| FuckTWorld a întrebat:

Este credinţa în Dumnezeu doar o cârjă pentru cei mai slabi?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Posibil. Dar nu neapărat.

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu. Pentru ca nu oricine se poate ridica deasupra ispitelor a placerilor lumesti, sa traiasca fara dependente de nici un fel (alcool, tutun, pornografie, etc). De exemplu eu pot sa traiesc ca oricare dintre voi, dar voi ca mine v-ar trebui ceva timp si vointa!

| MishuD a răspuns:

Nu neaparat, poate fi mai mult de atat, pe langa faptul ca ii "sprijina" pe cei slabi si le ofera un anume comfort, "credinta" este si un instrument de control al maselor prin acea "frica de pedepsa divina".
Amuzant este cum cei care promoveaza aceasta "credinta" incearca sa o transforme intr'un set de reguli morale.
Credinta este sprijin atat timp cat ii respecti regulile, altfel devine o amenintare infricosatoare (focuri vesnice, chinuri eterne, bere calda toata ziua etc).
Oricum ai privi tot un rahat este si daca nu ar fi bagata pe gat oamenilor, cu forta, din copilarie, ar fi disparut de mult. Nici un om matur cu mintea sanatoasa nu ar putea crede basmele respective daca nu ar exista acea trauma a copilariei.

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu consum alcool, droguri, tutun pentru ca sunt straight edge si asta este stilul meu de viata, insa diferenta dintre noi doi e ca eu am incredere in mine pe cand tu ai in credere in Dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Pe mine credinta ma face mai puternica.Intotdeauna stiu ca Dumnezeu este in control si ma bazez pe puterea Lui care este mare!

| Dorugar a răspuns:

Este o alta forma a betiei prin care si alcoolicul incearca sa scape de necaz tragand o dusca de tuica!
Doar atat ca ei se imbata cu apa de ploaie, adica prostia este mai mare.

| Mădă0611 a răspuns:

Nu ca sunt slabi, dar religia ii face sa creada ca puterea lor e de la credinta si fara ea sunt slabi, stiind asta, psihicul ii "ajuta".

| dracu14 a răspuns (pentru EmaS):

Faptul ca eu fac lucrurile de unul singur, necerand un ajutor divin si avand incredere doar in sine ma face mai puternic, eu ma bazez pe mine tu pe dumnezeu

| EmaS a răspuns (pentru dracu14):

Poate ca inca nu ai trecut prin situatii de viata si de moarte in fata carora fiecare este un biet muritor.Eu am trecut si atunci am vazut puterea si maretia lui Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu credinta este carja.carjele sant diferite practici si ritualuri care sprijina o credinta schiopatanda mai mult slabind-o decat intarind-o dupa cum spunea reformatorul martin luther.pelerinaje,metanii,chinuiri,flagelari,etc.

| FuckTWorld explică (pentru EmaS):

rolling on the floor)))) ce treaba are alcoolul si fumatul cu ce am intrebat euhappy.Ai niste exemple de imi rupe capul in douahappy.Eu nu fumez tutun, nu beau alcool, am un singur viciu fumez marijuana de 1 an jumate in fiecare zii, la doua zile.Da pentru ca vreau, sa nu-mi zici ca ''pacatuiesc',,laughing)).Nu ma ghidez in viata dupa reguli impuse de altii.Nu am nevoie de nici un ''''Dumnezeu,, stiu ca in lumea asta eu is singuru meu salvator.Eu ma bazez doar pe mine.Religia este un paravan pentru manevrarea omului(manipulare si control) iar credinta este carja.Am dorit sa merg doar pe drumul meu singur.Problema ii ca oamenii au ajuns deja sa se creada niste semi-zeii la intamplare. Îl văd ca pe unul care nu-l lasă pe om „să trăiască". Religia iti limiteaza intelectul.Sa te pui in genunchi in fata unei icoane ii o umilire fara limite in perceptia mea.Eu stiu ca in viata asta nu trebuie sa ingenunchez si sa plec capul in fata nimanui, nici macar in fata zeilor.Stiu ca trebuie sa am demnitate onoare si ratiune.Aceste lururi cam lipsesc unui om care a fost indoctrinat sa strige la cer ca lupul, onoarea demnitatea si stima pier in cazul asta.Si asta pentru ca ''Dumnezeu,, mic care se crede fiecare dintre credinciosi e convins ca ''Dumnezeul mare il iubeste numai pe el. Cu toti ceilalti trebuie sa fie ceva aiurea.Sint convins ca intr-o zi o sa dea pastile fara reteta pentru boala asta.Numai bine!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Cine ar vrea să trăiacă ca tine, şi pentru ce?

