| Mircea08 a întrebat:

Este limpede ca a face parte dintr-o religie sau o secta nu este solutia pentru mantuire.
Care este solutia pentru mantuire?

9 răspunsuri:
| Anastasia1212 a răspuns:

Solutia e cat se poate de simpla. Mantuirea, de fapt, e o stare interioara, e sentimentul ala in care esti impacat cu greselile pe care le-ai facut. Trebuie sa te ierti, nu sa astepti iertare din partea altora, pentru ca asta este despre tine si sufletul tau. Cand iti accepti trecutul, inseamna ca esti deschis spre prezent si viitor si asa iti poti trai viata in cel mai bun mod creat de tine. Absolut totul vine din interior, iar pacea interioara e cel mai important lucru. Asta tine de faptele pe care le faci si care stabilesc daca ai sau nu un suflet curat.
Sper ca te-am ajutat cat de cat.big grin

| sabin89 a răspuns (pentru Anastasia1212):

"Trebuie sa te ierti, nu sa astepti iertare din partea altora"
Dacă ai rănit sau ai ofensat pe alţii, ăia trebuie să te ierte. Trebuie să te duci si să le ceri lor iertare si să-i rogi să te ierte. N-ai rezolvat nimic dacă te ierţi doar tu pe tine.

| Mircea08 explică (pentru Anastasia1212):

"Ea va naşte Fiu şi vei chema numele Lui: Iisus, căci El va mântui poporul Său de păcatele lor."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 1/21)
"si intru nimeni altul nu este mantuirea, caci nu este sub cer un alt nume, dat intre oameni, in care trebuie sa ne mantuim noi."
(Faptele sfintilor apostoli 4/11, 12)
Cel ce va crede şi se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.
Sfânta Evanghelie după Marcu – 16/16
A se mantui inseamna (Pop.) A (se) salva (dintr-o primejdie, din robie, de la moarte etc.)
(Dictionarul lb. romane)
Prin urmare daca Iisus ne mantuieste inseamna ca ne salveaza dintr-o primejdie. Cea mai mare primejdie era si este pacatul care duce la moarte. Deci Iisus ne salveaza din robia pacatului prin urmare si de la moarte
"Iisus le-a raspuns: Adevarat, adevarat va spun: Oricine savarseste pacatul este rob al pacatului."
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 8/34)
"Căci toţi câţi sunt din faptele Legii sub blestem sunt, că scris este: "Blestemat este oricine nu stăruie întru toate cele scrise în cartea Legii, ca să le facă".
( Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/10)
"Hristos ne-a răscumpărat din blestemul Legii, făcându-Se pentru noi blestem; pentru că scris este: "Blestemat este tot cel spânzurat pe lemn".
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/13)
Cum a rascumparat Iisus crestinii de sub blestemul Legii? simplu - cei ce cred in El si in invatatura Lui SUNT SCOSI DE SUB LEGE
"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
Se stie ca pacatul este calcare de lege, dar acolo unde nu este lege nu este nici calcare de lege, deci nici pacat
Daca ceva nu a fost explicat bine, puneti-mi intrebari si clarificam
Pentru cei care nu sunt de acord cu faptul ca IIsus a scos crestinii de sub Lege, si isi sustin parerea cu citatul in care Iisus a spus ca a venit SA IMPLINEASCA LEGEA;
"Sa nu socotiti ca am venit sa stric Legea sau proorocii; n-am venit sa stric, ci SA IMPLINESC "
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/17)
Le raspund :
"Nimănui cu nimic nu fiţi datori, decât cu iubirea unuia faţă de altul; că cel care iubeşte pe aproapele A IMPLINIT LEGEA.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/8)
"Iubirea nu face rău aproapelui; iubirea este deci IMPLINIREA LEGII."
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 13/10)
Iisus nu a stricat Legea, Legea ramane in vigoare pentru toti cei care au ales sa ramana sub Lege. Crestinii au ales sa fie sub HAR
"Pentru ca Legea prin Moise s-a dat, iar harul si adevarul au venit prin Iisus Hristos. "
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 1.17)
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)

| Irinel15123532 a răspuns:

