| anonim_4396 a întrebat:

Este Iisus cel mai mare si important si suprem om are a existat pe Pamant?

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iisus nu a fost om, conform bibliei iisus este insati dumnezeu care s-a nascut dintr o fecioara, a facut minuni, a murit crucificat apoi a inviat a treia zi, vorba lui trupul este slab, spiritul este puternic, a plans inainte de crucificare, a vrut sa fie crutat, a spus ca dumnezeu la parasit

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Iisus a fost om, a facut minuni in numele lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Un om nu se naste dintr o fecioara si nu invie a treia zi, a fost un om divin

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru RAY):

Iisus a fost un om lipsit de pacat.

| RAY a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Na vezi a fost de natura divina fara de pacat, oamenii sunt pacatosi

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

What? Unde naiba sustine Biblia asta? Sorry man, Biblia nu sustine ca Iisus ar fi Yahweh, ci ca e o divinitate mai inferioara.

| SG1995 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Pavel si Ioan ii atribuie o natura divina, dar este considera o divinitate inferioara in opinia lui.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

M-am referit la ce a facut el nu era ca un simplu om, dar mi-a placut afirmatia lui dintr un film de ieri, trupul e slab spiritul e puternic

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Cumva filmul era " The rise of Christ" sau " The last Temptation of Christ". Ultimul il recomand e foarte interesant.

| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Vazut pe Antena 1 acum cativa ani, incearca the Rise of Christ e mai realistic, si chiar joaca un evreu palestinian in film.

| SG1995 a răspuns:

Nu stiu man, ma cam indoiesc, nu neg importanta si impactul pe care Iisus l-a avut asupra istoriei umane si inca il mai are, dar nu, nu cred ca e cel mai important individ din istoria planetei.

| Mclaren12 a răspuns:

Ciudat ca nu a existat pe pamant. Este un personaj mitologic asa cum este aproape toata biblia.

Răspuns utilizator avertizat