| FuckTWorld explică:

rolling on the floor))laughing)))Genial esti omule, genial.laughing)) ce pot sa ziclaughing).

| FuckTWorld explică (pentru Mădă0611):

Ideile religioase, care se pretind dogme, nu sunt o ramasita a experientei sau rezultatul final al reflexiei: ele sunt iluzii, implinirea celor mai stravechi, celor mai puternice, celor mai prestante dorinte ale omenirii; secretul fortei lor este forta acestor dorinte" ("L’avenir d’une illusion"), o boală legată cu subconștientul.Dar asa cum functia ideologica de opium pentru popor nu exclude nicidecum functia sociala a religiei, functia psihologica de regresiune infantila nu explica in profunzime semnificatiile credintei sau ale atitudinii religioase a individului.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Cine vrea sa fie fericit! Eu una ma simt fericita si implinita avand o casnicie frumoasa, trei copii minunati, iubind si fiind iubita. Nu caut placeri de o clipa ci de o viata.

| FuckTWorld explică (pentru EmaS):

Si eu am trecut, sa-ti povestesc pe scurt viata mea, mi-am vazut moartea cu ochii si tot nu cred in ''Dumnezeu,, m-am luptat mult in viata asta si am trecut prin multe datorita mie.La varsta de 5 ani mi s-a facut o injectie gresita de catre un doctor si am ramas paralizat de la brau in jos, am stat 8 luni in spital fara sa merg, doctorii au zis ca am nu stiu ce boala de oase si ca nu o sa mai merg niciodata in viata mea si o sa raman paralizat pe viata, nu au vrut sa-si recunoasca vina, dupa 8 luni de chin si stat imobilizat in pat fara sa merg, m-am ridicat din pat, au inceput sa zica ca ii o ''Minune,, si brusc boala zisa de ei, fara scapare a disparut, asta nu fiindca a fost ''Minune,,, nu puteau sa recunoasca ca a fost vina lor si nu trebuia facuta injectia respectiva.La varsta de 10 ani m-am apucat de fotbal am facut fotbal pana la varsta 21 de ani.Fotbalul era viata mea.Prietena mea a avut niste probleme cu niste bodyguarzi, care au batuto si au batjocorita, am intervenit eu ca aveam un anturaj de prieteni care puteau sa rezolve orice problema in oras, am rezolvat problema.Pe data de 24 Decembrie in Ajunul Craciunului am fost injunghiat in plaman in fata scarii blocului, mai putin si imi atingea inima si muream.Fotbalul s-a terminat pentru mine in acel moment, nu pot sa mai fac fata la efort mare, ca obosesc.Stiam ca ce am facut toata viata numai pot face, eram la pamant cu psihicul cand ma gandeam la lucrul acesta.Am fost operat pe loc la spital am stat cu tuburi in mine, am stat la reanimare 2 zile tinut pe morfina ca sa nu simt durerile groaznice ma pisam pe mine la propriu de dureri, veneau 15 persoane pe zi, toata lumea care ma cunoaste ma iubeste si ma respecta ca stiu ce om is.Prietena mea pentru care m-am bagat de am ajuns asa, a venit la spital si a zis ca numai putem fii impreuna dupa o relatie de aproximativ 2 ani, pentru ca a intalnit pe altcineva, a fost singura fata care am iubit-o cu adevarat, am zis bine nu is genul sa ma injosesc