| Henry34 a întrebat:

Este adevărata afirmația unor asa numiți "apărători ai ortodoxiei" care considera ca dacă laicii (oameni de rand, ca babuțele) merg la biserica unde sunt pomeniți episcopi semnatari la sinodul din Creta sunt "părtași la erezie"? Adică episcopii care au fost de acord cu ereziile poate pot fi condamnați dar totuși 99% din populația României se duce în iad subit? E părtășie la erezie sau nu sa mergi la o biserica oarecare din oras?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In biblie scrie = sa nu va rugati in public ca pagani si in coltul tau

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dumnezeu, religie, credință, popi, sinoade, babe, le cam încurci.

| Panamax a răspuns:

Ma intereseaza mai mult ideea sa nu dau de ortodocsi prea multi pe lumea cealalta.
Sunt satul de cretinismele lor de pe lumea asta.
Cred ca si Dumnezeu incearca sa-i evite cu sinoadele lor cu tot.

| Mircea08 a răspuns:

"Oricine se abate şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos nu are pe Dumnezeu; cel ce rămâne în învăţătura Lui, acela are şi pe Tatăl şi pe Fiul.
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/9)

"Dacă cineva vine la voi şi nu aduce învăţătura aceasta, să nu-l primiţi în casă şi să nu-i ziceţi: Bun venit!
Căci cel ce-i zice: Bun venit! se face PARTAS la faptele lui cele rele."
(A doua epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/11)
Este de datoria fiecaruia SA CUNOASCA si SA INTELEAGA invatatura lui Iisus.
"Şi chemând la Sine mulţimile, le-a zis: Ascultaţi şi înţelegeţi:"
(Sfânta Evanghelie după Matei – 15/10)
"Căci nu vă scriem vouă altele decât cele ce citiţi şi înţelegeţi. Şi am nădejde că până în sfârşit veţi înţelege; "
( Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel – 1/13)
Exista un citat care ii vizeaza pe cei care nu inteleg Evanghelia pentru ca nu pot sau nu vor :
"Iar dacă Evanghelia noastră este încă acoperită, este pentru cei pierduţi, In care Dumnezeul veacului acestuia a orbit mintile necredinciosilor, ca sa nu le lumineze lumina Evangheliei slavei lui Hristos, Care este chipul lui Dumnezeu. "
(Epistola a doua către Corinteni a Sfântului Apostol Pavel- 4/3, 4)

Cei care apara ortodoxia, apara ortodoxia nu Evanghelia. Majoritatea credinciosilor isi apara religia din care ei fac parte

| Helper07 a răspuns:

Nu cred, n-am argumente.

| pacatosulBogdan a răspuns:

In Biblie, Sfantul Apostol Pavel spune sa NU parasim Biserica noastra! - Evrei 10, 25
Voi face ce spune Sfantul Apostol Pavel, nu ce pretind falsii aparatori, care nu au dovedit in care erezii au fost partasi episcopii nostri ortodocsi.

| AG777 a răspuns:

- Daca merg in mod inconstient nu cred deloc
- Daca merg in mod constient, deja e putin discutabil
- Daca sustin si acel sinod din Creta, da atunci cu adevarat sunt partasi la erezie, insa >>

Am observat multi popi care se bat cu pumnii in piept ca ei nu sustin ecumenismul, cand de fapt o fac si o mai fac si pe fata, tot genul asta de preoti (poate nu toti) dar din ce am observat, propaga si alte erezii contrar ortodoxiei, in societate