| gingergirl1 a întrebat:

Este adevarat daca un copil mic, moare si nu este botezat,el nu ajunge in rai? Daca nu, sufletul lui unde ajunge?

Răspuns Câştigător
| Danielcristian a răspuns:

Nu etse adevarat, un copil mic nu stie ce e bine si ce e rau, ganditi-va la dumneavoastra cand ati fost mic. A boteza un copil este decizia dumneavoastra nu a lui, cel mai bun ex. al avem pe Isus, pe el nu la botezat de mic. Un copilas desi se naste pacatos, el nu are pacat an fata lui Dumnezeu, pentru ca inima lui nu e murdara, daca certi un copil peste 5 minute ati zambeste, nu tine manie si nu uraste.

Frati oortodocsi nu respecta biblia in privinta botezului, daca doresti sa dedici copilul lui Dumnezeu o poti face printr-o binecuvantare.

| crister a răspuns (pentru Danielcristian):

Mi se pare ca n-ai dreptate frate. Copilul nebotezat daca moare, nu ajunge nici in Rai, nici in iad, ajunge intr-un loc aparte.

| Danielcristian a răspuns (pentru crister):

Normal, mam exprimat gresit, daca copilul moare logic merge in tarina, dar cu siguranta la inviere el va fi mantuit si normal ca va ajunge in rai. Cam asa gandesc eu, iar biblia ne confirma.

48 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Domnul Isus a spus:,, Lasati copiii sa vina la Mine, caci Imparatia cerurilor este a unora ca ei''.

| danay72 a răspuns:

Nu e adevarat, Isus de exemplu nu a fost botezat cand era mic, ci la 30 de ani si a fost aprobat de Dumnezeu.

| Thunderstruck a răspuns:

Conform crestinismului, un copil nebotezat nu s-a lepadat de pacatul stramosesc, deci are cel putin un pacat. In Biblie scrie ca pacatul nu are ce cauta in rai.Trage singura concluziile.

| Hombre a răspuns (pentru Thunderstruck):

Conform legii oamenilor care gandesc sanatos crestinismul e o idiotenie cand afirma ca un copil care a murit si nu la bagat popa in cristelnita merge in iad ca are pacate.Toti cei care sustineti tacaneala asta, cand acel copil nu are nici macar constiinta de sine, aveti creierele afumate.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Hombre):

Am zis eu ca cred asa ceva? Sunt ateu de multi ani, n-am nicio treaba cu prostiile astea, dar ma gandesc ce greu e sa fii crestin pe site-ul asta...Doar i-am raspuns fetei la intrebare.

| 7Dany a răspuns (pentru Thunderstruck):

Carui crestinism?

| ManStrong a răspuns (pentru Thunderstruck):

Conform bisericii nu conform crestinismului.Ai uitat ca biserica nu e singura autoritate in crestinism.

| Thunderstruck a răspuns (pentru ManStrong):

Ma tata, daca in Biblie scrie ca pacatul nu intra in rai, iar noi ne nastem cu pacatul stramosesc, si nu ne descotorosim de el, cum ai vrea sa ajunga in rai?

| Thunderstruck a răspuns (pentru 7Dany):

Exista mai multe feluri de crestinism? Poate dominatiuni.Si pana acum stiu doar ca in ortodocsism se crede asa ceva, dar sunt sanse foarte mari sa se creada peste tot asa ceva.

| ManStrong a răspuns (pentru Thunderstruck):

Tu ai o astfel de biblie? Si in ce biblie despre pacatul stramosesc?
Si spune mi si mie ce e acela rai?
Sa nu uiti insa ca eu am bTora 9biblia evreiasca)mai pe inteles.
Asta ca sa sdtii cu cine discuti.
Salutari din Ierusalim

| Thunderstruck a răspuns (pentru ManStrong):

Respectul meu, eu ma limitez la biblia ortodocsa, n-am cum sa te contrazic. Daca in Tora nu scrie, asa e, dar din moment ce biblia ortodocsa sustine ca ei ajung in iad, atunci ei asa cred, daca Tora nu sustine asa ceva, atunci asa crezi. Fiecare dupa ce carte se ia.

| ManStrong a răspuns (pentru Thunderstruck):

In biblia ortodoxa tu nu ai argumente la ce spui.
Numai traditia bisericii sustine asa ceva

Răspuns utilizator avertizat
| mona a răspuns:

E un suflet nevinovat, unde crezi ca va ajunge?

| BeastMaster a răspuns:

Tot acolo unde ajunge si un mos de 90 de ani botezat si plin de "pacate": Nicaieri.

| milan9 a răspuns:

Sufletul este nemuritor!

- "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ŢĂRÂNĂ din pământ, a făcut pe om şi A SUFLAT ÎN FAŢA LUI SUFLARE DE VIAŢĂ şi s-a făcut omul fiinţă vie." - Geneza 2, 7;
"SUFLAREA DE VIAŢĂ" este aici altceva decât "ŢĂRÂNA" iar SUFLETUL este altceva decât TRUPUL!

