| Inferno a întrebat:

Este corect sa jignim, injosim, criticam o categorie de oameni (crestini/atei) dora pentru ca noi ne consideram mai inteligenti? Sunt aceste critici si jigniri o manifestare a inteligentei, atunci de ce recurgem la ele?

Răspuns Câştigător
| harciog a răspuns:

Pentru ca imboldul de a domina este in firea noastra animala.

6 răspunsuri:
| Inferno explică:

Ce intrebari? Am scris eu o intrebare c continut jignitor? Cand? Da-mi una macar.
"ai sa vorbim omeneste si cilivizat.ca eu ma pricep„
"Bai jigodie„
Tu jignesti prin toate raspunsurile tale, nu cred ca exista un raspuns in care sa nu jignesti pe cineva.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna! din pinctul meu de vedere, un om educat si cu buna credinta, nu critica, nu jigneste etc, dar sa nu uitam ca sunt"armele" femeilor de a se apara, dar nu vede gunoiul din ograda lor..cine suntem noi sa criticam, sa jignim? suntem atat de curati si nevinovati incat sa aruncam cu piatra? nu cred, dar asa e lumea si nu ai ce face..am stat la oras(bloc) 18 ani, acum sunt la tara la casa, ma ingrezesc femeile in varsta cum critica si barfeste pe X-Y..au idei preconcepute si nu le poti schimba.
O zi buna si frumoasa!

| danay72 a răspuns:

Nu este corect, de fapt aici se vede, bine spui, cat de inteligenta si matura este o persoana. Consider ca toti oamenii au parerea lor despre orice, dar asta nu inseamna ca am dreptul sa judec, Cristos desi avea acest drept n-a facut-o.Deci daca modelul nostru este Isus acesta se vede in modul respectos in care vorbim cu ceilalti.Matei7:12

| Silyca a răspuns:

Pentru ca avem pacatul in noi.

| iKronstadt a răspuns:

Putem critica fără înjosire. Cel care combină aceste două lucruri este retard!

| CosminCrS a răspuns:

''Atitudinea creştinilor faţă de cei necredincioşi trebuie să fie în general de iubire, milă şi iertare, ca faţă de toţi oamenii.''Eu respect un ateu daca ma respecta si el pe mine.