| jmarley a întrebat:

Este dumnezeu asemeni efectului placebo? Ceva care doar ofera impresia de bine? Am citi pe TPU tot felul de comentarii precum "el este in inima mea" care nu par sa aiba vreo logica.

10 răspunsuri:
| C0nstantin a răspuns:

Tu inca nu ai citit replici de la EmaS de genul: Dumnezeu comunica direct cu mine si alte povesti asemanatoare.

| Mădă0611 a răspuns:

Placebo inseamna vindecare prin autosugestie, si da, asta e "doamne doamne", de aceea el poate sa te ajute doar cu lucruri pe care le poti face singur doar ca nu stii.
Dumnezeu nu exista, dar autosugestia e in creier, bineinteles, unde e si "sufletul", asa ca il poti pune si pe dumnezeu tot acolo, problema e ca si in prezent oamenii cred ca sentimentele vin din inima, si daca sentimentele sunt de la dumnezeu => dumnezeu e in inima. Cate calcule, cata logica smug

| Zenit313 a răspuns:

Emisfera cerebrala dreapta, este stimulata prin autosugestie(rugaciune, meditatie).
Vorbesti cu tine...

Acesta este Efectul Placebo!

Răspuns utilizator avertizat
| andreiush25 a răspuns (pentru C0nstantin):

rolling on the floor. Funda!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Pentru mine Dumnezeu este o realitate şi asta nu doar pentru a găsi alinare în timp de necaz. Existenţa lui m-i se pare mult mai logic decât ideea că totul este rezultatul întâmplării oarbe.

| Mădă0611 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Pentru ca una iti spui si alta crezi. Autosugestia inseamna sa crezi, nu sa iti impui spunandu-ti ce sa crezi, de aceea spun autosugestie inconstienta si involuntara (chiar daca astea ar avea acelasi sens), ca sa inteleaga unii ca nu prea poti sa controlezi autosugestia, poti doar s-o intelegi si sa nu te lasi prins. De obicei ea e urmarea sugestiei, de aceea e inconstienta si involuntara. Cel mai bun exemplu e cu apa sfintita. Te simti rau si iti dau un pahar cu apa, iti spun ca e sfintita si incepi sa te simti mai bine, pentru ca iti autosugerezi vindecarea, crezi ca apa sfintita o sa faca asta, dar apa era de la robinet. Sau invers, cu vrajile, pentru cei care cred. Iti dau un pahar cu apa sa iti potolesti setea si dupa ce bei iti spun ca am facut ceva vraji cu/in acea apa, o sa te simti rau crezand ca pentru asta e vraja, dar era doar apa de la robinet. Simplu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Hai sa nu generalizam chiar asa si sa aplicam efectul Placebo pe bolovani & co.
Cu atat mai mult cu cat el este aplicabil doar in medicina si cu preponderenta doar medicamentelor!
Eu ii dadeam bunicii mele o simpla aspirina si ii spuneam ca este nu-stiu-ce medicament minune! Convinsa ca inghite acel super-medicament, ii trecea durerea in 3 minute!

| Raniia a răspuns:

Nici nu o sa aiba vreo logica pentru tine, pana atunci cant tu vei simti ca El locuieste in inima ta.

| mihai1989 a răspuns:

De ce nu incerci niste placebo, poate devii mai inteligent.