| mrjohanys a întrebat:

Este horoscopul ceva relevant? Este păcat să credem în ceea ce "prezice" horoscopul? Are vreo legătură horoscopul cu religia? Ce argumente aveţi în acest sens?

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Biblia interzice aceste practici.

| OOOLEOOO a răspuns:

Nu are legatura cu religia...religia adeseori se leaga de el...Citirea astrelor mii se pare ceva superb iar la modul general zodiile sunt clasate bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Da horscopul e cam simplist in ce priveste astrologia este o disciplina ezoterica pe care vreau sa o studiez. Destinul exista si totusi... avem puterea de al schimba. Hail Satan!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Superb chiar te-ar intereseaza citirea astrelor?

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Sincer da! Eu nu vad astrologia ca o simpla pseudo-stiinta ci pe ca o stiinta care omenirea nu a putut sa o inteleaga complet. Sunt putini cei care o inteleg.Adevarul e ca sunt chiar la inceput si mi-ar place sa-mi recomanzi o carte care incepe cu bazele. Eu am inceput sa citesc in biblioteca scolii Enciclopedia zodiile dar... nu am putut sa o imprumut, insa am inteles cateva caracteristici ale zodilor si legatura lor cu cele patru elemente. Adevarul e ca fiecare individ are o harta astrala proprie, iar din relatie partilor sai el primeste caracteristici ereditare de la alte zodii.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Spre dezamagirea ta habar nu am...Ma apasioneaza mai mult psihologia umana religiile si artele muzici.
Daca descoperi ceva. fate auzit astrologia poate fii foarte interesanta.

Esti satanist modern sau traditional?

http://www.eusunt.ro/carte-Dictionar-de-astrologie~1525/
Cartea asta pare foarte frumoasa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ti mai zis sunt spiritual, am fost cunoscut pe TPU ca anonim 304

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Psihologia e ceva la care ma pricep destul de bine. Am vazut link-ul si nu vreau sa cumpar speram sa fi citit tu o carte de net mersi oricum. Apropo esti african? Sper sa nu te simti ofensat intrebarea mea.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Gata te stiu ^^.

Nu sunt African, sunt italian :p....Insa religios vorbind casa mea este in Africa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Aha very nice

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Uite ceva interesant legat de astrologie:http://satanismul.blogspot.be/2012/12/despre-astrologie.html

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce frumos... site-ul iti da ideii si iti mareste curiozitatea fata de astrologie insa nu te sadisface complet. Sunt de acord in special cu penultima de la ''CE POATE FACE ASTROLOGIA PENTRU TINE''

Traim intr-o era a informatieti, primim informatii de peste tot,oricine stie sa ofere sfaturi insa acele informatii nu sunt intodeauna corecte, iar partial din aceste informatii gresite sunt postate pe net, de asta iti sfatuiesc sa renunti sa cauti online, si sa rasfoiesti ultimele carti din biblioteca, cele mai vechi, scrise pe vremea cand informatiile aveau valoare mare.

Ce parere ai despre horoscopul Urania?

http://www.horoscop-urania.com/

| danay72 a răspuns:

E o forma de a sti viitorul.Deuteronomul18:10-12

| LoveToHate a răspuns:

Dintre toate prostiile de pe lume horoscopul e in frunte.

| xXdoareuXx a răspuns:

Nu este pacat. Dar nu este relevant. Nimeni nu stie ce se petrece in viitor

| cristeasofia a răspuns:

Horoscopul este o prostie. Noi nu suntem in mana destinului cum spun unii, noi suntem in mana lui Dumnezeu, doar el stie ce a fost, este si va fi!

| RAY a răspuns:

Astrologia e un mit desigur in stele nu sta scris nimic dar si religia ce dovezi ofera doar basme, se aseamana amblele sunt pure fantezi

| justitiarulnemilos a răspuns (pentru RAY):

Si casnicia ta a devenit un mit. Mai mult ca sigur din cauza inteligentei tale superioare.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Horoscopul e diferit in 10 ziare diferite pentru aceeasi zi si aceeasi zodie si nu e relevant. E pacat sa crezi in minciuni si nu are legatura cu religia; alte argumente nu am dar se vede cu ochiul liber.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Horoscopul nu numai ca nu are legatura cu religia, nu are legatura cu realitatea.Este ceva comercial.Horoscopul e una din cele mai mari prostii inventate de om.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

E interzis.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia interzice astfel de practici deoarece divinaţia, adică practicile prin care se încearcă aflarea viitorului, este o formă de spiritism. Iar în spatele spiritismului se află forţe spirituale rele numite demoni. (Ca dovadă, Faptele 16:16 spune: În timp ce mergeam spre locul de rugăciune, ne-a ieşit înainte o servitoare care avea un spirit, un demon de ghicire. Ea le aducea mult câştig stăpânilor ei făcând preziceri). Aceştea sunt îngeri care sau răzvrătit devenind astfel duşmani ai lui Dumnezeu şi ai oamenilor. Dumnezeu vrea să ne ocrotească de influienţa negativă a acestor creaturi, de aceea ne îndeamnă să evităm orice formă de spiritism

| ManStrong a răspuns:

Citi pe planeta pamint sau nascut in aceeasi secunda cu Basescu, ai facut un calcul?
Cum de Romania are doar un sungur presedinte?

| GRs a răspuns:

Ce legatura are faptul ca s-au aliniat doua planete cu ce voi face eu azi?