| Antisistem11 a întrebat:

Este Marcu 9 :43 o metaforă? "Daca mâna ta te face sa cazi in păcat tai-o.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Da, daca nu era o metoafora cred ca gaseam vreo relatare in Noul Testament cu cineva care chair si=a taiat mana.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

De ce n-ar fi toata Biblia o metafora?! De fapt, desi sunteti chiar si voi credinciosii constienti ca Biblia e plina de idei traznite si de fabulatii, decat s-o dati la naiba, e mai comod sa considerati metafore ce nu va convine, sau nu are nici o noima, si sa mergeti mai departe cu ea, doar de dragul unei fascinante, dar iluzorie, mantuire.

| ania a răspuns (pentru Holiday):

La porunci mai grele decat cea de a ti taia mana, respectiv aceea de a fi gata sa - ti dai viata pentru El, ucenicii au raspuns literal dupa cum il vedem de exemplu pe Stefan in Fapte 8
Te binecuvantez sa vina cat mai repede o holy day in care sa ti se deschda ochii spirituali sa ai revelatis si sa percepi dragostea Tatalui si a Manuitorului Hristos pentru a experimenta realitatea intr-adevar faacinanta a matuirii oferite de Creator.

| Holiday a răspuns (pentru ania):

Ok, dar ce legatura are cu subiectul? Daca aia e o metafora, astelalte pe care le-au luat zanaticii aia de bune, de ce n-ar fi?

| sierra1 a răspuns:

Bună intrebare - iar i-ai blocat pe ăia, indoctrinații!

| Antisistem11 explică (pentru sierra1):

Chiar crezi asta? Mulțam fain.

| LoveSleep a răspuns:

Pe mine ma face creierul sa cad în păcat.
Ma împușc în cap.
Mai e sinucidere? Sau merg în Rai ca am făcut voia Domnului?
Gândurile astea ma nelinistesc teribil.

| halogen001 a răspuns:

Asa era obiceiul indivizilor din acea perioada si din acea regiune geografica si prin urmare nu e de mirare ca exista o semenea afirmatie in acele scrieri primitive.

| CostinAlamariu a răspuns:

As spune mai degraba ca e o hiperbola. Practic mesajul acelui verset pune in lumina importanta mantuirii in raport cu orice altceva. Am putea citi acel pasaj si in felul asta: mantuirea e atat de importanta ca nu trebuie sa cruti nimic ca s-o castigi, nici macar propria mana. Atat de importanta este.