Nici o religie, secta, om, fapta mareata nu iti va aduce mantuirea, mantuirea este doar prin acceptarea Lui Hristos care a murit din dragoste pentru tine.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

Pai daca e asa inseamna ca putem face toate relele din lume, ca doar si asa nu de noi depinde mantuirea, si asta pentru ca mantuirea este data DOAR prin acceptarea lui Iisus.
Eu nu cred asta

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Nu, mantuirea este prin Hristos, dar pentru apcatele noastre va fi o pedeapsa, Domnul mustra si pedepseste pacatele pentru ca ne iubeste, si vrea sa nu ne pierdem pe cale si sa ne autodistrugem, este spre binele nostru, dar daca un om alege in mod deliberat sa isi inchida mintea fata de cuvantul Lui Dumnezeu, sa IL respinga pe Dumnezeu si pe Hristos, sa nege si sa spuna ca nu mai vrea sa auda niciodata de Hristos si sa ia o decizie in propria sa libertate si o alegere deliberata influentata doar de el, exista un punct in acest caz in care intoarcerea nu mai este posibila. Dar daca mai are o cat de slaba dorinta, nu a ajuns in punctul ala.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

Irinel, uite, eu am mai citit o data ce discutaram mai inainte si am inteles altceva. Prima data am inteles ca mantuirea este doar daca Iisus accepta sa ne mantuim, si acum am inteles ca mantuirea vine daca NOI il acceptam pe Iisus, adica credem in El, ceea ce este corect. Uite ce cred eu - formularea nu iti apartine, deoarece daca ai fi spus cu cuvintele tale ai fi spus corect si explicit. Formularea este luata dintr-o brosurica in care altcineva a incercat sa explice, a vrut sa o faca la un nivel inalt si a gresit deoarece exprimarea a pierdut din inteles. Daca parerea mea conteaza, cred ca ar trebui ca atunci cand vorbesti cu cineva despre credinta sa o faci cu cuvintele tale - asa este mult mai explicit si nu este obositor pentru cel care asculta. O exprimare tip abureala este obositoare.
Uite unde ai inteles tu gresit :
Pe de o parte spui ca un crestin (adica unul care a decis sa traiasca potrivit invataturii lui Iisus) este mantuit
Pe de alta parte spui ca un crestin va fi pedepsit pentru pacatele lui
CRESTINUL NU ARE PACATE, si asta pentru ca la botez (cand s-a pocait) i s-au sters TOATE pacatele :
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
Mai sus este vorba de botezul cu apa
Deci la botez, omul devine crestin, fara pacate (sfant), iar tot la botez ESTE SCOS DE SUB LEGE si dupa aceea nu mai poate face pacate deoarece unde nu este Lege nu este nici calcare de lege deci nici pacat(pacatul este calcare de lege)

"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
Cei care aleg sa se mantuiasca respectand Legea NU SUNT CRESTINI si asta pentru ca AU CAZUT DIN HAR
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
Spuneam ca cei care au cazut din Har nu sunt crestini, si am spus asta deoarece doar cei care sunt sub Har sunt crestini si NU AU PACATE :
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
"Pe noi cei ce eram morti prin gresealele noastre, ne-a facut vii impreuna cu Hristos - prin har sunteti mantuiti! "
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/5)
Deci prin har suntem mantuiti!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru Mircea08):

Exact, au fost iertate. Dar cand urmam poftele firii pamantesti si alegem voit raul, Domnul va adece ''pedeapsa'' in alta intelegere, ''Disciplina'' mai precis, penturu a ne impiedica sa ne autodistrugem prin pacaul pe care il facem, pentru ca pacatul aduce moartea, conform bibliei. De aceea spune David ''Nuiaua Ta ma mangaie'' de ce? Pentru ca Domnul ne disciplineaza din dragoste si spre binele nostru.

| Mircea08 explică (pentru Irinel15123532):

