| SG1995 a întrebat:

Este o legătură între servirea colivei la înmormântări și cultul păgân al fertilitații? Grâul este un simbol al zeiței fertilitații în multe religii păgâne.

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Da, este. Cu vreo 12000 de ani in urma, a aparut o noua religie, o religie a fertilitatii, probabil in Semiluna Fertila, care s-a raspandit exploziv; datele arheologice care nu pot fi explicate altfel sunt covarsitoare. Se pare ca datorita acestei religii noi a aparut revolutia neolitica, schimbare uriasa care a dus la sedentarizare, domesticirea plantelor si animalelor (in afara de caine), folosirea ceramicii, agricultura, aparitia orasului si a statului. Singura cealalta posibilitate, aproape exclusa de ceea ce stim azi, ar fi aparitia religiei fecunditatii ca urmare a revolutiei neolitice. Ei, cum bine spui, boabele de cereale erau vazute ca exemple perfecte ale puterii fecunditatii (chiar daca nu aveau initial decat graminee salbatice), si folosite in cult. Ori, totdeauna se practica ceva activitati cultice si la inmormantari, in orice civilzatie. Apoi au venit Zeii, tot din Semiluna Fertila. Zeita fecunditatii si-a batut singura cuie in pantofior: Cultul ei a dus la agricultura, aceasta la oras diferentiat social, iar acesta a introdus alta religie, credinta in Zei specializati, care s-a raspandit apoi si unde nu arau orase, datorita prestigiului civilizatiilor urbane. Dar lumea se atasase de coliva, iar Zeii si-au spus ca cel mai inteligent cedeaza, si nu au schimbat ritualul; preotii crestini au procedat la fel, asa ca mancam coliva si astazi. Un ultim amanunt: De ce crezi ca se serveste grau FIERT? De ce in loc de coliva nu se da o paine? Pentru ca initial graul nu putea fi facut paine, iar religia este conservatoare; practicile vechi sunt sfinte. Sigur, se dau colaci; dar nu au inlocuit coliva.

| SG1995 explică (pentru minrest):

La noi nu la țară nu se dă colivă, dar cică e ziua morților si d-aia se face colivă odată pe an.

| RaulAlmășan a răspuns (pentru SG1995):

Toata traditia si obiceiurile reliigiilor catolice si ortodoxe sunt luate din lumea păgână.
La fel si inchinatul la sfinți, la icoane, la cruce.
Religiile astea si mai sunt, au foarte multe învățături care nu sunt prezente in Biblie.
Iar Biblia condamnă astfel de proceduri.

4 răspunsuri:
| AC4S4 a răspuns:

Daca spui tu...

| Panamax a răspuns:

Este interesant ca la catolici nu exista acest obicei.
Deci este un obicei a ortodocsilor, chiar daca este imprumutat de la pagani.