| anonim_4396 a întrebat:

Este cineva care nu demult si-a pierdut credința în Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Oul și găina au evoluat împreună, deci pentru existența primului ou de găină e necesară o găina happy Viețuitoarele au evoluat și au apărut viețuitoare care se înmulțesc prin ouă. Evoluția a continuat până la existența găinii, deci găina și oul au apărut în același timp ca urmare a evoluției altor viețuitoare care se înmulțeau prin ouă.
Considerând prima găină care a existat vreodată, rezultată tot dintr-un ou dar care nu era chiar de găină, aparținând unei viețuitoare care nu se numea găină, rezultă că prima dată a apărut găina și apoi oul de găina. Dacă nu facem precizarea că oul trebuie să fie tot de găină (= făcut de găină), atunci oul a apărut prima dată ar fi răspunsul, dar dacă vrem ca oul să fie de găină (= făcut de găină), atunci găina a apărut prima dată și după aceea oul de găină.

Mai clar:
În urma evoluției prin selecție naturală au apărut viețuitoarele X[1], X[2],..., X[n] care se înmulțeau prin ouă, toate diferite de găină. În urma unei mutații genetice, apare prima găină dintr-un ou făcut de viețuitoarea X[i] diferită de găină.
Dacă numesc ou de găină, oul din care iese o găină, atunci pot spune că prima dată a apărut oul și apoi găina.
Dacă numesc ou de găină oul făcut de o găină, atunci pot spune că prima dată a apărut găina și după aceea oul de găină.
În mod obișnuit se numește ou de găină, oul făcut de o găină și atunci e corect să se spună că găina a apărut prima dată.
De asta e bine de precizat ce înseamnă ou de găină sau despre ce fel de ou este vorba în întrebare happy

(E "foarte bună" latența cu care apare răspunsul modificat. Pot modifica un răspuns și modificarea să apară după jumătate de oră happy )

40 răspunsuri:
| IMPERO a răspuns:

Da! Eu! De ce? Cred ca te referi la dumnezeul bibliei, nu la Creatorul universului si al vietii. Pana nu de mult am fost un crestin foarte practicant si credincios dar abia acum am aflat adevarul pe care inainte doar ma laudam ca il cunosc, la fel ca si ceilalti crestini.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru IMPERO):

Cum s-a produs schimbarea asta la tine?

| IMPERO a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Citind si studiind! Este adevarat ca Biblia se combate cu Biblia! Daca citesti Biblia, fara "ochelarii religiei", cu mintea deschisa, este usor sa afli adevarul. Creatorul universului si al vietii, nu poate fi atat de rau, de rasist si de nestiutor, asa cum il prezinta Biblia.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru IMPERO):

__"Pana nu de mult am fost un crestin foarte practicant si credincios dar abia acum am aflat adevarul pe care inainte doar ma laudam ca il cunosc_ "
Tu de ani de zile pui acelaș gen de întrebãri, când ai fost tu credincios?!

| IMPERO a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

"La Dumnezeu o zi este ca o mie de ani si o mie de ani ca o zi"...
Am fost chiar si membru fondator la doua biserici dar nu asta este important. Important este ca am realizat ca religiile sunt toate false, inventii omenesti. Daca Dumnezeu ne-ar scrie o carte, aceea ar fi intr-adevar infailibila, nu atat de compromisa ca si Biblia.

| IMPERO a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Sa zicem ca mi-au cazut ochelarii religiei cu care citeam Biblia si am inceput sa o citesc cu mintea libera si deschisa. Acum ma mir si eu cum puteam sa cred ca Dumnezeu se deplasa cu aparate de zbor. Ca ii punea pe oameni sa se omoare intre ei, inclusiv pe copii. Ca, era dependent de fum de carne arsa si multe alte bazaconii scrise in Biblie.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

".....Am fost chiar si membru fondator la doua biserici dar nu asta este important. "
Rãspuns : Mulțumesc de confirmare, deci ai mințit. Sau ești atrofiat cognitiv și nu mai procesezi ceea ce afirmi.

| ania a răspuns:

Eu mi- am pirrdut- o mai demult si am regasit- o.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu, dar cam demult.

| LPCTSTR a răspuns:

Daca poti sa-mi extrapolezi varsta la care l-am pierdut pe barbos comparativ cu varsta actuala, poti spune ca nu-i atat de demult, deci: prezent!

