s-a razvratit. Partea fascinanta nu e ca nu e in Biblie, desi crestinii o afirma, dar e in Coran. Crestinii in mod cert au avut aceasta traditie, dar doar musulmanii au mentionat-o in Coran. Daca Nostradamus ar fi spus asta pe undeva, probabil asta e referinta happy

| Bizon95 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Lul, hai sa iti fac o completare... DEMENTIALA
Crestinismul si Isus sunt copiate dupa religia lui Horus:
https://www.google.com/search?q=horus+vs+jesus

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Ei l-au copiat pe Iisus, deoarece Iisus traia inaintea lor. Asta nu intelegi tu.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

ESTI DUS CU PLUTA
sau cauti SERIOS zazanie

CITESTE inainte sa vorbesti!

DUDE, Horus a fost pe vremea faraonilor, INAINTE DE IMPERIUL ROMAN, INAINTE DE EVREI IN IERUSALIM, INAINTE DE ISUS!

deci, EVIDENT ca isus a fost copiat dupa Horus!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Biblia ne spune altceva in primul rand. Tu chiar nu sti cine era Horus, nu? Stiu ce si cum apare in istorie, dar ceea ce spun eu are logica. Daca o sa citesti de exemplu din Biblie o sa iti dai seama. Oricum, nu ma astept ca un necrestin sa inteleaga cum sta treaba.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Esti un amarat incoeerent care cauta cearta cu dinadinsul

DECI! NU TE-AI ABERAT, mai sus ca HORUS A FOST COPIAT DUPA ISUS?!?

doar biblia "spune altceva", si eu nu stiu, sau orice, dragut din partea ta ca schimbi subiectul, DAR NU TINE, RASPUNDE LA INTREBARE!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Eu sunt incoerent? Cata logica are ce spui tu frate, cata?! De ce ar crea un nou personaj din Horus, cand acela era deja popular si venerat? Existenta lui Iisus a fost dovedita, minunile din Biblie etc. Repet, cata logica are ce spui tu?!

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Lul, habar nu ai tu
dar stii toooot

in primul rand faptul ca religia lui Horus seamana asa de tare cu cea a lui Isus e muuuuuuult prea suspect
in alta ordine de idei se considera la modul ABSOLUT ca religia crestina a fost creata intentionat, moment in care "sa ne inspiram" din religia lui Horus e un lucru logic si oricum pe vremea aia (acum 2mii de ani) nimeni nu mai stia ce e aia Horus care a fost numai in Egipt cu mii de ani inainte

asa ca iti inteleg disperarea, te dai cu capul de toti peretii, doar, doar gasesti un argument care sa invalideze faptul foarte evident ca religia crestina a fost evident copiata dupa Horus

dar tot nu o sa te ajute, imi pare rau!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Nu este cum spui tu. A fost dovedit ca Iisus a existat, ca a facut minuni, profetiile Sale s-au si se adeveresc, deci nu a fost inspirata de niciunde religia aceasta, ci Iisus putem spune ca a creat-o. Sunt si in prezent dovezi cum ca minunile religiei crestine sunt adevarate, deci...

| KhludCiprian a răspuns (pentru Bizon95):

Poți să îmi spui ce academician spune despre Horus? Am citit academicieni atei care spun că nu e așa: Bart Ehrman de exemplu.

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Minunile d-asta sunt minuni, ca nu se pot dovedi. Iar istoricii moderni nu lucreaza cu profetii reale, ci cu vaticinium ex eventu si efect Barnum.

| Bizon95 a răspuns (pentru KhludCiprian):

Academician?!?
unde am scris eu de vreun academician?!?

DE UNDE AI SCOS-O?!?

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

?!?
NU era vorba de nici o minune
NU era vorba de nici un istoric modern

si imi mai raspunzi si mie personal de parca EU as fi spus ceva de minuni sau WHATEVER!

era vorba ca, religia crestina a fost copiata dupa religia lui Horus

ai gresit canalul sau ce?!?

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Cel care ti-a raspuns e blocat de mine, asa ca lui nu pot sa-i scriu. Era referitor la ce iti raspunsese el, chestia cu minunile dovedite ale crestinismului.

| doctorandus a răspuns (pentru Bizon95):

Nu tu ai scris de ei, el a scris. Conform lui Bart Ehrman, la capitolul Isus copiat din alte religii ateii s-au luat ca oile unii dupa altii, semn ca crestinii nu sunt singurii care fac asta.

| Bizon95 a răspuns (pentru doctorandus):

Atunci poti sa te duci sus si sa postezi raspuns la intrebare la modul "general"

daca imi raspunzi mie, produci confuzie tongue

si imi apar soriciu, asta, ideeawinking

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine a aparut primul? Iisus sau Horus, Odin, zeus si altii?

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ia arata-mi o dovada pentru minunile profetului evreu? Stii ce zice in biblie despre profetii care fac minuni? Ca ii ajuta satanel. rolling on the floor

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Crezi în Satana?

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

TU crezi in Satana?
chiar sunt curios

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

El sa imi raspunda, nu eu. Tu iti dai seama ca eu sunt crestin, nu? Ce rost are aceasta intrebare? Ma intrebi ca sa razi de mine in continuare?

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Pai te-am intrebat pe tine, nu pe el
la tine sunt curios de raspuns, iar "sunt crestin" nu e raspuns, e ocolit raspunsul tongue

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Vrei sa mai pui lemne pe foc? Normal ca exista Satana. Mai multe nu spun, pentru ca stiu ce faceti voi ateii aici.

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Cum sa cred daca sunt ateu?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Pai si atunci de ce vorbesti despre ceva care nu cunosti? Tu chiar nu iti dai seama ca de fiecare data cand scrii despre ceva din Biblie este gresit?

