| madalina77 a întrebat:

Este cineva de pe site care poate a mostenit sau stie din surse sigure daca exista carti despre vraji? Oare chiar exista?

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Vrajile ne sunt interzise de catre Dumnezeu.

| Dismally a răspuns:

Da, exista si sunt de doua tipuri: cele pe care le gasesti in librarii - acestea sunt scrise de obicei de persoane car nu au practicat niciodata iar in ele vei gasi doar fragmente de informatii; a doua categorie sunt cartile scrise de cei care practica, acestea sunt cele mai buna dar sunt dificil de obtinut, ele nu vor fi publicate niciodata, nu le poti cumpara ca pe o carte obisnuita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce te-ar interesa vrajile? Vrei sa atragi energia negativa/raul asupra ta? Erau ceva carti cu tabla aia Ouija unde puteai "invoca" spirite. Mai sunt carti pentru tarot si divinatie, alte feluri de magie/vraji nu stiu. Ai grija ca te joci cu focul, cartile care chiar ar avea putere nu sunt la mana oricui, de gen cu magie neagra. Nu exista magie alba si magie neagra, tot ce tine de magie si divinatie vine de la cel de jos, de la rau. Poti cumpara table de ouija, pe internet se gasesc toate minunile, dar faci lucruri necurate, care au un efect mai devreme sau mai tarziu. Vedeam pe net ceva ghiduri de vraji, nu cred ca au un efect dar prin ele se fac invocatii (ale celui rau). La fel cum prin rugaciune invoci puterea celui bun, prin vraji invoci pe cel rau. Cel rau te ajuta pe moment dar isi ia partea mai tarziu.

| AG777 a răspuns:

Cat timp nu crezi in tampeniile asta si nu-ti faci de lucru cu religia in general, eu cred ca o sa fii safe, altfel poti ajunge la depresie si tot felul de alte stari psihice neplacute

| Raullalu a răspuns:

Vrajile nu sunt ceea ce sa-u raspandit printre oameni in sensul de,, magie".
Cand au venit ingerii pa pamnat sa ii invete pe oameni partea rea a lucrurilor bune ia-u invatat si medicina.
Oamenii fiind noi in acel domeniu nu intelegeau ce se intampla si au ajuns la concluzia ca erau vraji.
Dar defat reau proprietati reale a unor plante sau alte practici.