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru LPCTSTR):

Cum s-a intamplat la tine? cum ti-ai pierdut credința? ce s-a declanșat in mintea ta de ai spus. Gata cu Dumnezeu?

| LPCTSTR a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Pe de o parte tata nu se oprea din baut, si m-am rugat atat, la naiba ca toata familia se ruga sa inceteze. Plus ca pe atunci parca si citeam biblia si mi-aduc aminte ca am refuzat sa mai citesc dupa cateva episoade de incest. Si, aviz celor care incearca sa ma mai faca viclean pe motiv ca voiam sa traiesc si eu o viata normala, ca m-a facut un cretin pe aici, tot ce voiam era sa stiu ca nu mai vad discordie in familie, voiam si eu sa traiesc in liniste; din fericire linistea a venit, dar prea tarziu.
Si, pe de alta, am dat de stiinta, geografia si istoria incontestabila: anii nu se adunau, dinozaurii nu se adunau de asemenea, nici macar povestea "originara": vrei sa spui c-am aparut prin pocnire de degete? Bine, dar acum de ce nu mai aparem tot asa? Daca era valabil asta acum 6000-8000 sau cati ani invoca doctrinele de la creare, de ce nu mai sunt valabile aceleasi magii astazi si acum?
Si asta a fost, gata cu zeii si minciunile, n-am mai folosit zeii ca motiv pentru necunoastere.

| halogen001 a răspuns:

N-am crezut niciodată în povești. Părinții mi-au spus întotdeauna când e poveste și când nu și tot timpul am știut ce e poveste și ce e fantezie.
E mai rău atunci când nici părinții nu știu ce e realitate și ce e ficțiune, pentru că atunci copiii primesc o educație proastă.
Dumnezeu e un personaj imaginar de poveste și n-am crezut niciodată în el.
Contrar celor desprinse logic din poveste se spune că Dumnezeu e atotputernic și iubește omul și atunci era de așteptat ca omul să fie puternic, atotștiutor, bogat, cinstit și sănătos, iar Dumnezeu ar fi trebuit să fie prezent alături de om. Realitatea ne arată că avem sărăcie, neștiință, primitivism, minciună, hoție, boli și războaie, iar Dumnezeu e invizibil, mut și absent ceea ce ne îndreptățește să tragem concluzia că Dumnezeu nu există. E doar un personaj imaginar, o sperietoare Bau-Bau care justifică acțiunile și voința omului neștiutor, mincinos, neserios, necinstit și nerușinat. Un asemenea personaj alterează percepția omului asupra realității și îl face să acționeze greșit și să nu facă ce e mai bine pentru el și pentru semenii lui.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru halogen001):

Imi place foarte mult sinceritate cu care descrii experiența si viziunea ta!

| halogen001 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Mulțumesc pentru apreciere! Într-adevăr pare greu de separat minciuna de adevăr, dar dacă gândim corect, aflăm răspunsul adevărat. Din cauză că omul nu spune întotdeauna adevărul, e nevoie de o verificare practică și logică a unei afirmații pentru a vedea dacă e adevărată sau falsă. Știința e confirmată de realitate și înseamnă adevăr. Credința duce mai mult către minciună. Omul mincinos are nevoie de credința altui om pentru a-i fi crezută minciuna și pentru a putea înșela omul naiv și neștiutor.

| BBJHHRUGs a răspuns:

Ar trebui sa ne-o pierdem toti de la nastere. Religia e inutila umanitatii si are efect halucinant asupra omenirii ca un drog care nu face altceva decat sa nasca schizofrenici ca o molima pentru care se pare ca nu exista leac.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Consider cã voi doar v-ați schimbat percepția sau pãrerea despre Divinitate, cei ce afirmați cã v-ați pierdut credința, pentru cã din start ați avut o percepție greșitã. Credința începe atunci când deja ești comvins de existența unei Divinitãți, adicã atunci când observi modul de manifestare și interacțiune.

| andreisergiu123456789 a răspuns:

O sa ti raspund cu cea mai inutila intrebare a omenirii:
Care a fost primul oul sau gaina?

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Găina, categoric!

