| StrongHeart a întrebat:

Este adevarat ca religiile majoritare precum crestinismul sau islamul au fost impuse cu forta,dar chestia asta pana si in ziua de azi, nu o sa o recunosaca niciodata un adept al acestora?
Este adevarat pentru toate cele 5 mari religii?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

De îndată ce creștinismul a fost legal (315), tot mai multe temple păgâne au fost distruse de gloata creștină. Preoții păgâni au fost uciși.
Între 315 și 6 secole, mii de credincioși păgâni au fost uciși.
Exemple de temple distruse: Sanctuarul lui Aesculap din Aegaea, Templul Afroditei din Golgatha, Aphaka din Liban, Heliopolis.
Preoți creștini precum Marcu de Arethusa sau Chiril din Heliopolis au fost cunoscuți ca „distrugători de temple". [DA468]
Serviciile păgâne au devenit pedepse cu moartea în 356. [DA468]
Împăratul creștin Theodosius (408-450) a avut chiar copii executați, deoarece se jucau cu rămășițe de statui păgâne. [DA469]
Potrivit cronicarilor creștini, el „a urmat meticulos toate învățăturile creștine…"
În secolul al VI-lea păgânii erau declarați nule de toate drepturile.
La începutul secolului IV, filozoful Sopatros a fost executat la cererea autorităților creștine. [DA466]
Celebrul filozof feminin Hypatia din Alexandria a fost rupt în bucăți cu fragmente de sticlă de o gloată creștină isterică condusă de un ministru creștin pe nume Peter, într-o biserică, în 415.
[DO19-25]
Misiune
Împăratul Karl (Charlemagne), în 782, avea 4500 de sași, care nu doreau să se convertească la creștinism, a fost decapitat. [DO30]
Țăranii din Steding (Germania) nu doresc să plătească taxe sufocante la biserică: între 5.000 și 11.000 de bărbați, femei și copii uciși la 27.05. 1234 în apropiere de Altenesch / Germania. [WW223]
Bătălia de la Belgrad 1456: 80.000 de turci sacrificați. [DO235]
Polonia din secolul al XV-lea: 1019 biserici și 17987 sate prădate de cavalerii ordinului. Victimele necunoscute. [DO30]
Secolele XVI și XVII Irlanda. Trupele engleze au „pacificat și civilizat" Irlanda, unde numai „irlandezi sălbatici" gaelici, „fiare nerezonabile trăiau fără nicio cunoaștere a lui Dumnezeu sau a bunelor maniere, în comun cu bunurile, bovinele, femeile, copiii și orice alte lucruri." Unul dintre soldații cu mai mult succes, un anume Humphrey Gilbert, jumătatea fratelui lui Sir Walter Raleigh, a ordonat ca „covârșitorii tuturor acelora (de felul în care au fost) care au fost uciși în daie, să fie tăiați de pe corpurile lor... și ar trebui să fie albinele așezate pe pământ de partea eșantiei ", care efortul de a civiliza irlandezii a provocat într-adevăr„ groaznic teroriu pentru oameni atunci când au observat crențele părinților lor dedici, fraților, copiilor, rudelor și libertăților pe grounde".
Zeci de mii de irlandezi gaelici au căzut victime ale carnajului. [SH99, 225]
Cruciade (1095-1291)
Prima cruciadă: 1095 la comanda papei Urban II. [WW11-41]
Semlin / Ungaria 24/06/96 mii uciși. Wieselburg / Ungaria 6/12/96 mii. [WW23]
9/9 / 96-9 / 26/96 Nikaia, Xerigordon (apoi turc), mii, respectiv. [WW25-27]
Până în ianuarie 1098 au fost cucerite un total de 40 de orașe capitale și 200 de castele (număr de uciși necunoscuți) [WW30]
după 3/6/98 Antiochia (apoi turcă) cucerită, între 10.000 și 60.000 de uciși. 6/28/98 100.000 de turci (inclusiv femei și copii) au fost uciși. [WW32-35]
Aici, creștinii „nu au făcut niciun alt rău femeilor găsite în corturile [inamicului - cu excepția faptului că le-au trecut lăncile prin burtele lor", potrivit cronicarului creștin Fulcher din Chartres. [EC60]
Marra (Maraat an-numan) 12/11/98 mii ucisi. Din cauza foametei ulterioare, „cadavrele deja duioase ale inamicilor au fost mâncate de creștini", a spus cronicarul Albert Aquensis. [WW36]
Ierusalimul a cucerit 15.07. 1099 mai mult de 60.000 de victime (evrei, musulmani, bărbați, femei, copii). [WW37-40]
(În cuvintele unui martor: „acolo [în fața templului lui Solomon] era un astfel de carnaș, încât poporul nostru se plimbă cu glezna în adâncul sângelui dușmanilor noștri" și după aceea „fericit și plângând pentru bucuria poporului nostru a mers spre mormântul Mântuitorului nostru, pentru a-l onora și a plăti datoria noastră de recunoștință ")
Arhiepiscopul Tirului, martor ocular, a scris: „Era imposibil să te uiți la numărul mare de uciși fără groază; pretutindeni zăceau fragmente de corpuri umane și chiar pământul era acoperit cu sângele celor uciși. Nu a fost doar spectacolul corpurilor fără cap și al membrelor mutilate răspândite în toate direcțiile care a stârnit groaza tuturor celor care îi priveau. Tot mai îngrozitor a fost să privească învingătorii înșiși, picurând cu sânge din cap până în picioare, o priveliște nefăcută care a adus teroare tuturor celor care i-au întâlnit. Se raportează că în cadrul incintei Templului au pierit doar zece mii de infideli. " [TG79]
Cronicarul creștin Eckehard din Aura a menționat că „chiar în vara următoare, în toată palestina, aerul a fost poluat de duhoarea descompunerii". Numai un milion de victime ale primei cruciade. [WW41]
Bătălia de la Askalon, 8/12/1099. 200.000 de păgâni măcelari „în numele Domnului nostru Iisus Hristos". [WW45]
A patra cruciadă: 12/4/1204 Constantinopol a jefuit, numărul de victime necunoscute, numeroase mii, multe dintre ele creștine. [WW141-148]
Restul cruciadelor în mai puține detalii: până la căderea lui Akkon 1291, probabil, 20 de milioane de victime (doar în Țara Sfântă și în zonele arabe / turce). [WW224]
Notă: Toate figurile conform cronicarilor contemporani (creștini).

Ereticii
Deja în anul 385 CE primii creștini, Priscillianus spaniol și șase adepți, au fost decapitați pentru erezie în Trier / Germania [DO26]
Eresia maniaciană: o sectă crio-creștină suficient de decentă pentru a practica controlul nașterilor (și deci nu la fel de iresponsabilă ca și catolicii credincioși) a fost exterminată în campanii uriașe din tot imperiul roman între anii 372 CE și 444 CE. Multe mii de victime. [NC]
Albigeni: prima cruciadă destinată uciderii altor creștini. [DO29] Albigenii
... se vedeau ca fiind creștini buni, dar nu ar accepta stăpânirea catolică romană și impozitele și interzicerea controlului nașterii. [NC]
Începerea violenței: la comanda papei Inocențiu al III-lea (cel mai mare ucigaș în masă pre-nazist) în 1209. Bezirs (azi Franța) 22/07/1209 distrus, toți locuitorii au fost măcelăriți. Victimele (inclusiv catolicii care refuză să-și predea vecinii și prietenii eretici) 20.000-70.000. [WW179-181]
Carcassonne 15/08/1209, mii de uciși. Au urmat alte orașe. [WW181]
20 de ani de război ulterior până la aproape toți catarii (probabil jumătate din populația Languedoc-ului, astăzi sudul Franței) au fost exterminați. [WW183]
După încheierea războiului (1229), Inchiziția a fost fondată în 1232 pentru a căuta și distruge ereticii supraviețuitori / ascunși. Ultimii catari au ars pe miza 1324. [WW183]
Se estimează un milion de victime (doar erezie cathar), [WW183]
Alte erezii: valenți, paulici, runcarieni, iosfiteți și mulți alții. Majoritatea acestor secte au fost exterminate (cred că unii valdenzi trăiesc astăzi, dar au trebuit să îndure 600 de ani de persecuție) estimează cel puțin sute de mii de victime (inclusiv închiziția spaniolă, dar exclud victimele din Lumea Nouă).
Inchizitorul spaniol Torquemada ar fi fost singur responsabil pentru 10.220 de arsuri. [DO28]
John Huss, un critic al infailibilității și indulgențelor papale, a fost ars la miză în 1415. [LI475-522]
Profesorul universitar B.Hubmaier a ars la miza 1538 la Viena. [DO59]
Giordano Bruno, călugărul dominican, după ce a fost încarcerat timp de șapte ani, a fost ars la miză pentru erezie pe Campo dei Fiori (Roma) la 17.02. 1600.
Vrăjitoarele
de la începutul creștinismului până în 1484 probabil mai mult de câteva mii.
în epoca vânătorii de vrăjitoare (1484-1750), conform savanților moderni, câteva sute de mii (aproximativ 80% femei) au ars la mână sau s-au spânzurat. [WV]
o listă incompletă de cazuri documentate:
The Burning of Witches - A Chronicle of the Burning Times
Războaie religioase
Secolul al XV-lea: Cruciadele împotriva husilor, mii uciși. [DO30]
1538, papa Paul al III-lea a declarat Cruciada împotriva Angliei apostate și a tuturor englezilor ca sclavi ai Bisericii (din fericire nu a avut puterea de a intra în acțiune). [DO31]
1568 Tribunalul spaniol de Inchiziție a dispus exterminarea a 3 milioane de rebeli în (apoi Spania) Olanda. Mii au fost de fapt uciși. [DO31]
1572 În Franța, aproximativ 20.000 de huguenoti au fost uciși la comanda papei Pius V. Până în secolul al XVII-lea, 200.000 fug. [DO31]
Secolul 17: catolicii ucid Gaspard de Coligny, un lider protestant. După ce l-a ucis, gloata catolică i-a mutilat trupul, „tăindu-i capul, mâinile și organele sale genitale… și apoi l-au aruncat în râu […], dar apoi, hotărând că nu este demn de a fi hrană pentru pește, au scos-o din nou [… și] au târât ceea ce a mai rămas… la gârlășii din Montfaulcon, „pentru a fi carne și carcot pentru maghots și corbi". [SH191]
Secolul al XVII-lea: catolicii prădăresc orașul Magdeburg / Germania: aproximativ 30.000 de protestanți au fost uciși. „Într-o singură biserică, cincizeci de femei au fost găsite decapitate", a relatat poetul Friedrich Schiller, „și pruncii sugând încă sânii mamelor lor fără viață". [SH191]
Secolul al 17-lea război de 30 de ani (catolic vs. protestant): cel puțin 40% din populație a fost decimată, cea mai mare parte în Germania. [DO31-32]
evreii
Deja în secolele al IV-lea și al V-lea sinagogile erau arse de creștini. Numărul evreilor uciși necunoscut.
La mijlocul secolului al IV-lea, prima sinagogă a fost distrusă la comanda episcopului Innocentius din Dertona, în Italia de Nord. Prima sinagogă despre care se știe că a fost incendiată a fost în apropierea râului Eufrat, la comanda episcopului de Kallinikon în anul 388. [DA450]
17. Consiliul de Toledo 694: evreii au fost înrobiți, averea lor confiscată și copiii lor s-au botezat forțat. [DA454]
Episcopul de Limoges (Franța) în 1010 a avut evrei din orașe, care nu s-ar converti la creștinism, au fost expulzați sau uciși. [DA453]
Prima cruciadă: Mii de evrei au măcelărit 1096, probabil 12.000 în total. Locuri: Worms 18/05/1096, Mainz 27/05/1096 (1100 persoane), Köln, Neuss, Altenahr, Wevelinghoven, Xanten, Moers, Dortmund, Kerpen, Trier, Metz, Regensburg, Prag și altele (toate locațiile Germania, cu excepția Metz / Franța, Prag / Cehia) [EJ]
A doua cruciadă: 1147. Câteva sute de evrei au fost uciși în Ham, Sully, Carentan și Rameru (toate locațiile din Franța). [WW57]
A treia cruciadă: comunitățile evreiești engleze au jefuit 1189/90. [DO40]
Fulda / Germania 1235: 34 de bărbați și femei evreiești uciși. [DO41]
1257, 1267: comunități evreiești din Londra, Canterbury, Northampton, Lincoln, Cambridge și altele exterminate. [DO41]
1290 în Boemia (Polonia), se presupune că au murit 10.000 de evrei. [DO41]
1337 Începând cu Deggendorf / Germania, o manie ucigătoare de evrei ajunge în 51 de orașe din Bavaria, Austria, Polonia. [DO41]
1348 Toți evreii din Basel / Elveția și Strasbourg / Franța (două mii) au ars. [DO41]
1349 În peste 350 de orașe din Germania, toți evreii uciși, cei mai mulți au ars în viață (în acest an, mai mulți evrei au fost uciși decât creștinii în 200 de ani de persecuție antică a creștinilor romani). [DO42]
1389 În Prag, 3.000 de evrei au fost sacrificați. [DO42]
1391 Evreii din Sevilla au ucis (conducătorul arhiepiscopului Martinez). 4.000 au fost uciși, 25.000 vândute ca sclavi. [DA454] Identificarea lor a fost ușoară prin „ecusoanele de rușine" colorate viu, pe care toți evreii de peste zece ani au fost nevoiți să le poarte.
1492: În anul Columb a navigat pentru a cuceri o nouă lume, peste 150.000 de evrei au fost alungați din Spania, mulți au murit pe drum: 30/6/1492. [MM470-476]
1648 Masacre de la Chmielnitzki: în Polonia au fost uciși aproximativ 200.000 de evrei. [DO43]
(Mă simt rău...) Acest lucru continuă și continuă, secol după secol, chiar în cuptoarele din Auschwitz.