Geneza 2, 7 se referă la 2 naturi ale fiinţei umane: "ŢĂRÂNA"- biologicul, trupul, şi "SUFLETUL"- "suflarea de viaţă".

Pentru ca omul să se facă "fiinţă vie", Dumnezeu a trebuit să-i dea suflet, să sufle – "SUFLARE DE VIAŢĂ"!
CÂND TRUPUL moare, SUFLETUL merge la DUMNEZEU, iar "ţărâna" în pământ!

După sfârşitul trupului, sufletul îşi va continua existenţa în veşnicie: "Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, IAR SUFLETUL SĂ SE ÎNTOARCĂ LA DUMNEZEU, Care l-a dat."- Ecclesiast 12, 7;

| milan9 a răspuns:

Dumnezeu nu este absurd. Cel nevinovat nu poate fi niciodată abandonat...

| milan9 a răspuns:

Prin botez doar primim lucrarea necesară a HARULUI lui Dumnezeu asupra sufletului persoanei umane, încă din perioada când aceasta este foarte vulnerabilă (perioada formării şi edificării sale spirituale)!

Ca dovadă,
Origene ( 185 - 254 d.Hr!) spune: „Biserica a primit de la apostoli tradiţia de a împărtăşi şi pruncilor botezul"
Irineu de Lyon (130-202!): "Iisus a venit să mântuiască prin Sine pe toţi, adică pe cei ce se renasc printr-însul pentru Dumnezeu: pe copii pe tineri şi pe bătrâni"

| milan9 a răspuns:

- Harul primit de copil la botez nu reprezintă o povară ci un dar care are în vedere apărarea copilului care este foarte vulnerabil (ca om în general şi ca prunc în mod special)!

Harul divin are rolul de a întări viaţa spirituală a copilului chiar când acesta este în deplină formare şi în momentul în care are maximă nevoie de ea! Harul păstrează intergritatea copilului, sănătatea, viaţa şi sufletul acestuia neinfluenţate de răul de natură fizică sau de natură spirituală.

Noul Testament include de multe ori botezul copiilor în cadrul botezului întregii familii...

| milan9 a răspuns:

Similar botezului copiilor în Biserica, era, la evrei chiar, CIRCUMCIZIUNEA, "tăierea împrejur", care se făcea TOT LA VÂRSTA PRUNCIEI! Asemeni botezului, era şi aceasta o confirmare a "LEGĂMÂNTULUI"!

Botezul iudaic (evreiesc) primit la maturitate de către Mântuitorul Hristos este CU TOTUL ALTCEVA decât BOTEZUL CREŞTIN!

Mântuitorul a făcut doar o simplă şi banală formalitate (deoarece nu avea păcate), pentru a arăta că El a venit în lume în continuarea legii evreieşti, şi nu împotriva ei. Dumnezeu Fiul avea s-o completeze şi să o conducă la ÎMPLINIRE, lăsând un cu totul altfel de BOTEZ- cel creştin. Ca Dumnezeu fără păcat nu avea El nevoie de botezul legii vechi, iudaice, ci doar pentru a împlini formal legea veche.

Botezul iudaic (evreiesc) presupunea doar un act simbolic ce invita la pocăinţă (regretarea păcatului şi îndreptarea vieţii)! BOTEZUL CREŞTIN însă, presupune TRANSMITERE DE HAR!

| Lizzu a răspuns:

Buna

Dupa cine te iei cand tragi concluziile astea gresite?

Nu,un copil,daca moare nebotezat,nu ajunge in infern,daca exista asa ceva. Ajunge in locul de unde a plecat, probabil isi continua drumul catre alt loc in Univers.
Nu stim ce se intampla cu sufletul sau, dar botezul, scuza-ma, este un lucru omenesc si nu are cum sa decida unde merge fiecare suflet.
Si atat.

| ManStrong a răspuns (pentru Lizzu):

Iata in raspuns corect, pacat ca nu sint urechi perceptibile.

| Miauti a răspuns:

Ajunge intr un borcan...

Stiu doar ca e scris undeva pe la "Symposium", II. 6: „Și am mai învățat din Scripturile de inspirație dumnezeiască că cei născuți înainte de vreme, chiar dacă sunt vlăstarul unui adulter, sunt dați îngerilor purtători de grijă".