Ai dreptate, esti documentat, dar religia din care faci parte nu promoveaza crestinismul motiv pentru care tu te adresezi altor religii si nu crestinilor. Eu sunt crestin si nu ma mai intereseaza ce a spus David sau altii de prin vechiul testament deoarece toate acele invataturi au fos valabile doar pana la venirea lui Iisus. Iisus promoveaza iubirea nu nuiaua si o sa-ti dau niste exemple din care reiese clar ca invatatura din vechiul testament nu mai este de actualitate :
m Noul Testament, Evanghelia lui Iisus, care este o alta cale spre mantuire si despre care Iisus spune ca pe aceasta trebuie sa o urmam deoarece e singura cale care duce spre mantuire
" Si zicand :" Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire "
( Epistola catre Evrei A sf. Apostol Pavel - 8/12)
"Astfel porunca data intai se desfiinteaza, pentru. neputinta si nefolosul ei"
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel –7/18)
" Dar acum ne-am desfacut de Lege, murind aceluia in care eram tinuti robi, ca noi sa slujim intru innoirea Duhului, iar nu dupa slova cea veche "
( Epistola catre romani a sfantului apostol Pavel)
"Slova cea veche" este Vechiul Testament
" Caci Legea n-a desavarsit nimic, iar in locul ei isi face cale o nadejde mai buna, prin care ne apropiem de Dumnezeu."
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/19)
"acum insa, Arhiereul nostru, a dobandit o slujire cu atat mai osebita, cu cat este si mijlocitorul unui testament mai bun, ca unul care este intemeiat pe mai bune fagaduinte
(Epistola catre Evrei a Sfantului apostol Pavel – 7/6)
"Toma i-a zis: Doamne, nu ştim unde Te duci; şi cum putem şti calea? Iisus i-a zis: Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl Meu decât prin Mine."
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 14/5, 6)
Spuneam ca Legea a fost data pana la venirea lui Iisus Hristos
"Deci ce este Legea? Ea a fost adăugată pentru călcările de lege, până când era să vină Urmaşul, Căruia I s-a dat făgăduinţa, şi a fost rânduită prin îngeri, în mâna unui Mijlocitor."
(Epistola către Galateni a Sfântului Apostol Pavel – 3/19)
Toate religiile din Romania pe care le stiu eu respecta deopotriva poruncile din Vechiul Testament, cat si Noul Testament. Cei care incearca sa respecte ambele testamente gresesc profund deoarece sunt invataturi diferite.
"Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu ucizi"; iar cine va ucide, vrednic va fi de osândă
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se mânie pe fratele său vrednic va fi de osândă; şi cine va zice fratelui său: netrebnicule, vrednic va fi de judecata sinedriului; iar cine va zice: nebunule, vrednic va fi de gheena focului."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/21, 22)
Care porunca o respectati?
"Aţi auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârşeşti adulter".
Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a şi săvârşit adulter cu ea în inima lui."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/27, 28)
Care porunca o respectati?
S-a zis iarăşi: "Cine va lăsa pe femeia sa, să-i dea carte de despărţire".
"Eu însă vă spun vouă: Că oricine va lăsa pe femeia sa, în afară de pricină de desfrânare, o face să săvârşească adulter, şi cine va lua pe cea lăsată săvârşeşte adulter."
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/31, 32)
Care porunca o respectati?
"Aţi auzit ce s-a zis celor de demult: "Să nu juri strâmb, ci să ţii înaintea Domnului jurămintele tale.
Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum"
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/33, 34)
Care porunca o respectati?
Aţi auzit că s-a zis: "Ochi pentru ochi şi dinte pentru dinte".
Eu însă vă spun vouă: Nu vă împotriviţi celui rău; iar cui te loveşte peste obrazul drept, întoarce-i şi pe celălalt.
Celui ce voieşte să se judece cu tine şi să-ţi ia haina, lasă-i şi cămaşa.
Iar de te va sili cineva să mergi o milă, mergi cu el două.
Celui care cere de la tine, dă-i; şi de la cel ce voieşte să se împrumute de la tine, nu întoarce faţa ta.
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/38-42)
Care porunca o respectati?
Aţi auzit că s-a zis: "Să iubeşti pe aproapele tău şi să urăşti pe vrăjmaşul tău".
Iar Eu zic vouă: Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc,
(Sfanta Evanghelie dupa Matei – 5/43, 44)
Care porunca o respectati?