Popoarele native
Începând cu Columb (fost negustor de sclavi și ar fi Sfântul Cruciat), cucerirea Lumii Noi a început, ca de obicei înțeleasă ca un mijloc de propagare a creștinismului.
În câteva ore de la debarcarea pe prima insulă locuită pe care a întâlnit-o în Caraibe, Columb a capturat și a izgonit șase indigeni care, a spus el, „ar trebui să fie slujitori buni… [și] ar putea fi făcuți creștini cu ușurință, pentru că mi s-a părut că nu aparțineau niciunei religii. " [SH200]
În timp ce Columb i-a descris pe indieni drept „idolatori" și „sclavi, atât cât [Coroana] va comanda", palul său Michele de Cuneo, nobil italian, se referea la băștinași drept „fiare" pentru că „mănâncă când le este foame "și au făcut dragoste„ deschis ori de câte ori simt. [SH204-205]
Pe fiecare insulă a pus piciorul pe, Columb a plantat o cruce, „făcând declarațiile care sunt necesare" - pentru requerimiento - pentru a revendica dreptul de proprietate pentru patronii săi catolici din Spania. Și „nimeni nu s-a opus". Dacă indienii au refuzat sau au întârziat să accepte (sau să înțeleagă), cerința a continuat:
Vă certificăm că, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom intra cu putere în țara voastră și vom face război împotriva voastră... și vă vom supune jugului și ascultării Bisericii... și vă vom face toate răutățile pe care le putem, ca vasalilor care nu se supun și refuză să-și primească stăpânul și îi rezistă și îl contrazic. " [SH66]

La fel, în cuvintele lui John Winthrop, primul guvernator al coloniei Massachusetts Bay: „justifică întreprinzătorii plantei propuse în Noua Anglie… să ducă Gospelul în acele părți ale lumii… și să ridice un Bulworke împotriva regnului Ante -Hristos." [SH235]
În medie, două treimi din populația autohtonă au fost ucise de variola importată de colonisti înainte de începerea violenței. Acesta a fost un mare semn al „minunatului bunătății și providenței lui Dumnezeu" pentru creștini, desigur, de exemplu, guvernatorul coloniilor din Bay Bay din Massachusetts, a scris în 1634, întrucât „pentru băștinași, sunt aproape toți morți de variola, așa cum Domnul ne-a curățat titlul de ceea ce avem. " [SH109, 238]
Numai pe Hispaniola, în vizitele lui Columb, populația autohtonă (Arawak), un popor destul de inofensiv și fericit care trăiește pe o insulă cu resurse naturale abundente, un paradis literal, a îndoliat în curând 50.000 de morți. [SH204]
Indienii supraviețuitori au căzut victime ale violului, uciderii, înrobirii și atacurilor spaniole.
În timp ce unul dintre vinovați scria: „Atâția indieni au murit încât nu au putut fi numărați, prin intermediul țării indienii au murit peste tot. Duhoarea a fost foarte grozavă și dăunătoare. " [SH69]
Șeful indian Hatuey a fugit cu oamenii săi, dar a fost capturat și ars în viață. Când „îl legau de miză, un frate franciscan l-a îndemnat să-l ducă pe Iisus în inima lui, pentru ca sufletul său să meargă la cer, mai degrabă decât să coboare în iad. Hatuey a răspuns că, dacă cerul era acolo unde au mers creștinii, el ar prefera să se ducă în iad. " [SH70]
Ceea ce s-a întâmplat cu poporul său a fost descris de un martor ocular:
„Spaniolii au găsit plăcere să inventeze tot felul de cruzimi ciudate... Au construit un gibet lung, suficient de lung pentru ca degetele de la picioare să atingă pământul pentru a preveni strangularea și au spânzurat treisprezece [băștinași] la o vreme în cinstea Mântuitorului nostru Hristos și a celor doisprezece Apostoli... apoi, paiele au fost înfășurate în jurul trupurilor lor sfâșiate și au fost arse vii. " [SH72]
Sau, cu o altă ocazie:
„Spaniolii i-au tăiat brațul unuia, piciorul sau șoldul altuia și de la unii din cap, în același timp, ca măcelarii care tăiau carnea de vită și de miel. Șase sute, inclusiv caciqueul, au fost astfel uciși ca niște fiare brute... Vasco [de Balboa] a ordonat ca patruzeci să fie sfâșiați de câini. " [SH83]
„Populația insulară de aproximativ opt milioane de oameni la momentul sosirii lui Columb în 1492 deja scăzuse cu o treime până la jumătate înainte de anul 1496 a ieșit". În cele din urmă, toți nativii insulei au fost exterminați, astfel încât spaniolii au fost „obligați" să importe sclavi din alte insule din Caraibe, care au suferit curând aceeași soartă. Astfel, „milioanele de nativi din Caraibe [au fost] lichidate efectiv în aproape un sfert de secol". [SH72-73] „În mai puțin de viața normală a unei singure ființe umane, o întreagă cultură de milioane de oameni, mii de ani rezidenți în patrie, a fost exterminată." [SH75]
„Și apoi spaniolii și-au îndreptat atenția spre continentul Mexic și America Centrală. Abatorul abia începuse. Orașul rafinat Tenochtitln [orașul Mexic] a fost următorul. " [SH75]
Cortez, Pizarro, De Soto și alte sute de conchistadori spanioli, de asemenea, au jefuit civilizațiile sudice și mezoamericane în numele lui Hristos (De Soto a prădat și Florida).
„Când s-a încheiat secolul al XVI-lea, aproximativ 200.000 de spanioli s-au mutat în America. Până atunci, probabil, peste 60.000.000 de băștinași erau morți. " [SH95]
Desigur, nu au fost diferiți fondatorii a ceea ce astăzi este SUA Amerikkka.

