| Holiday a întrebat:

Este mai apropiat crestinismul de islam decat de iudaism avand in vedere ca in islam Isus nu e ce zic crestinii, dar totusi e considerat un profet de seama, pe cand in iudaism nu e nimic, iar ca personaj istoric il considera doar un sectant schizofrenic?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Te mai faci bine sau ramai asa cum ai hotarat? Unde ai citit tu in crestinism de harem si zeci ce fecioare care devin noaptea femei si apoi in noaptea urmatoare devin iar virgine si tot asa in vesnicie. Unde ai auzit tu de proxenetism si curvie in Rai. Spune-ne sigur, te mai faci bine?

| Holiday explică (pentru danut):

"...si zeci ce fecioare care devin noaptea femei si apoi in noaptea urmatoare devin iar virgine si tot asa in vesnicie."

Crestinismul, din ce stiam eu, nu se invarte in jurul himenului, ci a lui Isus.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu am intrebat astA SAU TU? " Este mai apropiat crestinismul de islam "
Crestinismul nu se invarte in jurul himenului DAR ISLAMUL DA asa ca orice asemanare este facuta ori de un handicapat mintal ori de un rau voitor, in care TAGMA te bagi?:

| Holiday explică (pentru danut):

Deci din ditamai povestile, Biblia si Coranul, tu te-ai oprit la pasarici. Dar in fine, fiecare cu credintele lui.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Eu m-am indreptat spre telurile celor doua religii, PURITATEA in crestinism si Curvasaria in Islam. Nu stiu unde te-a dus pe tine ceea ce numesti capul TAU? Sau stiu dar te ascunzi in haznauza in care-ti face placere sa te scalzi si din care te mai ridici aruncand stropi de "inteligenta" in jurul tau.

| doctorandus a răspuns:

Un evreu credincios are voie sa intre intr-o moschee, dar nu intr-o biserica, deoarece bisericile sunt temple idolesti din perspectiva iudaica. Chestie de monoteism serios contra politeism mascat.

| Digikey a răspuns:

Sa nu uitam ca Iisus s-a nascut evreu si a zis destul de clar ca legea nu se schimba.
Ce au facut crestinii este alta poveste.
Acum vina este a lui ca nu a reusit sa fie mai explicit sau a crestinilor ca au inteles totul aiurea ascultand mai mult de epilepticul Saul din Tars.

| sabin89 a răspuns (pentru Digikey):

"a zis destul de clar ca legea nu se schimba."
Dacă era aşa de clar, nu s-ar mai fi iscat atâtea controverse pe tema asta.

| Digikey a răspuns (pentru sabin89):

Cred ca analfabetii functionali existau si pe vremurile acelea in concentratie destul de mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ține de rațiunea ta alegerea pe care o vei face. Este adevărat ce scrie în Biblie sau în Coran? Iar în funcție de valorile tale vei fi răsplătit sau judecat.

Degeaba îți spun eu că Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu și că Domnul Isus Hristos este Mântuitorul pentru că nu vei ajunge în Împărăție pe baza rațiunii mele ci pe ceea ce ai înțeles tu.

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Ai citit intrebarea? Daca da, esti constient ca raspunsul tau nu are nici o legatura cu ea?
La orice, vii cu tampenia: Isus e smecher, trebuie sa-l pup in fund.
Nu despre asta era vorba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

"La orice, vii cu tampenia: Isus e smecher, trebuie sa-l pup in fund.
Nu despre asta era vorba." Da, nu despre asta era vorba. Și nu cred că am menționat cuvântul "fund"... confused

Tu ai pus o întrebare proastă: dacă creștinismul este mai aproape de islam decât de iudaism neaparținând niciuneia pentru că prin creștinism se înțelege adoptarea învățăturilor lui Hristos iar prin iudaism se înțelege Legea și datinile bătrânilor iudei(sinonim cu mozaism-ul).

Ce am scris eu reprezintă nevoia individuală de a raționaliza religia pentru că doar așa se ajunge la Adevăr, nu întrebând pe TPU.

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Ce-ti place sa bati campii, dar na, da-i inainte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Sunt sigur ca în localitatea ta este geamie/moschee, întreabă personal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creștinismul, islamul și iudaismul sunt religii avraamice.
Religiile avraamice sunt credințele monoteiste care subliniază că originea lor comună este patriarhul sau profetul Avraam sau recunosc o tradiție spirituală identificată cu Avraam. Religii avraamice sunt, în ordinea cronologică a întemeierii lor, Iudaismul, Creștinismul și Islamul.
Există Evreii mesianici, evreii care Îl recunosc pe Isus Yeshua drept Messiah al lui Israel.

| Holiday explică (pentru anonim_4396):

Alta era intrebarea...

| romeo78 a răspuns (pentru Holiday):

Acesta este răspunsul corect, cel dat de DelphSky.
Toate cele 3 religii au la bază pe profetul Avraam.
Iudaismul, cu tabelele celor 10 porunci, date lui Moise, e baza.
Isus Hristos a fost cel trimis pentru propovăduirea religiei lui Dumnezeu, doar că a întâlnit o opoziție puternică în rabini, care nu doreau să își piardă privilegiile.
Iar, Mahomed se consideră a fi un prim protestant al creștinismului, înființând o nouă religie: islamul.
Acesta are la bază Biblia și ideile creștine, dar reinterpretate și aduse puțin în matca originală a iudaismului, unde există foarte multe interdicții alimentare, sociale, la care creștinismul a mai renunțat, devenind mai tolerant!

| Holiday explică (pentru romeo78):

Nu degeaba statistica arata ca 42% din romani sunt analfabeti functionali. Cat de greu poate fi sa intelegi o intrebare simpla? Nu am pretentia sa stii si raspunsul, doar s-o intelegi. Ati raspuns 3 si niciunul pe subiect.

| Vikaa a răspuns:

Crestinismul e relativ apropiat de islamism,Isus in Coran nu e mentionat,sau cel putin nu m-am documentat eu suficient,la ei isus e doar un spirit sfant si cam atat,pe cand la crestinism e mai mare ca Dumnezeu,asa il considera crestinismul. Iudaismul e foarte aproape de satanism, 'Iuda'ismul e o religie care se bazeaza foarte mult pe ura,pe Isus il considera un fals,un netrebnic,deoarece odata ce Lucifer a fost izgonit din Rai impreuna cu ingerii lui si-au facut si ei o religie pe care le-a transmis-o oamenilor, spunandu-le ca Isus nu exista si obligandu-i in mod subtil sa faca multe pacate, ca doar e ok si normal. Dar tinandu-ne strict de subiect, crestinismul si islamismul sunt religii stricte, doar ca islamismul nu vorbeste atata de el cat vorbeste de Dumnezeu.

| Holiday explică (pentru Vikaa):

Esti gresit informata. In islam Isus este un profet, si chiar unul important.

| Holiday explică (pentru Vikaa):

"Iudaismul e foarte aproape de satanism"

Asta e chiar hilar, avand in vedere ca jumatate din povestea crestina este fix povestea iudaica. Crestinii doar au adaugat volumul 2.

| Vikaa a răspuns (pentru Holiday):

Eu am prieteni arabi, asa mi-au spus ei, ca ei se roaga foarte mult la Allah, nu mi-au mentionat de nici un Isus

| Holiday explică (pentru Vikaa):

Pai nici crestinii nu se roaga la Moise de exemplu, care si el e tot profet.

| SG1995 a răspuns (pentru Vikaa):

Dragă dacă ai știi cât ai aberat, pune mâna pe o carte de istorie a religiilor.