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Da bravo, e o intrebare fara raspuns si tu l ai dat.))))
Culca-te.
Ca nimeni nu stie cu adevarat cine a fost primul.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Normal că l-am dat, e simpul.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru DeMicUnCălător):

Nu e niciun raspuns, nu ti mai forta norocul, mari oameni de stiinta nu pot raspunde si raspunzi tu, fac pariu ca nici n ai gandit sa vezi in ce nevroza ajungi daca l gandestihappy

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Cum ti-a spus si băiatul de mai sus caruia i-am dat fundiță. Evolutia n-a avut cum să fetee un ou. Deci e foarte clar si logic ca oul să fie ouat de-o vietate.

| halogen001 a răspuns (pentru doctorandus):

Corect.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru halogen001):

De unde știe gãina sau altã pasãre când trebuie sã cloceascã, cât timp, și la ce temperaturã? Cum realizeazã și transmite Evoluția inteligența și programele necesare?

| halogen001 a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Comportamentul viețuitoarei e scris în codul genetic prin selecție naturală. Viețuitoarea e ca un roboțel natural ce execută programul din codul genetic. Scrierea codului genetic se face prin încercare și eroare. Natura nu știe ce face, nu are voință, nu are inteligență, nu înțelege ce face și nici nu vrea să facă ceva. Selecția naturală înseamnă moartea viețuitoarei care nu se adaptează la mediu, nu strânge resurse, nu se ferește de pericole și nu se înmulțește.
O mutație genetică care face ca o găina să nu clocească ouăle cum trebuie, conduce la moartea puilor și codul genetic care nu conține comenzile necesare pentru înmulțire nu se transmite mai departe și dispare. Modul în care codul genetic se scrie singur prin încercare și eroare durează foarte mult timp. Viața nu e creația unui personaj inteligent și atotștiutor care ar dori să facă ceva și de aceea a fost nevoie de miliarde de ani de evoluție până să avem viețuitoarele care există astăzi. Un personaj inteligent și atotștiutor ar fi făcut viața direct la un nivel care ar fi anulat selecția naturală. O viețuitoare făcută de cineva inteligent și atotștiutor ar fi adaptată perfect la condițiile de mediu, nu ar suferi mutații genetice și nu am mai avea selecția naturală. Ceea ce vedem în realitate ne arată cine e cu adevărat creatorul. Întâmplarea, proprietățile materiei și evoluția materiei în timp sunt adevăratul creator a tot ce există. Din cauza asta omul credincios în zei când se roagă vorbește singur la el, pentru că n-are cine să-l asculte. Zeul e doar un personaj imaginar cum e și Zâna Măseluță.
Prin urmare codul genetic conține toate informațiile pentru comportamentul și viața unei viețuitoare cum e găina. Toate viețuitoarele sunt niște roboței produși de natură.

| halogen001 a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Oul și găina au evoluat împreună, deci pentru existența primului ou de găină e necesară o găina happy Viețuitoarele au evoluat și au apărut viețuitoare care se înmulțesc prin ouă. Evoluția a continuat până la existența găinii, deci găina și oul au apărut în același timp ca urmare a evoluției altor viețuitoare care se înmulțeau prin ouă.
Considerând prima găină care a existat vreodată, rezultată tot dintr-un ou dar care nu era chiar de găină, aparținând unei viețuitoare care nu se numea găină, rezultă că prima dată a apărut găina și apoi oul de găina. Dacă nu facem precizarea că oul trebuie să fie tot de găină (= făcut de găină), atunci oul a apărut prima dată ar fi răspunsul, dar dacă vrem ca oul să fie de găină (= făcut de găină), atunci găina a apărut prima dată și după aceea oul de găină.