Deși niciunul dintre coloniști nu ar fi supraviețuit iernii fără ajutor autohton, au început curând să-i expulzeze și să-i extermine pe indieni. Războiul dintre indienii (nord-americani) a fost mai degrabă inofensiv, în comparație cu standardele europene și a fost menit să răzbune insultele decât să cucerească pământul. În spusele unora dintre părinții pelerinilor: „Warres-urile lor sunt cu mult mai puțin învinovățite…", astfel încât, de obicei, nu a existat „niciun mare măcelar al părții inferioare". Într-adevăr, „s-ar putea să lupte cu șapte ani și să nu ucidă șapte bărbați". Mai mult, indienii au cruțat de obicei femeile și copiii. [SH111]
În primăvara anului 1612, câțiva coloniști englezi au găsit viață printre nativii (în general prietenoși și generoși) suficient de atrăgători pentru a părăsi Jamestown - „fiind idel… au fugit către indieni" - pentru a trăi printre ei (care probabil au rezolvat o problemă de sex).
„Guvernatorul Thomas Dale i-a pus pe vânătoare și l-au executat:„ Unii s-au apucat (sic) de a fi spânzurat. Unii au ars Unii pentru a fi ruși pe gârlă, alții pentru a fi înțepeniti și unii pentru a îndura ". [SH105] Desigur, aceste măsuri elegante erau limitate pentru colegii englezi: „Acesta a fost tratamentul pentru cei care doreau să acționeze ca indienii. Pentru cei care nu aveau de ales în această problemă, pentru că erau nativii din Virginia, metodele erau diferite: „când un indian a fost acuzat de un englez că a furat o ceașcă și nu a mai returnat-o, răspunsul englez a fost să atace nativii în vigoare, arzând întreaga comunitate "în jos. [SH105]
Pe teritoriul care este acum Massachusetts, părinții fondatori ai coloniilor comiteau genocid, în ceea ce a devenit cunoscut drept „Războiul Peqout". Ucigașii au fost creștini puritani din Noua Anglie, refugiați de persecuție în propria țară natală Anglia.
Când însă a fost găsit un colonist mort, aparent ucis de indienii Narragansett, coloniștii puritani și-au dorit răzbunarea. În ciuda gajului șefului indian, ei au atacat.
Într-un fel se pare că au pierdut ideea ce au fost după aceea, pentru că atunci când au fost întâmpinați de indienii Pequot (dușmani de mult timp ai Narragansettelor), trupele au făcut totuși război pe Pequots și le-au ars satele.
Comandantul puritan, John Mason, după un singur masacru, a scris: „Și într-adevăr o teroare atât de îngrozitoare l-a lăsat pe Atotputernicul să cadă asupra Spiritelor lor, încât să zboare de la noi și să fugă în chiar Flăcările, unde mulți dintre ei au pierit... Dumnezeu era deasupra lor, care-și râdea dușmanii și dușmanii poporului Său să-și batjocorească, făcându-i ca un Cuptor înflăcărat... Astfel Domnul a judecat printre Căldură, umplând Locul cu cadavre moarte ": bărbați, femei, copii. [SH113-114]
Deci „Domnul s-a mulțumit să-și bată dușmanii în părțile împiedicate și să ne ofere pământul lor pentru moștenire". [SH111].
Din cauza cunoștințelor asumate de cititorii săi despre Deuteronom, nu era nevoie ca Mason să citeze cuvintele care urmează imediat:
„Nu vei salva în viață nimic care respiră. Dar le vei distruge complet... "(Deut 20)
Tovarășul Mason Underhill și-a amintit cât de „grozavă și doleantă a fost viziunea sângeroasă pentru viziunea tinerilor soldați", dar și-a liniștit cititorii că „uneori Scriptura declară că femeile și copiii trebuie să piară cu părinții lor". [SH114]
Alți indieni au fost uciși în comploturi reușite de otrăvire. Coloniștii au avut chiar câini pregătiți în special pentru uciderea indienilor și pentru a-și devora copiii de la sânii mamelor lor, în cuvintele coloniștilor: „Sânge Sânge pentru a atrage după ei și Mastive pentru a-i potoli." (Aceasta s-a inspirat din metodele spaniole ale vremii)
În acest fel au continuat până când exterminarea Pequots a fost aproape. [SH107-119]
Mâna supraviețuitoare de indieni „au fost împărțiți pentru a trăi în servitute. John Endicott și pastorul său i-au scris guvernatorului cerându-i „o parte" din captivi, în special „o tânără sau un bărbat și un băiat, dacă te înțelegi bine". [SH115]
Alte triburi urmau aceeași cale.
Comentați exterminatorii creștini: „Voința lui Dumnezeu, care în cele din urmă ne va da motive să spunem: cât de mare este bunătatea Lui! și cât de mare este frumusețea lui! "
„Astfel Domnul Isus îi face să se plece în fața lui și să lingă Praful!" [TA]
Ca și astăzi, minciuna era în regulă pentru creștini atunci. „Tratatele de pace au fost semnate cu orice intenție de a le încălca: atunci când indienii„ se vor asigura în siguranță pe tratat ", a sfătuit Consiliul de Stat din Virginia,„ vom avea un avantaj mai bun atât pentru a-i surprinde, cât și pentru a le tăia. corne"." [SH106]
În 1624, șaizeci de englezi puternic înarmați au tăiat 800 de bărbați, femei și copii indieni fără apărare. [SH107]
Într-un singur masacru din „Războiul regelui Filip" din 1675 și 1676, „600 de indieni au fost distruși. Un încântat Cotton Mather, pastor venerat al celei de-a doua biserici din Boston, mai târziu s-a referit la măcel drept un „barbeque". [SH115]
Pentru a rezuma: Înainte de sosirea englezilor, oamenii din vestul Abenaki din New Hampshire și Vermont numărau 12.000. Mai puțin de jumătate de secol mai târziu, aproximativ 250 au rămas în viață - o rată de distrugere de 98%. Poporul Pocumtuck număra mai mult de 18.000, cincizeci de ani mai târziu au fost distruse până la 920 - 95% distruse. Oamenii Quiripi-Unquachog au numărat aproximativ 30.000, cincizeci de ani mai târziu, au fost distruși la 1500 - 95% distruși. Oamenii din Massachusetts numărau cel puțin 44.000, cincizeci de ani mai târziu, aproape 6000 erau în viață - 81% distrus. [SH118] Acestea sunt doar câteva exemple din multitudinea de triburi care trăiau înainte ca coloniștii creștini să pună piciorul pe Lumea Nouă. Toate acestea au fost înainte de apariția epidemiilor de variolă din 1677 și 1678. Iar carnavalul nu s-a terminat atunci.
Toate cele de mai sus nu au fost decât începutul colonizării europene, înainte de a începe de fapt epoca de frontieră.
Un număr de peste 150 de milioane de indieni (din ambele Americi) au fost distruși în perioada 1500-1 1900, în medie, două treimi din variola și alte epidemii, ceea ce lasă aproximativ 50 de milioane ucisi direct de violență, tratamente rele și sclavie.
În multe țări, cum ar fi Brazilia și Guatemala, acest lucru continuă și astăzi.
Mai multe evenimente glorioase din istoria SUA
Reverendul Solomon Stoddard, unul dintre cei mai apreciați lideri religioși din Noua Anglie, în „1703 i-a propus oficial guvernatorului din Massachusetts ca coloniștilor să li se ofere finanțarea pentru a cumpăra și instrui pachete mari de câini„ pentru a vâna indienii așa cum fac urșii ". [SH241]
Masacrul din Sand Creek, Colorado 29/11/1864. Colonelul John Chivington, fost ministru metodist și încă bătrân în biserică („Tânjesc să fiu în gore") a avut un sat Cheyenne de aproximativ 600, în mare parte femei și copii, împușcați în ciuda fluturării șefilor cu un steag alb: 400-500 ucisi.
Dintr-o relatare a martorilor ochi: „Au fost strânși vreo treizeci sau patruzeci de ghemuși într-o gaură pentru protecție; au trimis o fetiță în jur de șase ani, cu un steag alb pe un băț; ea nu a procedat, ci câțiva pași când a fost împușcată și ucisă. Ulterior, toți escrocii din acea gaură au fost uciși... "[SH131]
Mai multe detalii.
Până în anii 1860, „în Hawai’i, reverendul Rufus Anderson a examinat carnavalul care, până atunci, a redus populația autohtonă a acestor insule cu 90% sau mai mult, și a refuzat să o vadă drept tragedie; Scăderea totală așteptată a populației din Hawaii a fost numai naturală, a spus acest misionar, oarecum echivalent cu „amputația membrilor bolnavi ai corpului". [SH244]
Atrocități bisericești din secolul XX
Tabere de exterminare catolică Se pare
că puțini știu că lagărele de exterminare naziste din al doilea război mondial nu au fost în niciun caz singurele din Europa la acea vreme. În anii 1942-1943, de asemenea, în Croația au existat numeroase tabere de exterminare, conduse de Ustasha catolică sub dictatorul lor Ante Paveli, un practicant catolic și vizitator regulat al papei de atunci. Au fost chiar tabere de concentrare exclusiv pentru copii!
În aceste lagăre - cel mai notoriu a fost Jasenovac, condus de un frate franciscan - sârbi ortodox-creștini (și un număr substanțial de evrei) au fost uciși. La fel ca naziștii catolici Ustasha și-au ars victimele în cuptoare, în viață (naziștii au fost suficient de decenți pentru ca victimele lor să fie gazate mai întâi). Dar majoritatea victimelor au fost pur și simplu înjunghiate, ucise sau împușcate până la moarte, numărul acestora fiind estimat între 300.000 și 600.000, într-o țară destul de minusculă. Mulți dintre ucigași erau frații franciscani. Atrocitățile erau destul de îngrozitoare încât să inducă persoanele aflate în fața „Sicherheitsdient der SS" naziste, urmărindu-le, să se plângă de ele lui Hitler (care nu a ascultat). Papa știa despre aceste evenimente și nu a făcut nimic pentru a le preveni. [MV]

Teroarea catolică în Vietnam
În 1954 luptătorii vietnamezi pentru libertate - Viet Minh - au învins în sfârșit guvernul colonial francez din Vietnamul de Nord, care până atunci a fost susținut de fonduri americane în valoare de peste 2 miliarde de dolari. Deși victoriosul a asigurat libertatea religioasă tuturor (majoritatea vietnamezilor non-buddhiști erau catolici), din cauza campaniilor de propagandă anticomunistă uriașă, mulți catolici au fugit în sud. Cu ajutorul lobby-urilor catolice de la Washington și a cardinalului Spellman, purtătorul de cuvânt al Vaticanului în politica americană, care mai târziu avea să numească forțele americane din Vietnam „Soldații lui Hristos", o schemă a fost concepută pentru a preveni alegerile democratice care ar fi putut aduce Vietul comunist Minh la putere și în sud, iar fanaticul catolic Ngo Dinh Diem a fost făcut președinte al Vietnamului de Sud. [MW16ff]

Diem a văzut că ajutorul american, mâncarea, asistența tehnică și generală au fost acordate doar catolicilor, indivizilor și satelor budiste au fost ignorate sau au fost nevoiți să plătească pentru ajutoarele alimentare care le-au fost oferite gratuit catolicilor. Singura denumire religioasă care a fost susținută a fost catolicismul roman.

