| AvalohAlyn a întrebat:

Este Iisus Hristos Creatorul,Regele,Mesia, Cel fără de sfârșit și fara de inceput?
Ce impresie ți-a făcut învățătura și filosofia Lui? Probabil este Cel mai important om care a trăit pe Pământ cu toate că El este și Dumnezeu.
E un model suprem de urmat.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Amuzant.

| DeyCj a răspuns:

Nu sunt de acord cu asta. Dumnezeu(domnul zeu) este creatorul şi stăpânul suprem, iar Cristos este fiul zeului suprem ce a fost trimis pe pământ cu misiunea de a salva creaţiile zelului de la distrugere.
Personal mi se pare cam...contradictoriu acest lucru, asta pentru că zeul suprem din Bibilie putea salva chiar el propriile creaţii, nemaifiind nevoie să trimită un misionar pentru a face asta.

| Algo098 a răspuns:

N-are cum sa fie el creatorul, din cauza ca noi ca specie suntem aparuti cu mult timp inaintea lui. Noi l-am creat pe el folosindu-ne de imaginatia bogata de care dam dovada, combinata cu abilitatea de a imbraca o fantezie in mantia adevarului.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Domnul Iisus Hristos este Mântuitorul lumii. El este Mielul care ridică păcatul lumii, așa cum spunea Sfântul Ioan Botezătorul. In aceleași timp, este și arhiereu in veac, după rânduiala lui Melchisedec, așa cum spune psalmul 109. El pe Sine Însuși se aduce jertfă pentru iertarea păcatele lumii întregi.
Scripturile mărturisesc despre Domnul Iisus Hristos, dar ele nu mântuiesc! Trebuie să venim la Hristos, că sa avem viață! Scriptura spune: "Cel ce are pe Fiul, are viața; Cel ce nu are pe Fiul lui Dumnezeu, nu are viața." - 1 Ioan 5, 12