Mai clar:
În urma evoluției prin selecție naturală au apărut viețuitoarele X[1], X[2],..., X[n] care se înmulțeau prin ouă, toate diferite de găină. În urma unei mutații genetice, apare prima găină dintr-un ou făcut de viețuitoarea X[i] diferită de găină.
Dacă numesc ou de găină, oul din care iese o găină, atunci pot spune că prima dată a apărut oul și apoi găina.
Dacă numesc ou de găină oul făcut de o găină, atunci pot spune că prima dată a apărut găina și după aceea oul de găină.
În mod obișnuit se numește ou de găină, oul făcut de o găină și atunci e corect să se spună că găina a apărut prima dată.
De asta e bine de precizat ce înseamnă ou de găină sau despre ce fel de ou este vorba în întrebare happy

(E "foarte bună" latența cu care apare răspunsul modificat. Pot modifica un răspuns și modificarea să apară după jumătate de oră happy )

| calutulfericit a răspuns:

Dumnezeu este un prieten imaginar folosit ca analgezic,de catre omul pe care l a creat.
Nu sunt ateu din vanitate sau aroganta,pur si simplu pot trai fara un pansament denumit Dumnezeu.
Am suficienta cunoastere biblica,toraica, vedica, surica si suficiente studii sociologice pentru a trage aceasta concluzie.
Tarile care sunt cele mai putin religioase sunt si cele mai dezvoltate, iar asta e o realitate dovedita de orice studiu sociologic.
Cheia spre o viata prospera pe toate planurile e o educatie familiala, financiara si foarte putin spirituala.
Nu doar cei mai de succes oameni pun un zeu pe ultimul loc, ci si cei care fac mai multi bani decat clasa de jos.
Unchiul si matusa mea au impreuna 2 case, terenuri si apartament in Bucuresti.(toate cu banii jos).
Au o viata foarte buna si traiesc nu chiar asa sus, comparativ cu omul de rand, iar cele 2 fete ale lor studente amandoua sunt o incantare pentru viata lor.Toti 4 se inteleg de minune si asta e un adevar sincer.E o relatie minunata intre ei cum nu vezi in alte cupluri, am crescut si eu pe langa acestia si stiu ce zic.
Si ghici ce? Se duc la biserica la modul cel mai real din joi-in paste, iar de Dumnezeu nu i am auzit vorbind, sincer aproape deloc.

Pana si eu.Tin minte eram in anul 4 de facultate si trebuia sa ma apuc sa mai repet pentru un interviu.
Faptul ca l puneam pe Dumnezeu pe primul loc in viata mea, pur si simplu imi rapea foarte mult timp, mai ales ca eram ocupat zilnic sa gasesc si dovezi ca el exista avand in vedere ca am o minte ce tot cere dovezi.Asadar nu prea aveam timp de invatat cum trebuie si pana nu l-am lasat pe Dumnezeu pe ultimul loc nu m-am apucat de nimic.

Cheia spre prosperitate pe toate planurile, e punerea pe ultimul loc al credintei.

| milan9 a răspuns (pentru calutulfericit):

Fără_ a te constrânge prin nimic (în plan spiritual, libertatea nu este doar importantă, ea este esenţială, şi doar astfel se poate explica, sub aspect temporar, aparenta lipsă de intervenţie a lui Dumnezeu) credinta îşi propune să conştientizeze persoana umană de tot ceea ce este autodistructiv sau nociv: excesele, viciile şi orice altă formă a răului material sau spiritual. Este ca şi cum ai spune, că asigurarea medicală sau cea a locuinţei nu sunt,, de bun augur" şi te conduc spre lipsa de productivitate.

Daca iti porti credinta in suflet, daca iti spui rugaciunile de seara si de dimineata, daca participi la Sfanta Liturghie duminica (conferindu-ti tie insuti un timp de meditatie si linistire sufleteasca- aspecte binevenite la orice varsta) daca iti manifesti credinta prin fapte bune si empatizare cu aproapele, cu binele lui moral, chiar nu inteleg cum de ti-ar acapara viata aceste minime comportamente crestine? Nu stiu in ce masura exagerai cu alocarea de timp (pe care tu l-ai considerat pierdut). A mai citi din cand in cand o carte, literatura crestina, iarasi, o faci in timpul liber si in masura posibilitatilor. Nu trebuie sa devina pentru nimeni o povara. Cum de devenise in cazul tau o povara.

Crezand in viata ta pentru o perioada in Dumnezeu cu siguranta ai intalnit si realitatea unui continuu razboi spiritual pe care il avem de dus cu un rau spiritual, ce foloseste la randul sau argumente, descurajari, manipulari ale adevarului, jumatati de adevar folosite tendentios. Cu parere de raua fost un lupta pe care momentan ai pierdut-o. Nu si razboiul. Cu certitudine stii ca raul moral confera si cosmetizeaza o stare aparenta de bine si comfort in viata celui care e pe o cale care duce inspre rau. Este lasat in pace. Aparenta pace si stare de bine nu sunt decat pret oferit in schimbul pierderii.