McCarthyismul vietnamez a devenit chiar mai vicios decât omologul său american. Până în 1956, Diem a promulgat un ordin prezidențial care scria:

„Persoanele considerate periculoase pentru apărarea națională și securitatea comună pot fi limitate prin ordin executiv, la un lagăr de concentrare. „

Pentru a lupta împotriva comunismului, mii de protestatari și călugări budisti au fost închiși în „lagărele de detenție". Din protest, zeci de profesori budiști - bărbați și femei - și călugări au turnat benzină peste ei înșiși și s-au ars. ( Rețineți că budistii s-au ars singuri: în comparație creștinii tind să-i ardă pe alții ). Între timp, unele dintre lagărele închisorii, care între timp erau pline de protestatari protestanți și chiar catolici, s-au transformat în lagăre de moarte fără sens. Se estimează că în această perioadă de teroare (1955-1960) cel puțin 24.000 au fost răniți - în mare parte în revolte stradale - 80.000 de persoane au fost executate, 275.000 au fost reținute sau torturate, iar aproximativ 500.000 au fost trimise în lagărele de concentrare sau de detenție. [MW76-89].

Pentru a sprijini acest tip de guvernare în următorul deceniu, mii de GI-uri americane și-au pierdut viața...

Masacre din Rwanda
În 1994, în mica țară africană din Rwanda, în doar câteva luni, câteva sute de mii de civili au fost măcelăriți, aparent un conflict al grupurilor etnice hutu și tutsi.
De ceva vreme am auzit doar zvonuri despre clerul catolic implicat activ în masacrele din Rwanda din 1994. Negările ciudate de implicare au fost tipărite în jurnalele bisericii catolice, înainte ca oricine să fi acuzat în mod deschis membrii bisericii.

Apoi, 10/10/96, în buletinul de știri al S2 Aktuell, Germania - o stație deloc critică pentru creștinism - s-a afirmat următoarele:

„Preoții și călugărițele anglicane, precum și maicile sunt suspectate că au participat activ la crime. Mai ales comportamentul unui anume preot catolic ocupă de câteva luni mintea publică din capitala Kigali din Rwanda. El a fost slujitor al bisericii Sfintei Familii și ar fi ucis Tutiți în cea mai brutală manieră. Se raportează că a însoțit miliția miliției hutu cu o armă în cap. De fapt, a existat o sacrificare sângeroasă a tutsi care caută adăpost în parohia sa. Chiar și la doi ani de la masacre, mulți catolici refuză să pună piciorul în pragul bisericii lor, deoarece pentru ei participarea unei anumite părți a clerului la sacrificare este bine stabilită. În Rwanda nu există aproape nicio biserică care să nu fi văzut refugiați - femei, copii, bătrâni - care au fost brutal măcelăriți în fața crucifixului.

Potrivit martorilor oculari, clericii au renunțat la ascunderea tutsi și i-au predat către machetele miliției hutu.

În legătură cu aceste evenimente sunt menționate, din nou, două călugări benedictine, ambele fugind între timp într-o mănăstire belgiană pentru a evita urmărirea penală. Potrivit supraviețuitorilor, unul dintre ei a numit ucigașii hutu și i-a dus la câteva mii de oameni care și-au căutat adăpost în mănăstirea ei. Prin forță, condamnații au fost alungați din curtea bisericii și au fost uciși în prezența călugăriței chiar în fața porții. Celălalt este, de asemenea, raportat că a cooperat direct cu ucigașii miliției hutu. În cazul ei, martorii au raportat din nou că a urmărit sacrificarea oamenilor cu sânge rece și fără a arăta răspuns. Ea este chiar acuzată că a procurat niște benzină folosită de ucigași pentru a da foc și pentru a-și arde victimele în viață... "[S2]

După cum se poate observa din aceste evenimente, creștinismul Evul Întunecat nu se încheie niciodată...

17 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Cumva ti-a tras vreun crestin, musulman sau budist bete in cap de pui asemenea intrebari cretine?

| RAY a răspuns:

Ce raspuns a putut da celcenustiedeloc, este incresidibil ipocrizia lui pe bune, cum ma nu a fost impusa cu sabia, razboaie sfante inca cate, 1500 de ani de evul mediu, inca de la inceput crestini au omorat pagani, si acum ce fac crestinj? La fel., cata ipocrizie

| RAY a răspuns:

Pacatosulbogdan de ce minti omule? Chiar crezi ca nu putem citi istoria? Cum puteti fii atat de ipocriti

| RAY a răspuns:

Eu deja mam scarbit de buni crestini care se dau victime,un fel de femeie batuta, sa vedem cu toti, crimele crestinismului

Războiul sfânt
soldați sau cavaleri ai lui Hristos. [33] Cele Cruciadele au fost o serie de campanii militare care au avut loc pe parcursul a 11 -a lungul secolelor 13 împotriva Cuceririle musulmane

Inchiziția

Numărul total de persoane care au fost procesate de Inchiziție de-a lungul istoriei sale a fost de aproximativ 150.000; aplicând procentele de execuții care au apărut în procesele din 1560-1700 - aproximativ 2% - totalul aproximativ ar fi aproximativ 3.000 dintre ele au fost luate cu moartea. Cu toate acestea, este probabil ca numărul de moarte real să fie mai mare, ținând cont de datele furnizate de Dedieu și García Cárcel pentru tribunalele din Toledo și Valencia, respectiv. [ este nevoie de citare ] Este probabil ca între 3.000 și 5.000 de persoane să fie executate. [50] Aproximativ 50 de persoane au fost executate de Inchiziția mexicană. [51] În acest total sunt incluse 29 de persoane care au fost executate ca „ iudaizători " între 1571 și 1700 din 324 de persoane care au fost urmărite pentru practicarea religiei evreiești. [52]

Ilustrație contemporană a auto-da-fé-ului din Valladolid, în care paisprezece protestanți au fost arse la joc pentru credința lor, la 21 mai 1559
În Inchiziția portugheză, țintele majore au fost cei care s-au convertit de la iudaism la catolicism, conversos, cunoscut și sub numele de noi creștini sau Marranos, erau suspectați de practicarea secretă a iudaismului. Mulți dintre aceștia erau inițial evrei spanioli, care părăsiseră Spania în Portugalia. Se estimează că numărul victimelor este de aproximativ 40.000. [53] [54] Un aspect deosebit al inchizițiilor spaniole și portugheze a fost problema anusimilor evrei și a convertirii musulmanilor la catolicism, în parte din cauză că aceste grupuri minoritareerau mai numeroase în Spania și Portugalia decât erau în multe alte părți ale Europei și parțial pentru că erau deseori considerate suspecte din cauza presupunerii că au revenit în secret la religiile lor anterioare. Goa Inchiziția a fost biroul actoricească portughez Inquisition în portugheză India, iar în restul Imperiului portughez în Asia. A fost înființată în 1560, suprimată pe scurt din 1774-1778 și abolită definitiv în 1812. [55] Pe baza înregistrărilor care supraviețuiesc, HP Salomon și Rabinul Isaac Sassoon SDafirmă că între începutul Inchiziției în 1561 și desființarea sa temporară în 1774, aproximativ 16202 de persoane au fost trimise în judecată de Inchiziție. Din acest număr, se știe că 57 au fost condamnați la moarte și executați, iar alte 64 au fost arse în efigie (această sentință a fost aplicată celor care au fugit sau au murit în închisoare; în ultimul caz, rămășițele au fost arse într-un sicriu. în același timp cu efigia). [56] Alții au fost supuși pedepsei mai mici sau penitenței, dar soarta multora dintre cei care au fost judecați de Inchiziție nu se cunosc. [57]

Inchiziția romană, în a doua jumătate a secolului al 16 - lea, a fost responsabil pentru urmărirea penală a persoanelor acuzate de o gamă largă de infracțiuni legate de doctrina religioasă sau religioasă alternativă doctrina sau convingeri religioase alternative. Din 51.000 - 75.000 de cazuri judecate de Inchiziția în Italia după 1542, aproximativ 1.250 au condus la o condamnare la moarte. [58]

Perioada încercărilor vrăjitoarelor din Europa Modernă timpurie [59] a fost o panică morală larg răspândită cauzată de credința că vrăjitoarele satanice malefice funcționau ca o amenințare organizată pentru creștinătate din secolele XV-XVIII. [60] O varietate de pedepse au fost impuse celor care au fost găsiți vinovați de vrăjitorie, inclusiv închisoare, lovituri, amenzi sau exil. [61] În Vechiul Testament, Exodul 22:18 afirmă că „Nu vei permite unei vrăjitoare să trăiască". [62] Multe persoane s-au confruntat cu pedeapsa capitalădacă au fost condamnați pentru vrăjitorie în această perioadă, fie prin ars la miză, atârnați pe gârlă, fie decapitați. [63] În mod similar, în coloniile din Noua Anglie, oamenii condamnați pentru vrăjitorie au fost spânzurați (Vezi procesele de vrăjitoare Salem ). [64] Consensul savant asupra numărului total de execuții pentru vrăjitorie variază între 40.000 și 60.000. [65]

Baza legală pentru o anumită activitate inchizitorială a venit de la Papa Inocențiu al IV - e bulă papală extirpanda Ad din 1252, care a autorizat în mod explicit (și a definit circumstanțele adecvate pentru) utilizarea torturii de către Inchiziție pentru provocarea mărturisiri de la eretici. [66] Până în 1256, inchizitorilor li se dădea absoluție dacă foloseau instrumente de tortură. [67] "Majoritatea covârșitoare a frazelor par să fi constat în penitențe precum purtarea unei cruci cusute pe hainele cuiva, mersul în pelerinaj etc." [68]Atunci când un suspect a fost condamnat pentru erezie nerefăcută, tribunalul inquisitorial a fost obligat prin lege să predea persoanei către autoritățile seculare pentru condamnarea definitivă, moment în care un magistrat va stabili pedeapsa, care de obicei ardea în miză, deși pedeapsa a variat. bazat pe dreptul local. [69] [70] Legile includeau proscripții împotriva anumitor crime religioase (erezie, etc.), iar pedepsele includeau moartea prin ardere, deși de obicei ar fi folosit închisoarea pe viață sau alungarea. Astfel, inchizitorii știau, în general, care ar fi soarta oricui renunțat și nu poate fi considerat că a divorțat de mijloacele de determinare a vinovăției de efectele sale. [71]