"De va pricinui cineva vătămare aproapelui său, aceluia să i se facă ceea ce a făcut el altuia:
Frântură pentru frântură, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte; cum a făcut el vătămare altui om, aşa să i se facă şi lui."
(Leviticul - cartea a treia a lui Moise – 24/19, 20)
"Să nu-l cruţe ochiul tău, ci să ceri suflet pentru suflet, ochi pentru ochi, dinte pentru dinte, mână pentru mână, picior pentru picior. Cu răul pe care îl va face cineva-aproapelui său, cu acela trebuie să i se plătească".
(Deuteronomul - A cincea carte a lui Moise – 19/21)
Dragostea să fie nefăţarnică. Urâţi răul, alipiţi-vă de bine.
În iubire frăţească, unii pe alţii iubiţi-vă; în cinste, unii altora daţi-vă întâietate.
La sârguinţă, nu pregetaţi; cu duhul fiţi fierbinţi; Domnului slujiţi.
Bucuraţi-vă în nădejde; în suferinţă fiţi răbdători; la rugăciune stăruiţi
Faceţi-vă părtaşi la trebuinţele sfinţilor, iubirea de străini urmând.
Binecuvântaţi pe cei ce vă prigonesc, binecuvântaţi-i şi nu-i blestemaţi.
Bucuraţi-vă cu cei ce se bucură; plângeţi cu cei ce plâng.
Cugetaţi acelaşi lucru unii pentru alţii; nu cugetaţi la cele înalte, ci lăsaţi-vă duşi de spre cele smerite. Nu vă socotiţi voi înşivă înţelepţi
Nu răsplătiţi nimănui răul cu rău. Purtaţi grijă de cele bune înaintea tuturor oamenilor.
Dacă se poate, pe cât stă în puterea voastră, trăiţi în bună pace cu toţi oamenii.
Nu vă răzbunaţi singuri, iubiţilor, ci lăsaţi loc mâniei (lui Dumnezeu), căci scris este: "A Mea este răzbunarea; Eu voi răsplăti, zice Domnul".
Deci, dacă vrăjmaşul tău este flămând, dă-i de mâncare; dacă îi este sete, dă-i să bea, căci, făcând acestea, vei grămădi cărbuni de foc pe capul lui.
Nu te lăsa biruit de rău, ci biruieşte răul cu binele.
(Epistola catre Romani a Sf. Apostol Pavel – 12/4-21)
Căci de vă robeşte cineva, de vă mănâncă cineva, de vă ia ce e al vostru, de vă priveşte cineva cu mândrie, de vă loveşte cineva peste obraz, - răbdaţi.
(Epistola a doua catre Corinteni a Sf. Apostol Pavel – 11/20)

Cei care nu traieste potrivit invataturii lui Iisus nu este crestin, deci face pacate asa cum spui tu. Dar crestinii nu pot face pacate deoarece traiesc in Duh si nu dupa Lege, iar unde nu este Lege nu este nici calcare de lege si nici pacat. Iisus a scos pe cei care au ales sa fie crestini de sub Lege
"Căci sfârşitul Legii este Hristos, spre dreptate tot celui ce crede."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 10/4)
"Astfel că Legea ne-a fost călăuză spre Hristos, pentru ca să ne îndreptăm din credinţă.
Iar dacă a venit credinţa, nu mai suntem sub călăuză."
(Epistola catre Galateni a Sf. Apostol Pavel – 3/24, 25)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)

"Pentru ca Legea prin Moise s-a dat, iar harul si adevarul au venit prin Iisus Hristos. "
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 1.17)
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
"Cei ce voiti sa va indreptatiti prin lege v-ati indepartat de Hristos, ati cazut din har."
( Epistola catre galateni a sfantului apostol Pavel 5/4)
"Pe noi cei ce eram morti prin gresealele noastre, ne-a facut vii impreuna cu Hristos - prin har sunteti mantuiti! "
(Epistola către Efeseni a Sfântului Apostol Pavel – 2/5)