| SaveTheNature a întrebat:

Este important sa credem fara sa cercetam? Sau sa cautam si sa gasim?

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Ioan 17:3 - "Aceasta înseamnă viaţa veşnică: să asimileze cunoştinţă despre tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi despre cel pe care l-ai trimis tu, Isus Cristos."

Romani 10:17 - "Astfel, credinţa vine prin cele auzite, iar cele auzite vin prin cuvântul despre Cristos."

Romani 12.2 - "Nu vă mai conformaţi acestui sistem, ci transformaţi-vă prin înnoirea minţii voastre, ca să puteţi constata voi înşivă care este voinţa cea bună, plăcută şi perfectă a lui Dumnezeu."

1 Timotei 2:3, 4 - "Dumnezeu,... vrea ca orice fel de oameni să fie salvaţi şi să ajungă la cunoştinţa exactă a adevărului"

Aceste şi alte pasaje ne îndeamnă să facem cercetări pentru a dobândi o cunoştinţă exactă - baza credinţei autentice.

| SaveTheNature explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Multumesc pentru raspuns! Dumnezeu ne iubeste!

14 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Eu cred ca e buna cautarea. In trecut erau surse putine, acum sunt prea multe. E important sa stii sa gasesti surse de calitate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cuta,gaseste,indoiestete de cea ce ai gaist si cauta incontinuare.

Niciodata nu exista prea mult pentru a cunoaste.

| ania a răspuns:

E foarte important să cercetăm și apoi să credem.
Ioan 17-3 Viața vesnică este aceasta, să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hritos, pe care l-ai trimis Tu, - nu să asimilez cunoștințe despre El.Eu pot asimila cunoștințe despre Băsescu da nu înseamnă că-l cunosc.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca e mai logic sa cercetezi apoi sa crezi dar provizoriu nu sa faci credinta din asta, daca scopul vietii nu e cunoasterea atunci ce e?

| M?d?0611 a răspuns:

Cand ti-ai format o idee despre lume, cautarea ta e doar autoconvingere, poti sa cauti sau nu, macar n-o numi cunoastere.

| Exilee a răspuns:

A doua varianta, dar sa nu uitam cele 3 mari virtutii teologice:credinta, nadejdea si dragostea. Contrar afirmatit ''este gresit sa cautam'' deoarece asta este o indatorire fata de sufletul nostru, intrucat invatam a ne cultiva sentimentele si dezvolta intelectul.

| HueyFreeman a răspuns:

Daca cercetezi si gasesti, nu mai are rost sa crezi, pentru ca sti.

| Visionfree a răspuns:

(necredincios aici)
"Crede si nu cerceta" nu apare in textele biblice restine, e doar propaganda antiintelectualism si pentru. manipulare a maselor.

"Cercetati totul, dar pastrati doar cele cu trebuinta" - Sf. Petru

| thetraveler a răspuns:

Important e sa cercetezi intai si apoi sa crezi.cauta puneti intrebari vezi dovezi stiintifice dovedite, probeaza tu verifica.