Cu excepția statelor papale, instituția Inchiziției a fost desființată în Europa la începutul secolului al XIX-lea, după războaiele napoleoniene și în cele din America, a fost desființată după războaiele de independență spaniol-americane. Instituția a supraviețuit ca parte a Curiei Romane, dar în 1904, a fost redenumită „Congregarea Sacră Supremă a Sfântului Oficiu". În 1965, a fost redenumită Congregația pentru Doctrina Credinței. [72] [73]

Aceasta s-a schimbat în 1452, când Papa Nicolae V a instituit sclavia ereditară a musulmanilor și păgânilor prinși, considerându-i pe toți necreștinii ca „dușmani ai lui Hristos". [87]

Geneza 9: 25–27, Blestemul lui Ham, spune: „Blestemat să fie Canaan! Cel mai mic dintre sclavi va fi pentru frații săi. El a spus, de asemenea,„ Binecuvântat să fie Domnul, Dumnezeul lui Sem! Să fie Canaanul sclavul? a lui Sem ". Acest verset a fost folosit pentru a justifica sclavia rasială, deoarece „creștinii și chiar unii musulmani au identificat în cele din urmă descendenții lui Ham ca fiind africani negri ". [82] [88] Anthony Pagdena susținut că „Această lectură a Cărții Genezei s-a contopit cu ușurință într-o tradiție iconografică medievală în care diavolii au fost întotdeauna înfățișați ca negri. Ulterior, teoriile pseudo-științifice vor fi construite în jurul formelor craniene africane, structurii dentare și pozițiilor corpului, în încercarea de a găsește un argument de neatins - înrădăcinat în orice idiom contemporan cel mai persuasiv să fie: legea, teologia, genealogia sau știința naturală - de ce o parte a rasei umane ar trebui să trăiască într-o perpetuă îndatorare față de alta. " [89]

Rodney Stark face ca argument în pentru slava lui Dumnezeu: Cum Monoteismul Led relatează reformele, știință, vrăjitoare Hunts, și sfârșitul Sclaviei, [90], care creștinismul a ajutat să pună capăt sclaviei în întreaga lume, la fel ca Lamin Sanneh în Abolitionistii în străinătate. [91] Acești autori subliniază faptul că creștinii care considerau sclavia ca fiind greșită pe baza convingerilor lor religioase, care au pus capul abolitionismului, iar mulți dintre primii militari pentru desființarea sclaviei au fost motivați de credința lor creștină și de dorința de a-și da seama că toate oamenii sunt egali sub Dumnezeu. [92]

Creștinii din zilele noastre moderne condamnă în general sclavia ca fiind greșită și contrar voinței lui Dumnezeu. Doar grupuri periferice, precum Ku Klux Klan și alte grupuri de ură creștine aflate pe marginea rasistă a mișcărilor creștine reconstrucționiste și de identitate creștină, pledează pentru reinstituirea sclaviei. [82] Adepții deplini ai Reconstrucționismului creștin sunt puțini și marginalizați printre creștinii conservatori. [93] [94] [95]Cu aceste excepții, toate grupurile de credințe creștine condamnă acum sclavia și ei consideră că practica este incompatibilă cu principiile creștine de bază. [82] [86]

O tulpină de ostilitate între creștini față de iudaism și poporul evreu dezvoltat în primii ani ai creștinismului, a persistat de-a lungul secolelor următoare, a fost condusă de numeroși factori, inclusiv diferențe teologice, motivația creștină pentru convertiți [96], decretată de Marea Comisie, neînțelegerea credințelor și practicilor evreiești și o ostilitate evreiască percepută față de creștini și a culminat cu „Holocaustul", care a determinat mulți din creștinism să reflecte asupra relației dintre teologie, practici și genocid. [97]

Aceste atitudini au fost întărite în predicarea creștină, artă și învățătură populară de-a lungul secolelor care au conținut disprețul evreilor. [98]

Antisemitismul modern a fost descris în primul rând ca ura împotriva evreilor ca fiind o rasă cu expresia sa modernă înrădăcinată în teoriile rasiale ale secolului al XVIII-lea, în timp ce anti-iudaismul este descris ca ostilitate față de religia evreiască, dar în creștinismul occidental s-a contopit eficient cu antisemitismul în secolul al XII-lea. [99]

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Unde sunt buni crestini?
sa vedem in siria unde ucid tot ce intalnesc in cale, irak unde ucid oameni nevinovati,si inca in mai multe state sunt buni crestini,se uita de sclavismul impus celor din africa, nativi din cele doua americi,Australia unde sunt? nu au fost omorati de buni crestini,catolici si protestanti, apropo astia sau omorat intre ei mereu, dar crestini fac pe victima mereu, du-te acum pe strada si spune ca esti ateu sa la vezi, crestini numa rau au facut de cand exista, mereu s-au bagat peste alti, uite indieni aveau religia lor e cretini au omorat fara nr apoi au spus ca astia de ce le ataca

| RAY a răspuns (pentru RAY):

De îndată ce creștinismul a fost legal (315), tot mai multe temple păgâne au fost distruse de gloata creștină. Preoții păgâni au fost uciși.
Între 315 și 6 secole, mii de credincioși păgâni au fost uciși.
Exemple de temple distruse: Sanctuarul lui Aesculap din Aegaea, Templul Afroditei din Golgatha, Aphaka din Liban, Heliopolis.
Preoți creștini precum Marcu de Arethusa sau Chiril din Heliopolis au fost cunoscuți ca „distrugători de temple". [DA468]
Serviciile păgâne au devenit pedepse cu moartea în 356. [DA468]
Împăratul creștin Theodosius (408-450) a avut chiar copii executați, deoarece se jucau cu rămășițe de statui păgâne. [DA469]
Potrivit cronicarilor creștini, el „a urmat meticulos toate învățăturile creștine…"
În secolul al VI-lea păgânii erau declarați nule de toate drepturile.
La începutul secolului IV, filozoful Sopatros a fost executat la cererea autorităților creștine. [DA466]
Celebrul filozof feminin Hypatia din Alexandria a fost rupt în bucăți cu fragmente de sticlă de o gloată creștină isterică condusă de un ministru creștin pe nume Peter, într-o biserică, în 415.
[DO19-25]
Misiune
Împăratul Karl (Charlemagne), în 782, avea 4500 de sași, care nu doreau să se convertească la creștinism, a fost decapitat. [DO30]
Țăranii din Steding (Germania) nu doresc să plătească taxe sufocante la biserică: între 5.000 și 11.000 de bărbați, femei și copii uciși la 27.05. 1234 în apropiere de Altenesch / Germania. [WW223]
Bătălia de la Belgrad 1456: 80.000 de turci sacrificați. [DO235]
Polonia din secolul al XV-lea: 1019 biserici și 17987 sate prădate de cavalerii ordinului. Victimele necunoscute. [DO30]
Secolele XVI și XVII Irlanda. Trupele engleze au „pacificat și civilizat" Irlanda, unde numai „irlandezi sălbatici" gaelici, „fiare nerezonabile trăiau fără nicio cunoaștere a lui Dumnezeu sau a bunelor maniere, în comun cu bunurile, bovinele, femeile, copiii și orice alte lucruri." Unul dintre soldații cu mai mult succes, un anume Humphrey Gilbert, jumătatea fratelui lui Sir Walter Raleigh, a ordonat ca „covârșitorii tuturor acelora (de felul în care au fost) care au fost uciși în daie, să fie tăiați de pe corpurile lor... și ar trebui să fie albinele așezate pe pământ de partea eșantiei ", care efortul de a civiliza irlandezii a provocat într-adevăr„ groaznic teroriu pentru oameni atunci când au observat crențele părinților lor dedici, fraților, copiilor, rudelor și libertăților pe grounde".
Zeci de mii de irlandezi gaelici au căzut victime ale carnajului. [SH99, 225]
Cruciade (1095-1291)
Prima cruciadă: 1095 la comanda papei Urban II. [WW11-41]
Semlin / Ungaria 24/06/96 mii uciși. Wieselburg / Ungaria 6/12/96 mii. [WW23]
9/9 / 96-9 / 26/96 Nikaia, Xerigordon (apoi turc), mii, respectiv. [WW25-27]
Până în ianuarie 1098 au fost cucerite un total de 40 de orașe capitale și 200 de castele (număr de uciși necunoscuți) [WW30]
după 3/6/98 Antiochia (apoi turcă) cucerită, între 10.000 și 60.000 de uciși. 6/28/98 100.000 de turci (inclusiv femei și copii) au fost uciși. [WW32-35]
Aici, creștinii „nu au făcut niciun alt rău femeilor găsite în corturile [inamicului - cu excepția faptului că le-au trecut lăncile prin burtele lor", potrivit cronicarului creștin Fulcher din Chartres. [EC60]
Marra (Maraat an-numan) 12/11/98 mii ucisi. Din cauza foametei ulterioare, „cadavrele deja duioase ale inamicilor au fost mâncate de creștini", a spus cronicarul Albert Aquensis. [WW36]
Ierusalimul a cucerit 15.07. 1099 mai mult de 60.000 de victime (evrei, musulmani, bărbați, femei, copii). [WW37-40]
(În cuvintele unui martor: „acolo [în fața templului lui Solomon] era un astfel de carnaș, încât poporul nostru se plimbă cu glezna în adâncul sângelui dușmanilor noștri" și după aceea „fericit și plângând pentru bucuria poporului nostru a mers spre mormântul Mântuitorului nostru, pentru a-l onora și a plăti datoria noastră de recunoștință ")
Arhiepiscopul Tirului, martor ocular, a scris: „Era imposibil să te uiți la numărul mare de uciși fără groază; pretutindeni zăceau fragmente de corpuri umane și chiar pământul era acoperit cu sângele celor uciși. Nu a fost doar spectacolul corpurilor fără cap și al membrelor mutilate răspândite în toate direcțiile care a stârnit groaza tuturor celor care îi priveau. Tot mai îngrozitor a fost să privească învingătorii înșiși, picurând cu sânge din cap până în picioare, o priveliște nefăcută care a adus teroare tuturor celor care i-au întâlnit. Se raportează că în cadrul incintei Templului au pierit doar zece mii de infideli. " [TG79]
Cronicarul creștin Eckehard din Aura a menționat că „chiar în vara următoare, în toată palestina, aerul a fost poluat de duhoarea descompunerii". Numai un milion de victime ale primei cruciade. [WW41]
Bătălia de la Askalon, 8/12/1099. 200.000 de păgâni măcelari „în numele Domnului nostru Iisus Hristos". [WW45]
A patra cruciadă: 12/4/1204 Constantinopol a jefuit, numărul de victime necunoscute, numeroase mii, multe dintre ele creștine. [WW141-148]
Restul cruciadelor în mai puține detalii: până la căderea lui Akkon 1291, probabil, 20 de milioane de victime (doar în Țara Sfântă și în zonele arabe / turce). [WW224]
Notă: Toate figurile conform cronicarilor contemporani (creștini).