E foarte important ca tu ai un background crestin. Pacat ca te-ai indepartat de el... Dar, ratiunea sau vointa te-au facut mai mult sa iei aceasta decizie? Nu stiu in ce masura negasirea din partea ta a unor argumente puternice te-au facut sa eziti, dar se spune ca dincolo de argumente este o dorinta a inimii, de a vrea ca Dumnezeu sa existe, sau de a nu vrea pur si simplu (considerand ca ar fi incomod unei vieti in care vrei sa faci orice fara sa dai raspuns cuiva).

În privinţa recomandărilor morale, din ce punct de vedere ţi se par nepotrivite? Există cumva valori spirituale legate de familie sau de viaţa umană care să fi căzut în desuetudine? Să fie cumva perimate, învechite sau care să nu mai justifice un interes? Raţional, teoretic sau empiric, aceste valori sunt astăzi mai valoroase ca niciodată. Cu toată iresponsabilitatea si relativizarea unei mentalităţi libertine şi ignorante, inspirate din exterior, FAMILIA spre exemplu, are nevoie astăzi mai mult ca niciodată de curăţenia morală a membrilor ei, de păstrarea,, vechilor" valori pentru a nu se dezintegra, pentru a nu ajunge la o disoluţie, în caz contrar, previzibilă.
Doar un exemplu al binelui moral spre care credinta ne indreapta pe noi toti

| calutulfericit a răspuns (pentru milan9):

"credinta îşi propune să conştientizeze persoana umană de tot ceea ce este autodistructiv sau nociv: excesele, viciile şi orice altă formă a răului material sau spiritual. "-scuze ca ti zic, deoarece nu mi sta in fire sa judec sau sa vorbesc urat, dar Dumnezeul tau te judeca si daca nu faci exces de vicii si pentru lucruri care nu sunt pacatye de ex sexul fara prezervativ sau masturbarea.
Zel exagereaza si te face prizonierul unui joc psihologic abuziv din partea lui.

"Daca iti porti credinta in suflet, daca iti spui rugaciunile de seara si de dimineata, daca participi la Sfanta Liturghie duminica (conferindu-ti tie insuti un timp de meditatie si linistire sufleteasca- aspecte binevenite la orice varsta) daca iti manifesti credinta prin fapte bune si empatizare cu aproapele, cu binele lui moral, chiar nu inteleg cum de ti-ar acapara viata aceste minime comportamente crestine?"-daca e sa urmezi ortodoxia chiar nu ai mai avea timp de nimic.
Ziua are 24 de ore, dormi 6 ore mai raman 18, locul de munca iti ia 8 ore mai raman, 10 ore.
Traficul pana la serviciu +acasa ia 1 ora, uneori 2 ore, mai raman 8 ore.Masa de seara ia o ora asadar mai raman 7 ore.
Mersul la biserica cu tot cu drum dus intors ia 2 ore(si aici daca slujba dureaza putin), asa ca mai raman 5 ore. Timp prea putin sa lucrezi la o noua afacere si evident s ate si distrezi cu o relaxare gen o baie sau un televizor.
Cu cat religia acapareaza mai mult viata cu atat nu ai timp de planurile tale.
Warren buffet citeste si la 90 de ani 6 ore pe zi, doar cititul nu planurile de afaceri atentie si are o avere incredibila.
Bill gates, steve jobs elon musk ei l au pus pe Dumnezeu pe ultimul loc.
Degeaba bill gates era romano catolic, daca mergea rar la biserica, a pune pe cineva pe primul loc inseamna a ti dedica mai multe ore din zi acelui cineva decat restul activitatiilor.

