| iosif30 a întrebat:

Este normal ca o femeie la o anumita varstra sa intre in biserica imbracata in mireasa cu proprii ei copii de mana? de ce accepta preotul ipocrizia asta?

24 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Daca ai o problema si nu o poti rezolva nu te mai gandi la ea deoarece nu are rost! daca ai p problema si ai gasit solutia nu te mai gandi la ea deoarece mai ai de pus in practica ideea! dar pentru pacea si linistea sufletului tau lasa toate astea in socoteala celui de sushappy traieste ti viata, bucura te de familie prieteni, de realizarile tale

| martzian a răspuns:

Daca este vaduva si se recasatoreste nu vad nici o problema. Preotul o poate casatori si nu este vorba de nici o ipocrizie. Albul rochiei simbolizeaza nu o varsta frageda sau virginitate, ci faptul ca femeia s-a pastrat curata in perioada in care nu a fost casatorita inaintea lui Dumnezeu.

| Jackul336 a răspuns (pentru martzian):

Stii ce e "fain" in "curatenia asta de dinainte de casatorie".
Ca dupa ce isi incep viata sexuala sa constate cu stupoare incompatibilitatea fizica si bio-psihologica.Incompatibilitatea poate lua n fatete conform teoriei probabilitatilor : de la ejcaculare precoce ca urmare a unei indelungate abstinente, la diferente fiziologice si psihologice.

In ziua de azi, din pricina grijilor materiale, casatoria s-a amanat si dupa 30 de ani! Intai trebuie sa termnini niste studii sa lucrezi 2 ani pe bani putini pentru a avea experienta. Apoi poate mai faci o calificare deoarece e necesara, inveti si strangi bani pentru nunta, un inceput de casa, un ban alb pentru zile negre. Abia dupa ce le faci pe astea la un nivel satisfacator te poti gandi la casatorie! Si in casatorie lucrurile nu sunt asa roz, cate lucruri nu se intampla in dragoste, unde exista mai intai eventuale esecuri si dupa aia o experienta de a cauta partenerul potrivit.

Ok ai ajuns la vreo 30 de ani si ai muncit 5 ani! ai ceva capital, te mai ajuta putin si parintii daca e cazul, numai sa fii realizat! Ai avut o relatie cu cineva si nu a stiut sa te aprecieze asa ca din demnitate ai parasit in mod civilizat acea persoana deoarece nu era rentabila nici in prezent, nici in viitor!

Pe la 31 -32 de ani reusesti sa gasesti o fata acatarii, care si ea are aceleasi aspiratii ca si tine!

Buun! amandoi aveti un serviciu bun, chiar daca se fac restructurari va reangajati ca urmare a experientei deci sanse materiale pertinente sunt!

tu ca baiat cu frica de cel de sus, ai ascultat numai de mamica si taticul, sa fii cuminte sa fii supus si asta te-a taiat din portia fetelor! in liceu si facultate invatai erai serios luai note mari erai apreciat de profesori insa cu societatea praf si pulbere (adica nimica)
Ai stat mereu cu frica in san si fata de cele vazute si fata de cele nevazute deci un cuminte si un fricos adica o combinatie ratata!

Bun, bun, lasa cand oi fi pe picioarele mele sa am salariu o sa -mi gasesc si eu rostul!

Ai 30 si ceva de ani si parca atatea retineri si atea griji, cu serviciul cu sefii, ti -au taiat din elan.Nu mai esti ca la 18 - 25 de ani!sad

Dar tu fiind cuminte astepti pana la casatorie ca asa spune regula!

te casatoresti pe la 35 de ani! da ai o fiinta reala acum si poti sa faci dragoste fara sa te mai temi de propriile principii! Insa scuza-ma ai dublul majoratului! 17 ani te-au marcat sa stii!

| martzian a răspuns (pentru Jackul336):

Eu inteleg mitul la care faci tu referire. Cel mai probabil ca te-ai informat din auzite, dar ca nu ai avut ocazia inca sa mergi intr-o familie fondata pe principiile Scripturii. Iti garantez (ca si consilier cu multi ani de experienta in spate) ca lucrurile nu doar ca nu stau atat de negru cum le vezi acum ci, din contra, este singura modalitate de a experimenta cu adevarat intimitatea pe un termen nu doar lung, ci care dureaza pentru tot restul vietii.