Ereticii
Deja în anul 385 CE primii creștini, Priscillianus spaniol și șase adepți, au fost decapitați pentru erezie în Trier / Germania [DO26]
Eresia maniaciană: o sectă crio-creștină suficient de decentă pentru a practica controlul nașterilor (și deci nu la fel de iresponsabilă ca și catolicii credincioși) a fost exterminată în campanii uriașe din tot imperiul roman între anii 372 CE și 444 CE. Multe mii de victime. [NC]
Albigeni: prima cruciadă destinată uciderii altor creștini. [DO29] Albigenii
... se vedeau ca fiind creștini buni, dar nu ar accepta stăpânirea catolică romană și impozitele și interzicerea controlului nașterii. [NC]
Începerea violenței: la comanda papei Inocențiu al III-lea (cel mai mare ucigaș în masă pre-nazist) în 1209. Bezirs (azi Franța) 22/07/1209 distrus, toți locuitorii au fost măcelăriți. Victimele (inclusiv catolicii care refuză să-și predea vecinii și prietenii eretici) 20.000-70.000. [WW179-181]
Carcassonne 15/08/1209, mii de uciși. Au urmat alte orașe. [WW181]
20 de ani de război ulterior până la aproape toți catarii (probabil jumătate din populația Languedoc-ului, astăzi sudul Franței) au fost exterminați. [WW183]
După încheierea războiului (1229), Inchiziția a fost fondată în 1232 pentru a căuta și distruge ereticii supraviețuitori / ascunși. Ultimii catari au ars pe miza 1324. [WW183]
Se estimează un milion de victime (doar erezie cathar), [WW183]
Alte erezii: valenți, paulici, runcarieni, iosfiteți și mulți alții. Majoritatea acestor secte au fost exterminate (cred că unii valdenzi trăiesc astăzi, dar au trebuit să îndure 600 de ani de persecuție) estimează cel puțin sute de mii de victime (inclusiv închiziția spaniolă, dar exclud victimele din Lumea Nouă).
Inchizitorul spaniol Torquemada ar fi fost singur responsabil pentru 10.220 de arsuri. [DO28]
John Huss, un critic al infailibilității și indulgențelor papale, a fost ars la miză în 1415. [LI475-522]
Profesorul universitar B.Hubmaier a ars la miza 1538 la Viena. [DO59]
Giordano Bruno, călugărul dominican, după ce a fost încarcerat timp de șapte ani, a fost ars la miză pentru erezie pe Campo dei Fiori (Roma) la 17.02. 1600.
Vrăjitoarele
de la începutul creștinismului până în 1484 probabil mai mult de câteva mii.
în epoca vânătorii de vrăjitoare (1484-1750), conform savanților moderni, câteva sute de mii (aproximativ 80% femei) au ars la mână sau s-au spânzurat. [WV]
o listă incompletă de cazuri documentate:
The Burning of Witches - A Chronicle of the Burning Times
Războaie religioase
Secolul al XV-lea: Cruciadele împotriva husilor, mii uciși. [DO30]
1538, papa Paul al III-lea a declarat Cruciada împotriva Angliei apostate și a tuturor englezilor ca sclavi ai Bisericii (din fericire nu a avut puterea de a intra în acțiune). [DO31]
1568 Tribunalul spaniol de Inchiziție a dispus exterminarea a 3 milioane de rebeli în (apoi Spania) Olanda. Mii au fost de fapt uciși. [DO31]
1572 În Franța, aproximativ 20.000 de huguenoti au fost uciși la comanda papei Pius V. Până în secolul al XVII-lea, 200.000 fug. [DO31]
Secolul 17: catolicii ucid Gaspard de Coligny, un lider protestant. După ce l-a ucis, gloata catolică i-a mutilat trupul, „tăindu-i capul, mâinile și organele sale genitale… și apoi l-au aruncat în râu […], dar apoi, hotărând că nu este demn de a fi hrană pentru pește, au scos-o din nou [… și] au târât ceea ce a mai rămas… la gârlășii din Montfaulcon, „pentru a fi carne și carcot pentru maghots și corbi". [SH191]
Secolul al XVII-lea: catolicii prădăresc orașul Magdeburg / Germania: aproximativ 30.000 de protestanți au fost uciși. „Într-o singură biserică, cincizeci de femei au fost găsite decapitate", a relatat poetul Friedrich Schiller, „și pruncii sugând încă sânii mamelor lor fără viață". [SH191]
Secolul al 17-lea război de 30 de ani (catolic vs. protestant): cel puțin 40% din populație a fost decimată, cea mai mare parte în Germania. [DO31-32]
evreii
Deja în secolele al IV-lea și al V-lea sinagogile erau arse de creștini. Numărul evreilor uciși necunoscut.
La mijlocul secolului al IV-lea, prima sinagogă a fost distrusă la comanda episcopului Innocentius din Dertona, în Italia de Nord. Prima sinagogă despre care se știe că a fost incendiată a fost în apropierea râului Eufrat, la comanda episcopului de Kallinikon în anul 388. [DA450]
17. Consiliul de Toledo 694: evreii au fost înrobiți, averea lor confiscată și copiii lor s-au botezat forțat. [DA454]
Episcopul de Limoges (Franța) în 1010 a avut evrei din orașe, care nu s-ar converti la creștinism, au fost expulzați sau uciși. [DA453]
Prima cruciadă: Mii de evrei au măcelărit 1096, probabil 12.000 în total. Locuri: Worms 18/05/1096, Mainz 27/05/1096 (1100 persoane), Köln, Neuss, Altenahr, Wevelinghoven, Xanten, Moers, Dortmund, Kerpen, Trier, Metz, Regensburg, Prag și altele (toate locațiile Germania, cu excepția Metz / Franța, Prag / Cehia) [EJ]
A doua cruciadă: 1147. Câteva sute de evrei au fost uciși în Ham, Sully, Carentan și Rameru (toate locațiile din Franța). [WW57]
A treia cruciadă: comunitățile evreiești engleze au jefuit 1189/90. [DO40]
Fulda / Germania 1235: 34 de bărbați și femei evreiești uciși. [DO41]
1257, 1267: comunități evreiești din Londra, Canterbury, Northampton, Lincoln, Cambridge și altele exterminate. [DO41]
1290 în Boemia (Polonia), se presupune că au murit 10.000 de evrei. [DO41]
1337 Începând cu Deggendorf / Germania, o manie ucigătoare de evrei ajunge în 51 de orașe din Bavaria, Austria, Polonia. [DO41]
1348 Toți evreii din Basel / Elveția și Strasbourg / Franța (două mii) au ars. [DO41]
1349 În peste 350 de orașe din Germania, toți evreii uciși, cei mai mulți au ars în viață (în acest an, mai mulți evrei au fost uciși decât creștinii în 200 de ani de persecuție antică a creștinilor romani). [DO42]
1389 În Prag, 3.000 de evrei au fost sacrificați. [DO42]
1391 Evreii din Sevilla au ucis (conducătorul arhiepiscopului Martinez). 4.000 au fost uciși, 25.000 vândute ca sclavi. [DA454] Identificarea lor a fost ușoară prin „ecusoanele de rușine" colorate viu, pe care toți evreii de peste zece ani au fost nevoiți să le poarte.
1492: În anul Columb a navigat pentru a cuceri o nouă lume, peste 150.000 de evrei au fost alungați din Spania, mulți au murit pe drum: 30/6/1492. [MM470-476]
1648 Masacre de la Chmielnitzki: în Polonia au fost uciși aproximativ 200.000 de evrei. [DO43]
(Mă simt rău...) Acest lucru continuă și continuă, secol după secol, chiar în cuptoarele din Auschwitz.

Popoarele native
Începând cu Columb (fost negustor de sclavi și ar fi Sfântul Cruciat), cucerirea Lumii Noi a început, ca de obicei înțeleasă ca un mijloc de propagare a creștinismului.
În câteva ore de la debarcarea pe prima insulă locuită pe care a întâlnit-o în Caraibe, Columb a capturat și a izgonit șase indigeni care, a spus el, „ar trebui să fie slujitori buni… [și] ar putea fi făcuți creștini cu ușurință, pentru că mi s-a părut că nu aparțineau niciunei religii. " [SH200]
În timp ce Columb i-a descris pe indieni drept „idolatori" și „sclavi, atât cât [Coroana] va comanda", palul său Michele de Cuneo, nobil italian, se referea la băștinași drept „fiare" pentru că „mănâncă când le este foame "și au făcut dragoste„ deschis ori de câte ori simt. [SH204-205]
Pe fiecare insulă a pus piciorul pe, Columb a plantat o cruce, „făcând declarațiile care sunt necesare" - pentru requerimiento - pentru a revendica dreptul de proprietate pentru patronii săi catolici din Spania. Și „nimeni nu s-a opus". Dacă indienii au refuzat sau au întârziat să accepte (sau să înțeleagă), cerința a continuat:
Vă certificăm că, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom intra cu putere în țara voastră și vom face război împotriva voastră... și vă vom supune jugului și ascultării Bisericii... și vă vom face toate răutățile pe care le putem, ca vasalilor care nu se supun și refuză să-și primească stăpânul și îi rezistă și îl contrazic. " [SH66]