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Iată ce i-a spus Dumnezeu lui Adam că avea să se întâmple cu el la moarte: În sudoarea feţei tale îţi vei mânca pâinea până te vei întoarce în pământ, căci din el ai fost luat. Căci ţărână eşti şi în ţărână te vei întoarce" (Geneza 3:19).
Prin aceste cuvinte Dumnezeu i-a spus
că el avea să se întoarcă la acea stare de inexistenă în care s-a aflat până a fi creat.
Cât despre suflet, deşi mulţi cred că supravieţuieşte morţii corpului, o analiză atentă a ceea ce spune Biblia despre acest subiect scoate în evidenţă că noi nu avem un suflet ci sunt un suflet (Geneza 2:7).

| dracu14 a răspuns:

O sa-ti explic simplu, sufletul nu exista, deci nu se duce nici in iad sau rai pentru ca nici iadul nici raiul nu exista
dupa ce un copil mic moare indiferent ca e botezat sau nebotezat ajunge in pamant la fel si un om indiferent ca e botezat sau nu ajunge in pamant

| DyNo a răspuns:

Cum s-a mai spus, acest obicei ( botezul ) nu afecteaza in nicun fel soarta, pe care o va avea copilul dupa moarte ( asta daca exista viata dupa moarte ).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea lui dumnezeu este prea mare pentru a tine cont de o doctrina religioasa. botezul in aceasta viata este bun pentru a te feri de necazuri dar si pentru a nu uita legatura ta cu dumnezeu.(adica sa respecti regulile biblice)

| Yasmin875 a răspuns:

Nu exista nici rai, nici iad.

| gingergirl1 explică (pentru Yasmin875):

Cum poti sa spui asa ceva?

| Thunderstruck a răspuns (pentru gingergirl1):

Cu ajutorul ratiunii si al logicii, asa poate spune asa ceva.Tu, din moment ce nu ai niciuna, normal ca nu esti de-acord.

| gingergirl1 explică (pentru Thunderstruck):

Cum adica? Vrei sa spui ca esti de acord ca nu exista nici Rai nici iad? Atunci noi unde ajungem? :/

| Thunderstruck a răspuns (pentru gingergirl1):

Nu-ti inteleg logica, de ce ar trebui sa ajungem undeva? Nu ti se pare ca raiul si iadul sunt create de o mentalitate prea omeneasca? Adica, ai fost bun, te duci la joaca, ai fost rau, stai in casa, exact cum ne pedepseau parintii cand eram mici. Cred ca o fiinta omnipotenta, omniscienta, omniprezenta poate mai mult de-atat.

| Yasmin875 a răspuns (pentru gingergirl1):

Pentru ca nu exista.Nu mai crede si tu orice.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Daca N Testament este adevarat, atunci daca unul din parinti va fi mintuit va fi si copilul.
Restul teoriilor sint prostii de speriat si indobitocit lumea.

| Epigonul a răspuns:

Este trist daca te gandesti la modul asta.Serios,incearca sa ai si alta perspectiva asupra vietii.

| Jackul336 a răspuns:

Nu are relevanta, cu ce poate fi vinovat un copil nou nascut, ce rau poate sa faca lumii asteia?

am auzit de cazuri de copii care au murit in timp ce erau scaldati in apa de botez

Răspuns utilizator avertizat
| elik a răspuns:

Te asigur ca o sa ajunga in rai pentru ca el nu a avut ocazia sa isi caiasca pacatele..sunt sigura ca raiul o sa fie plin de bebelusi fericiti! happy cei care au murit la nastere sau cei avortati happy

| Hombre a răspuns (pentru elik):

"Te asigur ca o sa ajunga in iad pentru ca el nu a avut ocazia sa isi caiasca pacatele". Acel copil nu are nici macar constiinta de sine.
Iti recomand o tomografie la tigva sa vezi daca ai totusi ceva creier.

| SatanaExistă a răspuns:

Copilul daca moare înainte de botez nu ajunge în iad ci in rai asa se întâmplă şi cu copii avortaţi.

| Sherlockdima a răspuns:

Ai auzit te iad?

| ImStillDead a răspuns:

Pai cauta in cel mai apropiat magazin sau pe Okazii.ro...

| Megara a răspuns:

Cand un copil mic botezat moare, el ajunge in Rai devenind unul din Ingerii lui Dumnezeu.Dar cand un copil mic moare nebotezat nu este adevarat ca ajunge in Iad(deoarece nu are pacate).El ajunge tot in Rai, doar ca nu ii poate vedea fata lui Dumnezeu pentru ca nu a fost botezat ca fiu al Lui. Sper ca te-am putut ajuta!happy

| Megara a răspuns:

Atunci cand un copil mic moare botezat ajunge in Rai devenind astfel unul dintre Ingerii lui Dumnezeu.Dar cand moare un copil mic nebotezat(nu este adevarat ca ajung in Iad, deoarece nu are pacate) el ajunge tot in Rai, doar ca nu va putea sa il vada pe Dumnezeu, pentru ca nu a fost botezat ca si fiu al Sau. Sper ca te-am putut ajuta!happy

| Dobrescu_Tudor_1910 a răspuns:

Tu crezi ca tatal nostru ceresc ar putea sa ne bage in iad doar ca nu suntem botezati.crezi ca tatal nostru iubitor ii baga pe oameni de alte credinte in iad deoarece nu s-au botezat?