|

Este ‘focul’ din viitoarea zi de judecată un foc literal sau un simbol al distrugerii complete?

50 Raportează Evaluează
50 răspunsuri:
| a răspuns:

Nu stiu daca este la propriu sau la figurat, dar cert este ca va fi plansul si scrasnirea dintilor, va fi suferinta.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru EmaS):

Mai lasati-ma cu scrasnirea dintilor, spiritul are dinti? dintii sunt facuti pentru a mesteca hrana si a o adapta digestiei
suferinta e pe paman, dar nu a celor care gresesc mai mult ci a celor carora li se ofera mult prea putin iadul e in africa unde sunt multi malnutriti

acolo e scrasnirea dintilor deoarece o portie de mancare e "minune dumnezeiasca
"

| a răspuns (pentru Jackul336):

Temeti-va de Cel ce poate arunca trupul si sufletul in ghena! da de El sa va temeti

| a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Teama e un sentiment negativ sa stii, poate chiar in contradictie cu conceptul de a crede

Dumnezeu e de temut okey? nu vrei? treaba ta.

| a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Eu spun ca o forta superioara nu poseda manie ci trasaturi superioare

furia si mania sunt pacate iar dumnezeu e descris fara de pacat

Vom, primi un trup spiritual. Se refera la un chin grozav. Si daca tu nu crezi aceasta nu va schimba realitatea.

Bine zici, daca Jackul336 nu crede... asta nu va schimba realitatea(ta!).

| a răspuns (pentru Alphawolf):

Dar, fi sincer, tu crezi?

Nu e vorba ca nu cred in ceva ce ma depaseste cu mult insa fricile nu au ce cauta in evolutia unui om; in loc sa inveti din greseli si sa ti largesti orizontul de cunoastere tu te inspaimanti de un foc

Ce anume?

Ehe! Stai putin, este vorba de sufletul meu, de ce sa nu caut sa aflu care este adevarul?

Nu l vei gasi deoarece caile de cunoastere ale speciei umane sunt limitate indiferent daca vorbim de un geniu sau de un om simplu

adevarul poti sa-l cauti dar nu stiu cum poate fi gasit

intai sa ne gasim in noi insine sufletul sa-l innobilam in mod demn iar problema focului dispare de la sine

Daca crezi ca ai suflet nu mai cauti adevarul, deja stii adevarul(adevarul tau). In plus, nu ai unde cauta, dorintele si slabiciunile tale rezolva totul.

Dar nici traiesc in ignoranta sa zic unde or merge toti voi merge si eu!

Ignoranta? Glumesti!?! Este realitatea. Crezi ca vei merge unde iti doresti? Da, normal, ca tu esti Ema! Crestinii vor merge exact unde se amagesc ei!

Cine rade la urma rade mai bine.

Care urma? Eu nu vad nici una...

O sa vezi tu, dar va fi cam tarziu.

Vise mama draga. Te amagesti incontinuuuu.

În privința aceasta sînt de acord cu tine, cînd se vorbește de "teama de Dumnezeu" nu se referă la o frică morbidă. O lucrare de referinţă spune că teama de Dumnezeu este „atitudinea de reverenţă şi de veneraţie pe care poporul Său o arată faţă de El fiindcă Îl iubeşte şi are respect pentru puterea şi măreţia Sa". O astfel de atitudine ne îndeamnă să ne supunem voinţei lui Dumnezeu deoarece îl iubim şi ştim că şi el ne iubeşte.

Eu cred ca tu, fiule.

| a răspuns (pentru iurii75):

Mai bine ar merge cuvantul devotament neconditionat asa cum un animal il are fata de om

Eu nu am motive sa ma amagesc. Nu eu am ales unde o sa merg, realitatea stabileste.

Mai bine fiul față de tată

| a răspuns (pentru iurii75):

E vorba de diferenta de treapta; fiul fata de tata au aceleasi nivele, amandoi sunt inzestrati cu gandire simtire si instinct; insa noi diferim de o forta cosmica superioara, denumita Dumnezeu asa cum un animal domestic difera de om
si animalele simt dar nu si gandesc

Sigur ca da!