Imi aminesc si acum examenul de capacitate din clasa a 8 a.
2 ani m-am pregatit pentru el, in afara de paste si craciun zero interes pentru Dumnezeu.
Am luat 9.85 la matematica si 9.15 la romana,si de ce a ajutat Dumnezeu pe pacatos?
Afirmatia ca e indelung rabdator nu sta in picioare,motivul?
Toata viata il voi ignora,fiindca nu are nici cea mai mica intentie de a mi se arata,de a imi vorbi cu vocea lui.E extrem de simplu sa mi vorbeasca o zi intreaga si voi incepe sa cred in el,nu poti halucina infiecare secunda dintr o zi e imposibil, deci clar voi crede in el.
Oul sau gaina cum zicea si andreisergiu, nu puteti dovedi absolut nimic si poate nici noi ateii nu putem dovedi nimic.
Si daca adevarul nu e la nimeni nu mai bine nu mai comenteaza nimeni pe forumul asta despre religie?
Aici intru doar pentru discutii si stai linistit nu voi sari "calul" si nu voi jigni pe nimeni aici.
Sanatate si numai bine iti doresc, tie familiei tale, si bisericii tale.
Ocupa te in viata asta de ce ai visat mereu, aceasta e singura credinta reala.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru calutulfericit):

" __Nu doar cei mai de succes oameni pun un zeu pe ultimul loc, ci si cei care fac mai multi bani decat clasa de jos.
__au impreuna 2 case, terenuri si apartament in Bucuresti.(toate cu banii jos)."
__" Au o viata foarte buna si traiesc nu chiar asa sus, comparativ cu omul de rand._ "
Of, mereu generalizãri absurde, în loc de argumente... Exemple de care dai tu, se regãsesc și la foarte mulți oameni credincio; i. Diferența e cã oamenii credincioși se adapteazã bine și în mari CrizeFinanciare, Cracuri bursiere/Bancare, devalorizãri, sau falimente în lanț cum au fost în timpul Locdaunului (n.r._ lockdown se scrie în lb. englezã, nu în românã).
Ia spune-ne, din câte cazuri s-au tot mediatizat cu milionari/artiști/ sau vedete ce au ajuns ruinați financiar, și mulți chiar s-au sinucis, câți erau preoți, Pastori, sau misionari în țãri foarte sãrace?

| calutulfericit a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

"Ia spune-ne, din câte cazuri s-au tot mediatizat cu milionari/artiști/ sau vedete ce au ajuns ruinați financiar, și mulți chiar s-au sinucis, câți erau preoți, Pastori, sau misionari în țãri foarte sãrace?"-Imi dovedisi ca nu sti sa citestihappyhappyhappy
Dragul meu amic daca acei afaceristi s au ruinat sau ruinat din cauza nesansei si neactionarii la timp, pentru a evita asta.
Multi incep, putini reusesc si Dumnezeu nu are treaba cu asta, iti sacrifici aproape tot timpul pentru o afacere si daca nu iese e strict din vina ta ca om, nu are nicio interventie ascunso-divina Dumnezeu.
Imi poti tu dovedi ca acei milionari au decazut din cauza necredintei lor? Amuzant.
Cei mai bogati si totodata si cei care doneaza cel mai mult copiilor bolnavi sunt si cei mai necredinciosi.Mark Zuckenberg traieste doar cu 1%-10% din ce castiga, restul doneaza si e ateu.
Bill gates nu are aproape deloc timp de Dumnezeu si face donatii in masa(daca nici de el n ai auzit ca doneaza esti irelevantr scuza ma).
Waren Buffet e agnostic pur sange si ghici ce doneaza mult si traieste modest.

Concluzia?
Aia de ii vezi la televizor ca sunt ruinati is ruinati fiindca Dumnezeu s-a razbunat pe ei, sau pentru ca pur si simplu nu i au dus capul.
Iar pe cine nu duce capu la afaceri, nici femeia nu o tine langa el e efectiv un nimeni ala. Iarasi nu ati ajuns nicaieri cu raspunsurile voastre cu respect cauta altul.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru calutulfericit):

_ "Am suficienta cunoastere biblica, toraica._._."
Ai... impresia cã ai. Atât în Vechiul Testament (Iudaismul), cât și în NoulTestament (Creștinismul) sunt o mulțime de promisiuni, argumente și dovezi, ce au fost testate și comfirmate de credincioși și oameni de științã (cam de 5000 de ani, adicã ).

| calutulfericit a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

In primul rand iudaismul are doar 4000 de ani.happy
In al doilea rand da mi un singur exemplu de confirmare de care zici tuhappy

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru calutulfericit):