Cei care pun problema astfel o fac doar pentru a-si linisti propriile probleme de constiinta. Explicatiile sunt pentru a se autojustifica - nu au o baza verificata pe teren. Incompatibilitatile de care vorbesti sunt destul de rare si ele se clarifica prin comunicare si o buna cunoastere in perioada de logodna. Ne referim la cele fizice nu la cele psihologice pentru ca acestea din urma pot fi clarificate in timpul perioadei de logodna, destinata cunoasterii. Nu te grabi sa asumi ca propun sa „ne incercam" partenera ca pe masini inainte, pentru ca NU vorbesc despre acest lucru, ci ca vom folosi acest timp pentru a ne pregati de casatorie. Consilierea premaritala este un lucru pe care cuplurile de care vorbesti tu il sar. Romantismul pare a fi suficient – dar din pacate nu este! Divortul afecteaza o buna parte dintre cei pentru care casnisica este o alta incercare de a gasi marea iubire. Totul se transforma intr-un efort egoist si nu are in vedere cealalta persoana.

Pentru o simplificare a discutiei, totul se reduce la o singura intrebare: exista sau nu Dumnezeu? Pentru ca daca El exista si a poruncit (spre binele nostru) sa ne pastram pentru perioada casatoriei, atunci bine am face sa ascultam de El.

Functionalitatea familiilor crestine practicante este deja cunoscuta si demonstrata. Prin urmare unul are doar cuvintele, in timp ce altul are viata pe care primul si-o doreste si... principii functionale. Eu nu as da familia pe care mi-am format-o pentru nimic in lume. Noi nu am incercat mai multi parteneri, ca pe masini – cum spuneam - si nici nu regretam lucrul acesta. Increderea, intimitatea, dragostea care nu se rezuma la sex, fac din cuplul nostru un exemplu pe care din jur vor sa il ia atunci cand ne intreaba care este „secretul".

| martzian a răspuns (pentru Jackul336):

PS: si, apropo, in incercarea ta de a da raspuns la o intrebare ce te macina si la care nu ai aflat inca raspunsul (iarta-ma dac nu esti de acord), ai omis un lucru: discutia era despre "femei in varsta cu copii de mana"... happy

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Nimic nu e normal, totul ține de perspectivă. Nimic nu e imposibil, totul e posibil.

| Thunderstruck a răspuns:

De la o varsta, normal ar fi sa nu mai intrii deloc in biserica...Mai evolueaza si omu'.

Răspuns utilizator avertizat
| Jackul336 a răspuns (pentru iosif30):

Conteaza intentia cu care a venit la biserica faptul in sine e interpretabil!

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns:

Dar biserica nu impune hainele de la nunta! te poti imbraca in ce culoare vrei si in orice model de rochie!
si unde e ipocrizia? albul reprezinta puritate, nu numai fizica dar si sufleteasca! poate femeia respectiva vine in fata lui Dumnezeu cu sufletul smerit si multumit ca se uneste cu sufletul ei pereche! cine suntem noi sa judecam o rochie?

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru iosif30):

Doar Dumnezeu judeca! nu avem noi acest drept! plus ca nu exista om fara de pacat! sa privim intai la barna din ochiul nostru si mai apoi la paiul din ochiul celuilalt!

Răspuns utilizator avertizat
| BrokenArrow a răspuns:

Die you silly mofo. DIE!

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Pentru bani.

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru iosif30):

Este interzis in casa lui Dumnezeu? unde scrie asta? a spus Dumnezeu asa ceva? nu, este o lege facuta de oameni ca tine! de barbatii care au avut 2 casnicii inainte si au si copii cu alte femei ce spui? ei au dreptul?

Răspuns utilizator avertizat
| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru iosif30):

Nu cred ca ai vorbit tu personal cu Dumnezeu si ti-a spus ca nu au ce cauta femeile cu copii in rochie de mireasa! hai sa fim seriosi! astea sunt baliverne nascocite de oameni! Dumnezeu se uita la inima omului nu la hainele lui! si in afara de asta Dumnezeu nu este un babalau care te mananca din cauza rochiei, Dumnezeu este iubire, iertare, altruism!

Răspuns utilizator avertizat
| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar cat de important e sa se casatoreasca inainte pentru ca altfel este imoralitate, iar Dumnezeu condamna acest lucru.