| mentholinks a întrebat:

Este Dumnezeu autorul moral al tuturor nenorocirilor si suferintelor omenesti din moment ce el a creat omul?

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Din moment ce el stie totul da

| VelaJohnny a răspuns:

El a creat omul, si nu l-a facut un robot, care sa urmeze doar niste instructiuni, ci i-a dat liber arbitru, putand sa faca alegeri libere. Majoritatea nenorocirilor care ne lovesc sunt opera noastra sau a altor oameni din jur.

| OberynMartell a răspuns:

Nu. Suferințele sunt consecințele păcatului uman. Este că și când tu ai face un robot care poate lua decizii neinfluențate de tine. Dacă el merge și se autodistruge e vina lui nu a ta.

| RAY a răspuns (pentru OberynMartell):

Si un copil nascut cu cancer, orb, handicapat ce pacate a facut?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Dacă se naște așa ajunge în rai după moarte, deci ce e așa rău să te naști așa? (din punctul ăsta de vedere).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Ce intrebare pui omule, tiai dori ca copilul tau sa se nasca asa? ce e rau ca un copil sa nu vada toata viata lumina mai si intrebi, atunci de ce la mai creat dumnezeu ca sa sufere o viata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Si daca raiul nu exista? De ce ar fi bine sa te nasti asa, din punctul asta de vedere?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

1) Nu mi-aș dori, dar dacă totuși o să se nască așa nu-l voi acuza pe Dumnezeu de nimic(faptul că mi-a dat o șansă la mântuire mie și copilului meu e deja un act de iubire, nu mai contează că a considerat că am șanse mai mari la mântuire dacă mă nasc așa (bolnav), eu sau copilul meu). 2)Uneori suferința te apropie de Dumnezeu pentru că te face să-ți dai seama cât de neputincios ești, uneori ne este mai ușor să ne mântuim pornind dintr-o asemenea situație, decât dacă ne-am naște într-o familie putred de bogată sau într-o familie obișnuită și suntem stricați de educația primită, anturaj și altele, Dumnezeu ne-a creat pentru a trăi veșnicia alături de El(dacă vrem), orice suferință merită suportată pentru că are o durată limitată(chiar dacă ar fi o suferință permanentă să zicem care durează toată viața) și după ce vom muri (ceva ce ni se va întâmpla tuturor cândva) va urma veșnicia alături de Dumnezeu în rai și probabil îi vom mulțumi că ne-a dat o astfel de viață pe pământ, pentru că această stare de suferință ne-a ajutat să nu ne legăm inima de lucruri nefolositoare, ajutându-ne să rămânem concentrați la Dumnezeu, asta e părerea mea bro, noapte bună.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

1)Eu plec de la ideea că există, de asta gândesc așa 2)Nu am zis că ar trebui neapărat să te naști așa, doar am zis că nu e ceva neapărat rău să te naști așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Eu zic ca este foarte rau.
Hai sa n-o privim din punct de vedere religios ca este total inutil. Gandeste-te ca un astfel de copil are teoretic viata distrusa de la nastere. Practic se poate trata si vindeca, sa aiba pe urma o viata normala.
Si nu este doar viata lui distrusa ci si a parintilor, mai ales daca traiesc in Romania, unde nu au bani nici de alimente, ce sa mai zic de tratamente de mii de euro.
Deci mai pe scurt, este oribil sa te nasti asa, nu doar rau. Mai da-o incolo de religie, in cazul de genul nu te ajuta cu absolut nimic, oricate rugaciuni ai zice si pomelnice si mita data la popa ai da.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Daca suferinta te apropie de dumnezeu de ce mergeti la doctor cand sunteti bonavi?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dacă nu ar exista viața de dincolo ar fi oribil toată existența să suferi și apoi să fi șters /distrus, dar există din fericire un rai(părerea mea) unde cei care și-au pus nădejdea în Dumnezeu cât timp au fost pe pământ își vor petrece veșnicia(fără durere, chin, suferință, plâns sau altele, adica pur și simplu vor fi fericiți pentru veșnicie alături de Dumnezeu ).Ci precum este scris :Cele ce ochiul n-a văzut și urechea n-a auzit și la inima omului nu s-au suit pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El (1Corintieni 2,9). Știu că pentru tine chestiile astea sunt doar basme, dar pentru mine sunt adevăruri pe care Dumnezeu ni le-a descoperit prin Biblie.

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Suferința e benefică dar nu e absolut necesară ca să ne apropiem de Dumnezeu, adica poți fi credincios find în același timp și perfect sănătos, persoanele care merg la doctor sunt de părere că pot să se apropie de Dumnezeu/pot sta aproape de Dumnezeu și fără ajutorul suferinței.

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Doar cei pacatosi sunt bonavi a?

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

Toată lumea are păcate, orice persoană care se naște sănătoasă se poate îmbolnăvi pe parcursul vieții indiferent cât de multe/puține păcate are. Există și oameni care se nasc bolnavi (am explicat deja că nu e ceva neapărat rău).

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Desi acel copil care se naste cu handicap e pacatos prespun ca e si ateu, ca cei care sunt crestini nu pot fi bonavi

| Florin9Florin9 a răspuns (pentru RAY):

1)Dacă copilul se naște bonlav și moare când e încă mic (înainte de a avea posibilitatea de a alege dacă își pune nădejdea în Dumnezeu sau nu) este mântuit (pus în rai). 2)Dacă copilul ajunge la o vârstă la care copiii de vârsta lui pot decide dacă își pun sau nu nădejdea în Dumnezeu dar el datorită unei boli mintale nu poate decide și moare așa, el este mântuit. 3)Dacă acea persoană bonlavă ajunge la o vârstă la care poate decide (find sănătos mental) dacă își pune nădejdea în Dumnezeu sau nu, atunci el va fi trimis în rai sau iad în funcție de alegerea lui. 4)De ce spui că creștinii nu pot fi bolnavi? La ce te referi?

| RAY a răspuns (pentru Florin9Florin9):

Imi pierd timpul cu tine, bye