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce facem noi aici?
si
iadul exista? seamana sau e la fel cu ce a descris Dante?

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

,,Ce facem noi aici?'' -> las-o balta

,, iadul exista? seamana sau e la fel cu ce a descris Dante?'' -> Citeste din Biblie si vei afla

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

1. tu ai spus "stiu eu ce faceti voi ateii aici", habar nu am despre ce vorbesti, asa ca eram curios despre ce gandesti

2. mi se rupe de biblie, insa eram foarte curios ce parere personala ai tu, sa inteleg ca este exact litera cu litera ce scrie in biblie? dragut, in loc sa gandesti, faci trimiteri... cum zici tu!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

1. Lasa ca iti spune userul Octavian despre ce vorbesc eu.

2. In loc sa gandesti? Pe planul asta esti imposibil si mai si jignesti.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Lal, deci "sa gandesti" e pentru tine insulta
imi cer scuze, nu voiam sa te insult, si nu aveam de unde sa stiu ce intelegi tu prin insulta

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Vezi cum sunteti voi? Daca altul crede in Bilbie si in Dumnezeu este prost din punctul vostru de vedere. Cu asemenea oameni nu am ce discuta. Tu un asemenea om descris de mine crezi ca esti?

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Imi pare rau ca te consideri in felul asta, dar nu eu te-am facut, te-ai facut singur cand ai dovedit negru pe alb ca nu vrei sa gandesti
insa nu e vina ta, e vina preotilor care te-au indoctrinat cu "crede si nu cerceta" chiar daca chiar D-zeul tau ti-a dat minte si curiozitate

insa fiecare cu, crucea lui!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Comentariul acesta mi-a deschis ochii cu privire la persoana ta! Multumesc! Esti de evitat in concluzie!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Sa nu ma mai intrebi nimic daca tot asa cu ura esti pornit. Cu raspunsurile tot la fel sta treaba.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ura e numai in mintea ta, eu sunt calm binemercic!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Ura este in subconstientul tau si tu nu iti dai seama de asta. Bine, si din propriile tale actiuni tot asta rezulta, asa ca...

| Octavian199 a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce sa cunosc daca nu exista?

| Celcestietot a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ști nimic din Biblie, asta este.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Si daca nu stim nimic din biblie, tu, in maretia ta superioara, nu explici doar ne blamezi, de parca asta ar fi un site de discutii despre biblie
SAU TOATA LUMEA AR TRBUI SA STIE BIBLIA INTOTDEAUNA, ORIUNDE, ORICAND

iar daca cineva nu stie biblia insinuezi ca suntem inferiori, sau chiar plini de ura...

CUM SPUI TU!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Propriile tale actiuni te descriu, nu eu. Si apropo, aici este categoria religie, deci obligatoriu se vorbeste despre religie. Si nu am spus ca sunteti inferiori, ci daca stau sa ma gandesc, chiar voi asta faceti cu crestinii. Si da, daca nu stiti nimic din Biblie, mai bine nu mai scrieti, pentru ca ii induceti in eroare pe cei care vor sa stie ceva legat de asta.

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Eu NU am scris nimic de ura
eu NU ma dau superior ca stiu biblia...

NU stiu biblia, foarte frumos, ce ar fi sa nu te uiti TU de sus in jos si sa explici ce vrei sa spui, nu sa arunci "nu stii biblia" si apoi sa dai acuzatii
dupa care sa te dai ranit ca "voi sunteti aia rai"

inclusiv asa zisul tau punct "altii care vor sa afle de biblie", ei bine aia o sa inchida fereastra si o sa se intoarca la treaba lor, pentru ca TU NU AI MINIMUM DE BUN SIMT SA EXPLICI

si acum, ca tot m-ai ofuscat, ASTA FACETI **VOI... POCAITII** vorbiti pe un ton superior indiferent cat de CLAR ochelari de cal a-ti avea, si considerati pe toti ceilalti de rahat daca nu sunt la fel de pocaiti ca voi!

insa fiecare cu fetish-ul lui, tu ai un fetish cu biblia, felicitocurili mele si sa iti traiasca!

bye bye!

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Nu ne consideram superiori. Daca imi urmareai activitatea, ai fi vazut ca raspund ce trebuie. Ziua buna!

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

"nu stii biblia"

si atat

ASTA E AROGANTA, mult peste superioritate!
mi se rupe ce alta activitate ai, asta e mesajul pe care il transmiti aici si acum

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

1) Daca ti se rupe de activitate, atunci de ce ai mai scris asta :,, inclusiv asa zisul tau punct "altii care vor sa afle de biblie", ei bine aia o sa inchida fereastra si o sa se intoarca la treaba lor, pentru ca TU NU AI MINIMUM DE BUN SIMT SA EXPLICI''?

2),,nu stii biblia

si atat

ASTA E AROGANTA, mult peste superioritate!'' -> Nu este superioritate, este realitatea.

3) Cum ar spune in Biblie eu te intreb :,, 3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă? '' -> RASPUNDE

4) Ce ai cu crestinii, de ce esti rau cu ei? Tu nu intelegi ca, citez :,, Nu ne consideram superiori.''?

| Bizon95 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mda, sunt BOU, incerc sa educ oameni cu ochelari de cal batuti bine, bine in cuie si nu VOR sa inteleaga nici mimum de decenta in orice argument logic, chiar daca e in interesul lor SI AL FETISH-ULUI LOR!

o las balta

sa iti traiasca fetish-ul cu biblia, si la mai mare!

bye, bye

| Celcestietot a răspuns (pentru Bizon95):

Mulțumesc!