Biblia vorbeste despre minia lui Dumnezeu, atunci cind o are impotriva nelegiuirilor. Nu iit doresc sa ajungi la ea! Dumnezeu e vesnic in iubire, insa nu si in indurare, la un moment dat indurarea Sa se va sfirsi, si dreptatea Sa isi va urma cursul, si atunci, cei ce fac raul, cei ce traiesc in pacat, vor avea de-a face cu minia lui Dumnezeu, care nu e o minie pacatoasa, ci e in functie de dreptatea Sa. Poti sa te minii, si sa nu pacatuiesti, adica poti sa te "aprinzi" impotriva unui lucru, care e rau, si sa nu gresesti, atunci cind prin aprinderea ta, care inseamna sfirsitul suportabilitatii (zici: "asa nu se mai poate!"), lupti pentru dreptate. La fel e si cu Dumnezeu.

| a răspuns (pentru cristi202):

In Romania sunt multe nelegiuiri la nivel politic nu stau sa le enumar

Sunt, da, dar stai linistit ca la un moment dat, Dumnezeu va face dreptate.

| a răspuns:

Iadul este o realitate! Nu doresc nimanui sa ajunga in acel loc de chin, de aceea nu precupetesc nici un efort ca sa va vestesc Evanghelia, folosind orice oportunitate. In prezent, cu ajutorul internetului, se poate comunica cu oameni din partea cealalta a lumii, fara ca macar sa iesi din casa. Marile bariere nu mai sunt distanta sau costul, ci felul cum gandim.

Ce tot debitezi aici, ce legatura are internetul care e tehnologie total stiintifica cu iadul care e numai in capul vostru indoctrinatilor? Numai aiureli debitezi.

| a răspuns (pentru Hombre):

Este greu pentru tine sa intelegi ce am scris eu!

E greu pentru tine sa percepi realitatea lucrurilor care te inconjoara, traiesti o "realitate" inchipuita de tine cu viata vesnica, duhuri, armaghedoane, iad, flacari, blesteme, pacate, bla bla bla.

Ca sa intelegi lumea spirituala, mai intai tu insuti trebuie sa fi un om duhovnicesc. Din pacate, unii sunt orbi.

Pentru mine cei care cred conditionat( credinta in schimbul vietii vesnice) in lucruri imaginare si pretind ca sunt si adevarate fie au o doza mare de naivitate fie sunt frustrati de realitatea in ansamblu ei si a naturii in care traiesc, preferand mai mult lumea imaginar-visatoare.

Nu am de ce sa fiu frustrata de realitatea vietii mele. Dumnezeu m-a binecuvantat cu tot ce mi-am dorit eu, dar am inteles ca viata nu se termina la mormant si doresc si fericirea eterna.

Vezi ca mai e varianta naivitate.winking

Sau nepasare.

"si doresc si fericirea eterna"
Precum ti-am spus, "credinta in schimbul vietii vesnice", deci faci troc cu divinul, credinta falsa, credinta adevarata este neconditionata si in mod firesc divinul hotareste, sigur locul tau in rai si pretentia la viata vesnica sunt compromise caci Dumnezeu nu face troc. Si daca o fi sa fie, in fata divinului eu necredinciosul voi fi mai credibil caci in necredinta mea nu am cerut nimic, l-am cautat si nu l-am gasit, iar cu acest prilej am onoarea sa-l cunosc fara sa am pretentia la ceva, fie ca ma arunca in iad, fie ca ma recicleaza.

Sa nu crezi ca eu cred doar pentru eternitate. Si aici simt prezenta lui Dumnezeu, imi da satisfactii spirituale, imi raspunde la rugaciuni, imi da pacea si bucuria mantuirii.

| a răspuns:

Este un simbol al manipularii. "Focul" a fost inventat si introdus tinand cont de psihologia umana. Cea mai mare slabiciune a omului este frica. Inspirand frica nu educi, provoci cel mult ipocrizie.

| a răspuns:

LITERAL:
Isus a avut o moarte tumultoasa si iadul e la fel.
Vezi ce spune Dumnezeu despre Iad.
http://www.gotquestions.org/fire-and-brimstone.html

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Ma rog sa nu ajung sa-l experimentez. Oricum ar fi, e tot foc si nu cred ca e numit degeaba foc.

| a răspuns:

Ca să fie împăcată toată lumea happy, acel foc este şi în sens propriu-zis şi simbolic (mustrarea conştiinţei pentru veşnicie - "viermele cel neadormit").

Un lucru este cert însă (şi nu din interpretări şi ipoteze, ci din contextele Scripturii): nicăieri nu se vorbeşte de vreo distrugere completă.

| a răspuns:

E o metafora
inchipuieste -ti ca dusmanul tau de o viata ar arde

parca totusi nu ti-ar prii spectacolul si ai da o mana de ajutor

| a răspuns:

Literal, va fi un simbol al distrugerii complete. Dar mai este pana atunci, poate in alta viata.

| explică:

Ce efect ar avea focul propriu-zis asupra corpurilor cereşti materiale, cum ar fi soarele şi stelele, care prin natura lor sunt deja incandescente?

| a răspuns:

Dumnezeu ne-a creat din iubire.O mama si-ar omora propiul copil doar pentru ca nu o asculta? Cu siguranta ca nu.Este doar o metafora.Totusi focul iadului nu exista.