si sa ma agat de o relatie, stiu ca fiecare inceput are un sfarsit.A venit ziua cea mare dupa 1 luna jumate, am iesit din spital, mai am stat 2 luni in pat sa ma recuperez complet si am fost nevoit sa las fotbalul.M-am pus pe picioare si a venit momentul cel mare, nu ii loc sa intorci si celalalt obraz in lumea asta ca esti calcat in picioare.Asa ca a venit momentul sa le fac plata baietilor care m-au injunghiat.Nu-mi ziceti ca is un nenorocit ca ii pedepseste ''Dumnezeu,, ca eu trebuie sa iert.Asa ca am sunat doi prieteni de categoria lor si le-am servit o spitalizare de toata frumusetea cu maxilare rupte si coaste rupte.Am mai zis odata, lucrul acesta eu in fiecare saptamana sau la doua saptamani bag copii strazii la mine in casa le dau o masa calda ii las sa faca o baie calda, le dau hainele mele, am imbracat jumatate de strada, eu imi dau si haina de pe mine pentru un om care nu are.Si nu ii ajut pentru astepta rasplata unei divinitati, ii ajut pentru a nu muri de foame. Daca fratele tau moare de foame si tu traiesti mai bine decat el ajutal.Nu stau in biserica si ma injur si ma imping pentru a pupa niste moaste si sa ascult preotii care freaca copii in cur.Eu fac fapte, nu vorbe.In fiecare an de sarbatori duc pachete cu dulciuri, jucarii la orfelinat si mancare la azilul de batrani, am o situtatie financiara ok peste media normala a unui om.Fac mai multe fapte bune decat o gramada din oamenii care pozeaza in mari credinciosi, fara a crede in nici un ''Dumnezeu,,, poti sa fii un om mai bun si fara ''Dumnezeu,, toti imi dati lectii de moralitate ca vai ca nu crezi in ''Dumnezeu,, si stiu o gramada de credinciosi care nu au 2 fete, au 10, nu stiu ce ii stima dar vor sa fie stimati, eu nu vreau sa primesc aplauze pentru ce fac, o fac de dragul meu nu de dragul lumii si nu de dragul lui ''Dumnezeu,, Numai bine!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu vreau nici familie nici copii şi totuşi sunt fericit. N-aş vrea să am viaţa ta.

| EmaS a răspuns (pentru Woodenpints91):

Sincer,nici eu a ta! Nu vei ramane vesnic tanar si te vei trezi ca ai trait degeaba. Asta ii tot repet fiului meu de 25 de ani, dar degeaba.

| EmaS a răspuns (pentru FuckTWorld):

Eu cred ca Dumnezeu ti-a demonstrat de mai multe ori ca te iubeste. Poate ca intr-o zi vei intelege ca nu este injositor sa fi credincios ci sa faci lucruri reprobabile.

| dennyL a răspuns:

NU ..deloc.
este pentru orice persoana

| Neinteresantul a răspuns:

Nu chiar. Depinde cum il vezi pe acel dumnezeu. Dar religiile cu siguranta sunt pentru cei slabi.

| TrentonChase a răspuns (pentru EmaS):

Fiul tau e credincios?

| FuckTWorld explică (pentru EmaS):

Asa a fost sa fie, nu il bag pe ''Dumnezeu,, si nu cred in el, am scapat de moarte ca am avut noroc, asa a fost sa fiehappy. Numai bine!

| EmaS a răspuns (pentru TrentonChase):

Cel mare, nu.Dar mai frecventeaza din cand in cand biserica.Eu ma rog si stiu ca Dumnezeu asculta rugaciounea si va veni si el la Domnul Isus.happy