| WholeWorldTeam a întrebat:

Este imposibil sa nu fi existat un creator si dintr-o explozie care a dus la formarea pamantului au aparut dn nimic,iarba, copacii atat fructiferi cat si cei fara fructe, flori de diferite culori si toata vegetatia aceasta care este atat de minunata.Adica,nu vi se pare aiuria sa crezi intr-o asemenea taeorie? Zici ca Dumnezeu a aparut din nimic? ce te face sa crezi ca intr-adevar a existat acea explozie de care ai auzit la tv si prin documentare? Ai dovezi? Care sunt ele? Niste simple documentare care pot fi modificate nu sunt o demne de crezare.

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ai macar o singura dovada a existentei lui Dumnezeu?

NOname
| NOname a răspuns:

1. În locul tău, Omi1, mi-ar fi ruşine să vorbesc de dovezi. Tu ai vreo dovadă (reală şi irefutabilă) care să-ţi susţină teoria? Sau doar ştiinţa are nevoie de dovezi, iar teoriile religioase sunt din start nişte adevăruri absolute?
Chiar nu vezi că te ataci singur?

2. Ceva ce nu eşti capabil să înţelegi nu înseamnă că este neapărat imposibil.

3. Oare să te cred pe tine şi nişte afirmaţii goale sau oamenii de ştiinţă, care aduc dovezi şi au un grad de inteligenţă suficient de mare pentru a le interpreta într-un mod cât mai corect şi obiectiv?
http://i.imgur.com/b5vVAIb.jpg

4. Personal, rămân la ideea că unele lucruri (momentan) nu pot fi pe deplin cunoscute...şi mă mulţumesc cu necunoscutul, căci nu am încotro.
Prefer un "nu ştiu" gândit şi sincer în locul unui "eu ştiu; este cum spun eu" fals şi arogant.

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

Da.

| RAY a răspuns (pentru Dani_Doroga_1984):

As incheia eu prin doar ca nu putem demonstra nimic

Răspuns utilizator avertizat
| NOname a răspuns (pentru AvalohAlyn):

"Nu încerca să fii ceea ce nu pari, mai inteligent şi mai superioar decât alţii...", Alin.

"...ca iti amintesc ca la tine cei cu depresie sunt nebuni sau cei care cred in Dumnezeu trebuie sa le fie rusine"

Dovezi? Un link, un print screen, ceva? Sau ştii doar să scoţi afirmaţii din burtă?

Te-ai îndepărtat foarte mult de ceea ce promovează Dumnezeul tău, Alin. Cu jignirile, agresivitatea, impertinenţa, afirmaţiile nefornade şi aroganţa exacerbată doar îţi mânjeşti credinţa şi calitatea ta de om.

Cu astfel de atitudini să nu mai intri în dialog cu mine, nu o să-ţi răspund.

| Nucreeed a răspuns:

"Care sunt ele? Niste simple documentare care pot fi modificate nu sunt o demne de crezare."
Ca bine ai descris biblia.laughing

| Nucreeed a răspuns:

"Daca un dumnezeu a creat universul din nimic, de unde a venit acest dumnezeu?
Daca decidem ca aceasta intrebare este fara raspuns, de ce sa nu spunem ca universul este o intrebare fara raspuns? Sau, daca dumnezeu a existat dintotdeauna, de ce sa nu spunem ca universul a existat dintotdeauna?"-Carl Sagan

| RAY a răspuns:

Basescu a creat universul l-am urmarit personal cand isi crea opera de arta,a aparut din nimic ca intr-un basm apoi sa simntit singur, apoi cum sta el in bezna totala saracu mi mila de el a creat pamantul in bezna totala apoi a creat lumina, a creat sute de miliarde de stele din absolut nimic incredibil cata iratiune, ilogica, mai frumos e mitologia ca oul sau cea cu zeus nu chiar din nimic
da dovedeste tu o singura dovada ca exista dumnezeu una singura o dovada directa si clara fara argumente de copii mici de genul nu stim cum a aparut viata pe pamant raspuns dumnezeu
viata e prea complxa si 2 plus 2 e complex pana ajungi sa intelegei
un musuroi de furnici e asa complex ca un aparat modern de aerisire
culmea o furnica e simpla
simplititatea duce spre complexitate
nu exista un singur lucru complex ca forma initiala si doar plecand de la ceva simplu, faci o casa pornesti de jos nu de sus logic, asa e si universul a pornit de la nimic a ajuns unde suntem acum

| RAY a răspuns:

Explozia aia o a fost o eliberare de energie ghici ce nu a creat nimic acel big bang, daca treceai pe la chimie stiai asta, mai stiai ca cel mai simplu element din univers si cel mai raspandit e hidrogenul dar cui i pasa de scoala nu
hidrogenul si heliu primele 2 elemente si cele mai simple
hidrogenul a dat nastere primelor stele prin fisiune nucleara la fel au facut si americani in hirosima asta daca stii ceva istorie acum daca te intreb de ce au dati dai cautare pe net
in concluzie nu sti nimic dar faci afirmati multe si mincinoase, degeaba mergi la scoala stai acasa

| Mădă0611 a răspuns:

Am o intrebare: de ce exista plante otravitoare si de ce anumite flori au spini?

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu nu stiu de ce va mai bateti capul cu asa oameni.
Ador vorba aia : Nici cea mai inteligenta persoana nu o sa convinga prostul ca e prost ^_^.

| Mădă0611 a răspuns (pentru andreiush25):

Imi plac argumentele lor, alea vechi le stiu, ca le foloseam si eu cand eram crestina, sunt curioasa de cele noi. Am mai zis pe aici, pana acum, argumentul crestin nambăr uan e "lumina care exista inainte ca dumnezeu sa creeze Soarele era de la Big-Bang" smug Tare, sau ce?

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ahahaha...nu ma satur O_O. Ador categoria asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Evrei 3:4 - "Bineînţeles, orice casă este construită de cineva, dar cel care a construit toate lucrurile este Dumnezeu."

| Mikhtarian a răspuns:

Cum omul isi contruieste casa, asa Dumnezeu a creeat tot.
Fiecare obiect are la inceput un Creator, caci fara Dumnezeu noi am fi niste bieti oameni rationali si muritori, nascuti din particule.

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns:

Tu cum crezi ca au aparut toate lucrurile astea?
Cum crezi ca a aparut omul?
Daca nu ar fi existat Raiul si iadul, de ce este asta un subiect comun in toate Bibliile?
De cand crezi ca se numara anii?

| nogomani a răspuns:

Eu zic ca a fost o ciorba de cartofi eterna si atotputernica care a creat universul, daca ai vreo dovada impotriva acestei afirmatii te astept cu argumente si dovezi.
Oricum dovezi sunt ca totul a plecat dintr-un singur punct, daca vrei sa le citesti spune-mi.Iar daca nu ai incredere in ceea ce citesti poti sa caluclezi singur viteza exapansiunii universului si cu cat accelereaza.
Pacat ca nu faceti la scoala astronomie in loc de religie.