Eu in clasa a 12-a am acordat putin invatatului si cred ca mai mult lui Dumnezeu(si nici nu m-am rugat cine stie ce, doar pana sa vina contestatiile).Am terminat cu media 9, 81 si sunt si la facultatea la care vreau, deci ce spui tu nu e chiar corect happy.

| DeMicUnCălător a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Pentru tine nu este corect ceea ce-a spus căluțul fericit. Însă pentru el și mulți alții ca el, este corect.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru calutulfericit):

.-.-"In al doilea rand da mi un singur exemplu de confirmare de care zici tu."
Rãspuns: 1- Profețiile și Prorociile.
2- Argumentele științifice
referitoare la Planetã, Univers și Geneticã, putând fi înțelese și comfirmate Științific abia în ultimele secole.
3- Argumentele medicale referitoare la organism, sãnãtatea mentalã/emoționalã, igienã, boli transmisibile și hrãnire adecvatã.
4- Puterea și modul de manifestare al Duhului Sfânt.
5- Apocalipsa (Revelația), deși a fost scrisã acum 2000 de ani, multe relatãri din ea au putut fi înțelese și conștientizate abia în ultimele secole, mai ales cu ajutorul Științei.

| calutulfericit a răspuns (pentru FilosofulDepresiv2022):

Trollezi sau?
Ca ai zis o contradictie cat casa.
Spui ca ai acordat mai mult timp invatatului decat lui Dumnezeu.
Apoi zici ca nici nu te ai rugat cine stie ce. N ai cum sa ai o relatie in care il pui pe Dumnezeu pe primul loc daca te rogi superficial.
Eu in clasele 7 si 8, l am ignorat aproape 90% si ghici ce 9.50 media.
Deci ce facem?
Iti raspund eu, dam argumente universal valabile, nu personale.

| calutulfericit a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Esti un mincinos patologic, asa ca dupa comentariul asta treci direct la ban, dar nu inainte de ati marturisi cateva chestii picante.
1.)Acele profetii vin eu ma dau drept Iisus, pacalesc lumea ca am puteri si implinesc profetiile, pentru ca le stiulaughing
Imi trebuie doar scenariile sa le pun la punct, eventual sa invat trucuri de magie. (care sunt doar trucuri). +gasesc oameni care sa minta pentru mine.
2.)Biblia sustine geocentrismul, nu heliocentrismul. Heliocentrismul e cel real, si cine a scris biblia un simplu om care nu avea ce sa zica altceva decat, ca daca vedea soarele miscandu se si pamantul nu, asa e si n realitate. Stiinta a aratat ca e pe dos. Chiar biblia zice ca Dumnezeu a facut soarele sa stea locului, iar daca incerci sa metaforizezi asta esti un adorabil.
3.)Sincer masturbarea moderata ne ajuta sa nu facem cancer de prostata, iar Dumnezeu ne interzice sexul cu prezervativ si masturbarea, ca nu duc la femei gravide. Deci si aici sah mat.
4.)Buna inventie, e doar mintea umana, care are din pacate adanc in constiinta inradacinata religia.
5.)Ai vazut prea multe prostii de ale lui Cristian Alexandrescu si a lui nevastasa.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru calutulfericit):

Acum înțeleg de ce numãrul antiteiștilor deghizați în atei este atât de mic, în comparație cu cel al religioșilor sau agnosticilor... De ani de zile tot rostogoliți aceleași rãspunsuri și „argumente" absolut aberante, doar ca sã pãreți interesanți și inteligenți...
Este adevãrat cã religiozitatea a apãrut inițial din neînțelegerea unor Fenomene ciudate și rare (eclipse, comete, fulgere globulare...etc), dar Credința nu poate dãinui mii de ani decât dacã existã ceva concret ( interacțiune, fiidbec, ..etc).
._._._ Feedback, feedbackuri : substantiv neutru
1. cibernetică psihologie- Retroacțiune care se manifestă la nivelul a diferite sisteme (biologice, tehnice etc.) în scopul menținerii stabilității și echilibrului lor față de influențe exterioare; retroacțiune inversă, conexiune inversă, cauzalitate inelară, lanț cauzal închis.
sinonime: retroacțiune
1.1. prin extensiune Revenire, întoarcere.
sinonime: revenire întoarcere