La fel, în cuvintele lui John Winthrop, primul guvernator al coloniei Massachusetts Bay: „justifică întreprinzătorii plantei propuse în Noua Anglie… să ducă Gospelul în acele părți ale lumii… și să ridice un Bulworke împotriva regnului Ante -Hristos." [SH235]
În medie, două treimi din populația autohtonă au fost ucise de variola importată de colonisti înainte de începerea violenței. Acesta a fost un mare semn al „minunatului bunătății și providenței lui Dumnezeu" pentru creștini, desigur, de exemplu, guvernatorul coloniilor din Bay Bay din Massachusetts, a scris în 1634, întrucât „pentru băștinași, sunt aproape toți morți de variola, așa cum Domnul ne-a curățat titlul de ceea ce avem. " [SH109, 238]
Numai pe Hispaniola, în vizitele lui Columb, populația autohtonă (Arawak), un popor destul de inofensiv și fericit care trăiește pe o insulă cu resurse naturale abundente, un paradis literal, a îndoliat în curând 50.000 de morți. [SH204]
Indienii supraviețuitori au căzut victime ale violului, uciderii, înrobirii și atacurilor spaniole.
În timp ce unul dintre vinovați scria: „Atâția indieni au murit încât nu au putut fi numărați, prin intermediul țării indienii au murit peste tot. Duhoarea a fost foarte grozavă și dăunătoare. " [SH69]
Șeful indian Hatuey a fugit cu oamenii săi, dar a fost capturat și ars în viață. Când „îl legau de miză, un frate franciscan l-a îndemnat să-l ducă pe Iisus în inima lui, pentru ca sufletul său să meargă la cer, mai degrabă decât să coboare în iad. Hatuey a răspuns că, dacă cerul era acolo unde au mers creștinii, el ar prefera să se ducă în iad. " [SH70]
Ceea ce s-a întâmplat cu poporul său a fost descris de un martor ocular:
„Spaniolii au găsit plăcere să inventeze tot felul de cruzimi ciudate... Au construit un gibet lung, suficient de lung pentru ca degetele de la picioare să atingă pământul pentru a preveni strangularea și au spânzurat treisprezece [băștinași] la o vreme în cinstea Mântuitorului nostru Hristos și a celor doisprezece Apostoli... apoi, paiele au fost înfășurate în jurul trupurilor lor sfâșiate și au fost arse vii. " [SH72]
Sau, cu o altă ocazie:
„Spaniolii i-au tăiat brațul unuia, piciorul sau șoldul altuia și de la unii din cap, în același timp, ca măcelarii care tăiau carnea de vită și de miel. Șase sute, inclusiv caciqueul, au fost astfel uciși ca niște fiare brute... Vasco [de Balboa] a ordonat ca patruzeci să fie sfâșiați de câini. " [SH83]
„Populația insulară de aproximativ opt milioane de oameni la momentul sosirii lui Columb în 1492 deja scăzuse cu o treime până la jumătate înainte de anul 1496 a ieșit". În cele din urmă, toți nativii insulei au fost exterminați, astfel încât spaniolii au fost „obligați" să importe sclavi din alte insule din Caraibe, care au suferit curând aceeași soartă. Astfel, „milioanele de nativi din Caraibe [au fost] lichidate efectiv în aproape un sfert de secol". [SH72-73] „În mai puțin de viața normală a unei singure ființe umane, o întreagă cultură de milioane de oameni, mii de ani rezidenți în patrie, a fost exterminată." [SH75]
„Și apoi spaniolii și-au îndreptat atenția spre continentul Mexic și America Centrală. Abatorul abia începuse. Orașul rafinat Tenochtitln [orașul Mexic] a fost următorul. " [SH75]
Cortez, Pizarro, De Soto și alte sute de conchistadori spanioli, de asemenea, au jefuit civilizațiile sudice și mezoamericane în numele lui Hristos (De Soto a prădat și Florida).
„Când s-a încheiat secolul al XVI-lea, aproximativ 200.000 de spanioli s-au mutat în America. Până atunci, probabil, peste 60.000.000 de băștinași erau morți. " [SH95]
Desigur, nu au fost diferiți fondatorii a ceea ce astăzi este SUA Amerikkka.

Deși niciunul dintre coloniști nu ar fi supraviețuit iernii fără ajutor autohton, au început curând să-i expulzeze și să-i extermine pe indieni. Războiul dintre indienii (nord-americani) a fost mai degrabă inofensiv, în comparație cu standardele europene și a fost menit să răzbune insultele decât să cucerească pământul. În spusele unora dintre părinții pelerinilor: „Warres-urile lor sunt cu mult mai puțin învinovățite…", astfel încât, de obicei, nu a existat „niciun mare măcelar al părții inferioare". Într-adevăr, „s-ar putea să lupte cu șapte ani și să nu ucidă șapte bărbați". Mai mult, indienii au cruțat de obicei femeile și copiii. [SH111]
În primăvara anului 1612, câțiva coloniști englezi au găsit viață printre nativii (în general prietenoși și generoși) suficient de atrăgători pentru a părăsi Jamestown - „fiind idel… au fugit către indieni" - pentru a trăi printre ei (care probabil au rezolvat o problemă de sex).
„Guvernatorul Thomas Dale i-a pus pe vânătoare și l-au executat:„ Unii s-au apucat (sic) de a fi spânzurat. Unii au ars Unii pentru a fi ruși pe gârlă, alții pentru a fi înțepeniti și unii pentru a îndura ". [SH105] Desigur, aceste măsuri elegante erau limitate pentru colegii englezi: „Acesta a fost tratamentul pentru cei care doreau să acționeze ca indienii. Pentru cei care nu aveau de ales în această problemă, pentru că erau nativii din Virginia, metodele erau diferite: „când un indian a fost acuzat de un englez că a furat o ceașcă și nu a mai returnat-o, răspunsul englez a fost să atace nativii în vigoare, arzând întreaga comunitate "în jos. [SH105]
Pe teritoriul care este acum Massachusetts, părinții fondatori ai coloniilor comiteau genocid, în ceea ce a devenit cunoscut drept „Războiul Peqout". Ucigașii au fost creștini puritani din Noua Anglie, refugiați de persecuție în propria țară natală Anglia.
Când însă a fost găsit un colonist mort, aparent ucis de indienii Narragansett, coloniștii puritani și-au dorit răzbunarea. În ciuda gajului șefului indian, ei au atacat.
Într-un fel se pare că au pierdut ideea ce au fost după aceea, pentru că atunci când au fost întâmpinați de indienii Pequot (dușmani de mult timp ai Narragansettelor), trupele au făcut totuși război pe Pequots și le-au ars satele.
Comandantul puritan, John Mason, după un singur masacru, a scris: „Și într-adevăr o teroare atât de îngrozitoare l-a lăsat pe Atotputernicul să cadă asupra Spiritelor lor, încât să zboare de la noi și să fugă în chiar Flăcările, unde mulți dintre ei au pierit... Dumnezeu era deasupra lor, care-și râdea dușmanii și dușmanii poporului Său să-și batjocorească, făcându-i ca un Cuptor înflăcărat... Astfel Domnul a judecat printre Căldură, umplând Locul cu cadavre moarte ": bărbați, femei, copii. [SH113-114]
Deci „Domnul s-a mulțumit să-și bată dușmanii în părțile împiedicate și să ne ofere pământul lor pentru moștenire". [SH111].
Din cauza cunoștințelor asumate de cititorii săi despre Deuteronom, nu era nevoie ca Mason să citeze cuvintele care urmează imediat:
„Nu vei salva în viață nimic care respiră. Dar le vei distruge complet... "(Deut 20)
Tovarășul Mason Underhill și-a amintit cât de „grozavă și doleantă a fost viziunea sângeroasă pentru viziunea tinerilor soldați", dar și-a liniștit cititorii că „uneori Scriptura declară că femeile și copiii trebuie să piară cu părinții lor". [SH114]
Alți indieni au fost uciși în comploturi reușite de otrăvire. Coloniștii au avut chiar câini pregătiți în special pentru uciderea indienilor și pentru a-și devora copiii de la sânii mamelor lor, în cuvintele coloniștilor: „Sânge Sânge pentru a atrage după ei și Mastive pentru a-i potoli." (Aceasta s-a inspirat din metodele spaniole ale vremii)
În acest fel au continuat până când exterminarea Pequots a fost aproape. [SH107-119]
Mâna supraviețuitoare de indieni „au fost împărțiți pentru a trăi în servitute. John Endicott și pastorul său i-au scris guvernatorului cerându-i „o parte" din captivi, în special „o tânără sau un bărbat și un băiat, dacă te înțelegi bine". [SH115]
Alte triburi urmau aceeași cale.
Comentați exterminatorii creștini: „Voința lui Dumnezeu, care în cele din urmă ne va da motive să spunem: cât de mare este bunătatea Lui! și cât de mare este frumusețea lui! "
„Astfel Domnul Isus îi face să se plece în fața lui și să lingă Praful!" [TA]
Ca și astăzi, minciuna era în regulă pentru creștini atunci. „Tratatele de pace au fost semnate cu orice intenție de a le încălca: atunci când indienii„ se vor asigura în siguranță pe tratat ", a sfătuit Consiliul de Stat din Virginia,„ vom avea un avantaj mai bun atât pentru a-i surprinde, cât și pentru a le tăia. corne"." [SH106]
În 1624, șaizeci de englezi puternic înarmați au tăiat 800 de bărbați, femei și copii indieni fără apărare. [SH107]
Într-un singur masacru din „Războiul regelui Filip" din 1675 și 1676, „600 de indieni au fost distruși. Un încântat Cotton Mather, pastor venerat al celei de-a doua biserici din Boston, mai târziu s-a referit la măcel drept un „barbeque". [SH115]
Pentru a rezuma: Înainte de sosirea englezilor, oamenii din vestul Abenaki din New Hampshire și Vermont numărau 12.000. Mai puțin de jumătate de secol mai târziu, aproximativ 250 au rămas în viață - o rată de distrugere de 98%. Poporul Pocumtuck număra mai mult de 18.000, cincizeci de ani mai târziu au fost distruse până la 920 - 95% distruse. Oamenii Quiripi-Unquachog au numărat aproximativ 30.000, cincizeci de ani mai târziu, au fost distruși la 1500 - 95% distruși. Oamenii din Massachusetts numărau cel puțin 44.000, cincizeci de ani mai târziu, aproape 6000 erau în viață - 81% distrus. [SH118] Acestea sunt doar câteva exemple din multitudinea de triburi care trăiau înainte ca coloniștii creștini să pună piciorul pe Lumea Nouă. Toate acestea au fost înainte de apariția epidemiilor de variolă din 1677 și 1678. Iar carnavalul nu s-a terminat atunci.
Toate cele de mai sus nu au fost decât începutul colonizării europene, înainte de a începe de fapt epoca de frontieră.
Un număr de peste 150 de milioane de indieni (din ambele Americi) au fost distruși în perioada 1500-1 1900, în medie, două treimi din variola și alte epidemii, ceea ce lasă aproximativ 50 de milioane ucisi direct de violență, tratamente rele și sclavie.
În multe țări, cum ar fi Brazilia și Guatemala, acest lucru continuă și astăzi.
Mai multe evenimente glorioase din istoria SUA
Reverendul Solomon Stoddard, unul dintre cei mai apreciați lideri religioși din Noua Anglie, în „1703 i-a propus oficial guvernatorului din Massachusetts ca coloniștilor să li se ofere finanțarea pentru a cumpăra și instrui pachete mari de câini„ pentru a vâna indienii așa cum fac urșii ". [SH241]
Masacrul din Sand Creek, Colorado 29/11/1864. Colonelul John Chivington, fost ministru metodist și încă bătrân în biserică („Tânjesc să fiu în gore") a avut un sat Cheyenne de aproximativ 600, în mare parte femei și copii, împușcați în ciuda fluturării șefilor cu un steag alb: 400-500 ucisi.
Dintr-o relatare a martorilor ochi: „Au fost strânși vreo treizeci sau patruzeci de ghemuși într-o gaură pentru protecție; au trimis o fetiță în jur de șase ani, cu un steag alb pe un băț; ea nu a procedat, ci câțiva pași când a fost împușcată și ucisă. Ulterior, toți escrocii din acea gaură au fost uciși... "[SH131]
Mai multe detalii.
Până în anii 1860, „în Hawai’i, reverendul Rufus Anderson a examinat carnavalul care, până atunci, a redus populația autohtonă a acestor insule cu 90% sau mai mult, și a refuzat să o vadă drept tragedie; Scăderea totală așteptată a populației din Hawaii a fost numai naturală, a spus acest misionar, oarecum echivalent cu „amputația membrilor bolnavi ai corpului". [SH244]
Atrocități bisericești din secolul XX
Tabere de exterminare catolică Se pare
că puțini știu că lagărele de exterminare naziste din al doilea război mondial nu au fost în niciun caz singurele din Europa la acea vreme. În anii 1942-1943, de asemenea, în Croația au existat numeroase tabere de exterminare, conduse de Ustasha catolică sub dictatorul lor Ante Paveli, un practicant catolic și vizitator regulat al papei de atunci. Au fost chiar tabere de concentrare exclusiv pentru copii!
În aceste lagăre - cel mai notoriu a fost Jasenovac, condus de un frate franciscan - sârbi ortodox-creștini (și un număr substanțial de evrei) au fost uciși. La fel ca naziștii catolici Ustasha și-au ars victimele în cuptoare, în viață (naziștii au fost suficient de decenți pentru ca victimele lor să fie gazate mai întâi). Dar majoritatea victimelor au fost pur și simplu înjunghiate, ucise sau împușcate până la moarte, numărul acestora fiind estimat între 300.000 și 600.000, într-o țară destul de minusculă. Mulți dintre ucigași erau frații franciscani. Atrocitățile erau destul de îngrozitoare încât să inducă persoanele aflate în fața „Sicherheitsdient der SS" naziste, urmărindu-le, să se plângă de ele lui Hitler (care nu a ascultat). Papa știa despre aceste evenimente și nu a făcut nimic pentru a le preveni. [MV]

