| Steregoi a întrebat:

Este articolul din linkul de mai jos o dovada ca Soarele nu se va epuiza niciodata asa cum Dumnezeu a primis ca Soarele va dainui pentru totdeauna sau la infinit?

http://www.descopera.ro/......ei-noastre

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Soarele actual din punct de vedere Biblic va fi distrus si asta in cca 1000 si ceva de ani.

| Steregoi explică (pentru danut):

Nu scrie nicaieri asa ceva in Biblie. Tu confunzi Pamantul ca planeta cu pamantul adica cu oamenii facuti din pamant a caror corpuri isi iau esenta din pamant prin intermediul plantelor. "Cerul" este guvernarea umana condusa de Diavol. Aceasta guvernare va fi inlocuita de un cer nou adica de o noua guvernare sub Cristos din cer. Societatea din prezent va fi inlocuita cu un pamant nou sau cu o noua societate supusa lui Dumnezeu. Societatea sau pamantul actual va fi topita, arsa si distrusa de Dumnezeu la Armaghedon prin regele Cristos cu ingerii lui. Acum "cerul" sau guvernarea umana este eclipsata asa cum este profetit in Apocalipsa. Guvernarea umana este eclipsata de terorism, atacuri rebele in licee si campusuri universitare, coruptie, amenintari si acuze intre marile puteri, razboaie intre natiuni, conflicte intre marile puteri chiar in cadrul ONU. Oamenii care ies in strada sunt loviti de "plagi" pentru ca isi pun increderea in guvernele umane si nu in Dumnezeu si au mari asteptari de la guvernele umane si nu de la Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Se vede ca nu ai citit Biblia, uite ce scrie in EA: 2 Petru 3,
7. Iar cerurile si pãmântul de acum sunt pãzite si pãstrate prin acelasi Cuvânt, pentru focul din ziua de judecatã si de pieire a oamenilor nelegiuiti.
10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, TRUPURILE CERESTI SE VOR TOPI de mare cãldurã, si PAMANTUL, cu tot ce este pe el, va arde.
Uite ca scrie dar cu cititul e mai complicat. CERUL este cer iar pamantul este pamant, trupurile ceresti sunt sistemul solar. BIBLIA se intelege LITERAR nu cum isi imagineaza fiecare noaptea si spune ziua.

| Steregoi explică (pentru danut):

Tu gandesti ce spui? Soarele arde deja si e o plasma si gaz supraincalzit. Soarele nu e o topitura. Nucleul Pamantului e supraincalzit si e o topitura. Aici, in Biblie, focul e simbolic. Ceea ce e pe societatea umana nelegiuita e guvernarea demonica. In Apocalipsa 20 se spune ca Diavolul va fi bagat in foc adica in lacul cu foc simbolic. Trupurile sau corpurile ceresti sunt demonii si Diavolul. Ei nu pot arde in sens literal pentru ca nu sunt materiali. Moartea nu e o baba cu coasa in mana si cu o gluga si imbracata in negru. Moartea e o stare care la fel va arde in mod simbolic in lacul cu foc adica nu va mai exista niciodata si nicaieri. La fel si cu iadul. E clar ca focul la care se refera si Petru este simbolic. Insa moartea a doua va ramane vesnic. Din moartea simpla exista speranta de revenire la viata sau de inviere insa din moartea a doua nu mai e nici o speranta de revenire la viata sau de inviere. Descrierea din Petru e in legatura si cu Apocalipsa 19:20. Apocalipsa 20:9, 10,14. Atentie ca "marea" nu va fi arsa sau aruncata in lacul cu foc. In Apocalipsa 20:9 se arata o mistuire prin foc a oamenilor rebeli. Acela e un foc literal care are acelasi efect cu focul simbolic adica cu lacul cu foc sau moartea a doua. Astfel Apocalipsa explica "focul" la care se face referire in Petru. Daca am considera in sens literal in Petru se spune ca "cerurile" vor arde adica Universul va arde ceea ce e absurd si contradictoriu cu alte parti din Biblie unde spune ca Soarele si Pamantul vor dainui pentru totdeauna. In plus omul a explorat o infima parte din Univers. Cand ne referim la "ceruri" sau Univers in sens literal nu putem delimita sau separa sistemul Solar de restul Universului. Si da, va fi o distrugere a tuturor "oamenilor nelegiuiti" de pe tot pamantul si nu a Pamantului literal. Demn de remarcat este ca dupa distrugerea Armaghedonului vor fi pasari care vor manca din trupurile moarte ale celor ucisi de pe intregul pamant. Nu se spune ca pasarile vor fi ucise. Daca trupurile vor fi arse pasarile nu vor avea ce sa manance pentru ca pasarile nu mananca cenusa. Apocalipsa 19:21. Tot sistemul sau "veacul" condus de Satan va fi ars sau distrus complet si nu va mai exista niciodata pentru ca va suferi focul din lacul de foc adica moartea a doua.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Soarele arde dar este posibila si o ardere "rapida". Cand Biblia se refera la cer se refera la stratul de aer care inconjoara pamantul nu la univers. Dumnezeu spune ca TOT ce a fost atins de pacat va fi distrus prin ardere. Sistemul solar a fost PANGARIT de navele facute de om si trimise in cosmos deci va fi ARS. Eu nu pot sa inventez sau sa dau o noua oruentare la spusele lui Dumnezeu asa ca fiecare cu opinia lui.
2Petru 3, 10. Ziua Domnului însã va veni ca un hot. În ziua aceea, cerurile vor trece cu troznet, trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã, si pãmântul, cu tot ce este pe el, va arde.
Oare ce se intelege prin: "trupurile ceresti se vor topi de mare cãldurã," ca Dumnezeu doar ne pacaleste sau vorbeste asa simbolic ca EL nu e in stare sa distruga ce a facut si sa faca din nou ce a distrus, cam asta spui tu, deci Dumnezeu prin Petru ne minte, nu? Eu nu cred asa ceva, iar textul din 2Petru nu arata ca ar fi vorba de o vorbire simbolica ci una LITERARA.

