| anonim_4396 a întrebat:

Este o prostie sa credem in viata de dupa moarte?

18 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este o prostie sa nu credem in viata dupa moarte!

| Esperança a răspuns:

Vei vedea când vei muri dacă a fost sau nu prostie, dacă a meritat sau nu să crezi!

| Raniia a răspuns:

Atunci vei afla raspunsul dar atitudinea nu se va mai putea schimba!

| Inferno a răspuns:

O prostie? Dar ce nu e o prostie? Totul este o prostie.

Răspuns utilizator avertizat
| OOOLEOOO a răspuns:

Sa te gandesti la viitor este o iluzie, doar prezentul exista.
Gandirea la un sine vesnic aduce nefericire.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei da, pentru ca omul cand moare intra in pamant si nu merge in alt loc.Eclesiastul9:5,6,10.Ezechiel18:4,20

| Thunderstruck a răspuns:

Nu chiar, este mai mult o necesitate a speciei Homo Sapiens Sapiens.

| M25M a răspuns:

Nu pot spune ca e o prostie nu ar fi corect fata de cei care cred insa nu consider ca e bine sa ne amagim.

| Alphawolf a răspuns:

Nu! Cum sa fie o prostie sa-ti doresti viata vesnica? Este cat se poate de normal sa fii inconstient si sa detii un egoism absurd. Este la moda(foarte multa lume este inconstienta si foarte egoista). Cum ar putea sa fie o prostie sa-ti doresti un trai in paradis, unde este doar iubire si fericire, unde curge rauri cu miere, si umbla cainii cu colacii in coada, uups... cainii nu primesc rol in acest episod. Cum ar putea sa fie o prostie sa-ti doresti ceva ce nu cunosti? Fals, nu este o prostie! Este doar inconstienta, dar nu conteaza. Cum ar putea sa fie o prostie sa-ti doresti sa slavesti si iubesti un "mosulica" o eternitate? Nu, nu si nu poate fi o prostie!

| Miauti a răspuns:

Nu e o prostie si iti dau o explicatie absurda dar destul de logica.

Nimic nu se pierde totul se transforma.
De ce crezi ca majoritatea cred in reincarnare? Explicatie logica e simpla, ai murit celulele se descompun ADN-ul ramane sau poate fi transferat intr-un copacel care va creste langa mormatul tau.

De aici vine si termenul "acest mar imi aminteste de DeadMental... parca a fost ieri de cand am vorbit cu el..."

Sau te mai manca un vierme asta inseamna ca te ai reincarnat un intr-un vierme-> la randul lui este mancat de o gaina- apoi gaina de un oarecare om...

Deci pe scurt si pentru toata lumea exista viata dupa moarte, DAR gasita in alta stare.

| Broadband a răspuns:

Categoric. orice relatare, vorba are un pic de adevar. adevarul in chestia asta era sa fi inviat cineva dupa ce a murit si s-a intamplat lucrul asta? nu. deci e o prostie

| AnnaMaria27 a răspuns:

Cu siguranta ca nu!

Biserica Ortodoxa invata ca moartea este "despartirea sufletului de trup". Odata aceasta despartire savarsita, trupul este dat pamantului si putrezeste. Ultima menire a omului pe pamant este moartea, despre care Sfanta Scriptura marturiseste astfel: "Si se va intoarce tarana in pamant, de unde s-a luat, si duhul se va intoarce la Dumnezeu, la Cel ce l-a dat pe el" (Eccl.12, 7).

In concluzie, cuvintele: "Dumnezeu va da fiecaruia dupa faptele sale.", "Ceea ce omul va fi semanat, va secera.", si alte cuvinte de acest fel, se refera la A Doua Venire a lui Hristos, cand va veni sa judece viii si mortii, caci atunci nici un ajutor nu va mai fi posibil si nici o rugaciune nu va mai fi primita, cand grozava zi a Judecatii cea de pe urma va sosi, timpul ce era dat omului pentru a lucra la mantuirea sa si la cea a aproapelui va fi consumat.

Asadar, pana cand va sosi acea ora, sa ne ajutam unii pe altii si sa aducem jertfa de milostenie Domnului Celui indurat si milostiv.

| georgeceltoma a răspuns:

Poti crede in ori ce, este alegerea ta personala, dar in opinia mea cel mai bine este sa crezi in viata prezenta care o ai.
Daca exista viata dupa moarte se numea viata dupa prima viata sau altfel dar nu moarte!

| CLDaraBomMinzy a răspuns:

Nu e e loc o prostie să crezi în ceva indiferent câți oameni cred și câți nu. Părerea mea este că fiecare are dreptul să creadă în ce vrea el. Eu cred în viața de după moarte.

| Simonnaa a răspuns:

Dupa parerea meabig grina! Dar fiecare are dreptul sa aiba o parere proprie.happy

| danielaaleinad a răspuns:

Nu cred in viata de dupa moarte pentru ca nu cred in "despartirea sufletului de trup"la moarte, chiar daca s-a demonstrat ca dupa moarte masa corpului omenesc scade cateva sute de grame care ar fi"sufletul".