Teroarea catolică în Vietnam
În 1954 luptătorii vietnamezi pentru libertate - Viet Minh - au învins în sfârșit guvernul colonial francez din Vietnamul de Nord, care până atunci a fost susținut de fonduri americane în valoare de peste 2 miliarde de dolari. Deși victoriosul a asigurat libertatea religioasă tuturor (majoritatea vietnamezilor non-buddhiști erau catolici), din cauza campaniilor de propagandă anticomunistă uriașă, mulți catolici au fugit în sud. Cu ajutorul lobby-urilor catolice de la Washington și a cardinalului Spellman, purtătorul de cuvânt al Vaticanului în politica americană, care mai târziu avea să numească forțele americane din Vietnam „Soldații lui Hristos", o schemă a fost concepută pentru a preveni alegerile democratice care ar fi putut aduce Vietul comunist Minh la putere și în sud, iar fanaticul catolic Ngo Dinh Diem a fost făcut președinte al Vietnamului de Sud. [MW16ff]

Diem a văzut că ajutorul american, mâncarea, asistența tehnică și generală au fost acordate doar catolicilor, indivizilor și satelor budiste au fost ignorate sau au fost nevoiți să plătească pentru ajutoarele alimentare care le-au fost oferite gratuit catolicilor. Singura denumire religioasă care a fost susținută a fost catolicismul roman.

McCarthyismul vietnamez a devenit chiar mai vicios decât omologul său american. Până în 1956, Diem a promulgat un ordin prezidențial care scria:

„Persoanele considerate periculoase pentru apărarea națională și securitatea comună pot fi limitate prin ordin executiv, la un lagăr de concentrare. „

Pentru a lupta împotriva comunismului, mii de protestatari și călugări budisti au fost închiși în „lagărele de detenție". Din protest, zeci de profesori budiști - bărbați și femei - și călugări au turnat benzină peste ei înșiși și s-au ars. ( Rețineți că budistii s-au ars singuri: în comparație creștinii tind să-i ardă pe alții ). Între timp, unele dintre lagărele închisorii, care între timp erau pline de protestatari protestanți și chiar catolici, s-au transformat în lagăre de moarte fără sens. Se estimează că în această perioadă de teroare (1955-1960) cel puțin 24.000 au fost răniți - în mare parte în revolte stradale - 80.000 de persoane au fost executate, 275.000 au fost reținute sau torturate, iar aproximativ 500.000 au fost trimise în lagărele de concentrare sau de detenție. [MW76-89].

Pentru a sprijini acest tip de guvernare în următorul deceniu, mii de GI-uri americane și-au pierdut viața...

Masacre din Rwanda
În 1994, în mica țară africană din Rwanda, în doar câteva luni, câteva sute de mii de civili au fost măcelăriți, aparent un conflict al grupurilor etnice hutu și tutsi.
De ceva vreme am auzit doar zvonuri despre clerul catolic implicat activ în masacrele din Rwanda din 1994. Negările ciudate de implicare au fost tipărite în jurnalele bisericii catolice, înainte ca oricine să fi acuzat în mod deschis membrii bisericii.

Apoi, 10/10/96, în buletinul de știri al S2 Aktuell, Germania - o stație deloc critică pentru creștinism - s-a afirmat următoarele:

„Preoții și călugărițele anglicane, precum și maicile sunt suspectate că au participat activ la crime. Mai ales comportamentul unui anume preot catolic ocupă de câteva luni mintea publică din capitala Kigali din Rwanda. El a fost slujitor al bisericii Sfintei Familii și ar fi ucis Tutiți în cea mai brutală manieră. Se raportează că a însoțit miliția miliției hutu cu o armă în cap. De fapt, a existat o sacrificare sângeroasă a tutsi care caută adăpost în parohia sa. Chiar și la doi ani de la masacre, mulți catolici refuză să pună piciorul în pragul bisericii lor, deoarece pentru ei participarea unei anumite părți a clerului la sacrificare este bine stabilită. În Rwanda nu există aproape nicio biserică care să nu fi văzut refugiați - femei, copii, bătrâni - care au fost brutal măcelăriți în fața crucifixului.

Potrivit martorilor oculari, clericii au renunțat la ascunderea tutsi și i-au predat către machetele miliției hutu.

În legătură cu aceste evenimente sunt menționate, din nou, două călugări benedictine, ambele fugind între timp într-o mănăstire belgiană pentru a evita urmărirea penală. Potrivit supraviețuitorilor, unul dintre ei a numit ucigașii hutu și i-a dus la câteva mii de oameni care și-au căutat adăpost în mănăstirea ei. Prin forță, condamnații au fost alungați din curtea bisericii și au fost uciși în prezența călugăriței chiar în fața porții. Celălalt este, de asemenea, raportat că a cooperat direct cu ucigașii miliției hutu. În cazul ei, martorii au raportat din nou că a urmărit sacrificarea oamenilor cu sânge rece și fără a arăta răspuns. Ea este chiar acuzată că a procurat niște benzină folosită de ucigași pentru a da foc și pentru a-și arde victimele în viață... "[S2]

După cum se poate observa din aceste evenimente, creștinismul Evul Întunecat nu se încheie niciodată...

| Celcestietot a răspuns:

Crestinismul nu a fost impus cu forta. Asta este o aberatie a ateilor habotnici.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Pai si ce, acelea au treaba cu Dumnezeul cel adevarat? Acela nu este crestinism, ci "crestinism".

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Exact asa.

| CostinAlamariu a răspuns:

Ortodoxia n-a fost impusa cu forta despre ce naiba vorbesti? Imparatii bizantini au acceptat benevol crestinismul, iar slavii au fost crestinati de misionarii Chiril si Metodie.

| Nilsson a răspuns:

În primele secolele ale erei noastre creștinii nu aveau nicio influență în puternicul imperiu roman păgân, iar acesta câștiga teren mai mult în păturile sărace, ba chiar de multe ori creștinii au fost persecutați și ucisi în arene.
Chiar și după ce creștinismul a devenit religie majoritară, au urmat invaziile popoarelor migratoare (goți, slavi, maghiari) și cuceritorii au adoptat religia celor cuceriți, oare cum putea să le fie creștinismul impus cu forța?
În Evul Mediu, când papalitatea domina scena politică, religia doar a fost folosită ca pretext uneori pentru a duce războaie de extindere a influenței papale.

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Corect, asa e.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Creștinii au fost mereu prigoniți, după modelul suprem al Fiului lui Dumnezeu, care El însuși a suferit batjocură, patimi și răstignire; deci nu poate fi sluga mai mare decât stăpânul și nici ucenicul mai mare decât învățătorul. Sfântul Apostol Pavel spune că toți care vor să trăiască cucernic în Hristos Iisus, vor fi prigoniti. -2 Timotei 3, 12
Nimeni nu are dreptul să impună creștinismul cu forța, deoarece Mântuitorul Iisus Hristos a spus că dacă vrea cineva să vina după El, să se lepede de sine, să-și ia Crucea și să-I urmeze! - Matei 16, 24
Creștinismul este spațiul libertății și al adevărului: dacă cineva rămâne în cuvântul lui Hristos, va fi cu adevărat ucenicul lui, și va cunoaște adevărul și adevărul îl va face liber.
Cine iubește adevărul, vine la Hristos Dumnezeu, care este "Calea, Adevărul și Viața." - Ioan 14, 6