| Steregoi explică (pentru danut):

Pasarile si ciorile nu spune ca vor arde sau ca vor fi ucise ci din contra li se va da ocazia sa se ospateze din lesurile celor ucisi de Cristos cu ingerii lui la Armaghedon. Apocalipsa 19:21. In Petru nu minte ci e o descriere simbolica ce simbolizeaza distrugere totala ( ca prin foc ) a "oamenilor nelegiuiti" asa cum se arata si in Apocalipsa 21:8. Vasul de lemn atins de o scurgere nu trebuia distrus sau ars ci spalat cu apa. Levitic 15:12.

Sa zicem ca va arde sistemul solar. Ca din orice ardere rezulta anumite ramasite precum cenusa, etc. O astfel de ardere nu e o distrugere completa si cenusa va ocupa loc in spatiu ori in Apocalipsa 20:11 scrie ca "iar dinaintea feţei Lui pământul şi cerul au fugit şi loc nu s-a mai găsit pentru ele." ceea ce se poate intelege eronat ca ramasitele din ardere nu vor mai ocupa nici un loc in spatiu fapt ce nu are loc nicaieri pe Pamant si in Univers. Cerul si pamantul nu fuge pentru ca nu are picioare. laughing

O supernova explodeaza si materia ei se imprastie in spatiu si nu dispare materia imprastiata.

Pamantul si Soarele nu au pacatuit pentru ca s-au supus continuu legilor fizice implementate de Dumnezeu in Univers.
Fiul nu e judecat pentru pacatele tatalui. Ezechiel 18:20:"fiul nu va purta nedreptatea tatalui". Pamantul nu va purta nedreptatea oamenilor nelegiuiti si nu va fi distrus ca planeta din cauza pacatelor oamenilor. La Geneza 6:6 se arata ca lui Dumnezeu i-a parut rau ca a facut pe om si nu i-a parut rau ca a facut planeta Pamant.

| Steregoi explică (pentru danut):

Pai tu dai o intelegere diferita. In Petru sistemul solar nu este separat de restul Universului daca s-ar intelege literal. Tu, trecand dincolo de atmosfera Pamantului si ajungand la sistemul solar depasesti "semnificatia cuvantului cer".

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Se vede ca tu st mai multe ca Dumnezeu care a inspirat Biblia. Eu sunt depasit de "nivelul" tau intelectual asa ca ma opresc.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Ce am spus, tu esti "culmea" intelegerii, eu doar citesc ce a spus Petru, nu stiu ce gandea el.

| Steregoi explică (pentru danut):

Trecem cu vederea ca Petru nu stia ce scrie si la fel si Ioan cu Apocalipsa. laughing

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Oau, de unde sti tu ce stia sau nu stia Petru si Ioan?

| Steregoi explică (pentru danut):

Nu intelegeau tot ce scriau. Daniel a murit si nu a inteles ce a scris. A nu intelege inseamna si a nu sti.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Era vorba de Petru si Ioan, nu de Daniel caruia i-s-a spus clar ca nu trebuie sa stie si intre Daniel si ucenici sunt 500 de ani distanta. Nu amesteca lucrurile ca nu tine.

| Uxellodunon a răspuns:

Articolul face predictii despre cum ar functiona soarele peste cateva sute de mii de ani, nu precizeaza nicaieri de existenta lui perpetua in starea lui de acum, si nici nu zice de ceva care ar indica nemurirea lui.
Ciclul de viata al unei stele depinde de masa ei, dar e de ordinul miliardelor de ani, nu a sutelor de mii. Nu putem inca estima cu precizie, dar peste urmatorul miliard de ani soarele va deveni suficient de mare incat sa ne faca planeta frigaruie si peste 5 miliarde de ani se va face o supernova dupa care va ramane o pitica alba.

Poti sa gasesti informatiile astea chiar pe site-ul pe cate l-ai citat http://www.descopera.ro/......-pe-moarte

| Steregoi explică (pentru Uxellodunon):

Citez din articol:

"Rezultatele ne arată că activitatea solară nu s-a schimbat practic de atunci şi "confirmă ca steaua noastră va continua să trăiască la fel în următoarea sută de mii de ani"

Dumnezeu alimenteaza Soarele. S-a observat ca ordinea din Calea Lactee e mai multa decat in Andromeda. Citez din acest articol:

http://www.descopera.ro/......-andromeda

"Studii anterioare au demonstrat o diferenţă majoră între galaxia noastră şi Andromeda - considerate multă vreme gemene, au spus cercetătorii.

În Andromeda, unele stele orbitează haotic, în timp ce în Calea Lactee toate astrele se rotesc în jurul centrului galaxiei."

Putem deduce ca si Soarele este unic in Univers pentru ca nu se va transforma in supernova ca alte stele si ca Soarele va dainui vesnic. Este promisiunea lui Dumnezeu creatorul Universului.

| Uxellodunon a răspuns (pentru Steregoi):

Stii de ce exista dumnezeu? Pentru ca numai dumnezeu putea sa faca un om care sfideaza logica asa cum o faci tu.

Cum spuneam si inainte, articolul zice ca va ramane cam la fel in urmatoarele sute de mii de ani, nici de cum ca el va ramane la fel pe veci, asa cum pretinzi si deduci tu, fiindca asa au scris unii in biblie si ignorand descoperirile despre lumea reala in care traim, mentionate unele in aceeasi sursa pe care o citezi.