| ƤrÏncessØfƬheShadøws a întrebat:

Este oare Eva prima femeie? In Biblie spune:
Geneza-capitolul 1:
Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
Apoi, in capitolul 2 ni se prezinta crearea Evei din coasta lui Adam.Dar, in capitolul 1 deja ne este prezentat ca Dumnezeu a creat o femeie.Deci probabil Eva nu a fost prima si aici lipseste un pasaj.

"Conform legendei Cabala, Dumnezeu ar fi creat pe Adam și pe Lilith din țărână ("Dumnezeu a făcut pe om după chipul Său, l-a făcut după chipul lui Dumnezeu; parte bărbătească și parte femeiască i-a făcut" - Genesa 1:27). După această părere neverificată biblic Eva ar fi venit după plecarea lui Lilith, aceasta fiind creată din coasta lui Adam ("Și omul a zis: " - Genesa 2:23). Se întelege foarte ușor din această interpretare a Genezei că înainte de Eva a fost Lilith. Deoarece Eva este prezența substanțială a femeii în Rai, Lilith trebuia să fie îndepărtată din cadru înainte de sosirea acesteia. Lilith nu apare în Biblie; poate datorită prejudiciului adus de către autorii patriarhi care au modificat scrierile de-a lungul timpului. Lilith și Adam se iubeau foarte mult, dar când făceau dragoste, Lilith nu dorea să stea pe jos, cerând egalitate între sexe, intrând în conflict cu Adam. În urma conflictului, Lilith pleacă; o altă versiune spune că pronunțând în mod nepermis numele lui Dumnezeu YHWH (cu pronunție azi nesigură), este izgonită din Eden. Îl ia pe Șarpe (Diavolul) ca soț, răzbunându-se mai târziu pe Adam, făcându-l să ia fructul interzis."-Wikipedia

Deci sa presupunem ca Lillith a existat.De ce a fost acesta izgonita din Eden? Pentru ca dorea egalitate intre sexe? Pentru ca avea alte preferinte sexuale? Doar pentru ca Adam si Lillith nu erau compatibili din punct de vedere sexual? Care e pozitia sexuala permisa de Dumnezeu? Doar cea a misionarului?
P.s.:Nu cred in nici o Lillith si nici o Eva, vreau doar sa va aud parerile despre ce scrie in Biblie si ce credeti voi despre Lillith.

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ca o femeie întreagă la cap ce nu dorea să devină sclava bărbaţilor, a fost izgonită din regatul misoginilor frustraţi şi dezaxaţi (să fie exemplul nesupunerii pentru celelalte).

Ce pretenţii poţi avea de la basmele unei religii misogine, concepute de bărbaţi, care se considerau buricul Pământului?

| danay72 a răspuns:

Eva a fost prima femeie. 1timotei2:13

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da, la ce crezi ca a fost numita Eva?

| Lizzu a răspuns:

"De ce a fost acesta izgonita din Eden?"
-pentru ca s-a revoltat si nu a dorit sa se supuna barbatului.
Parerea mea : femeia si barbatul sunt doua fiinte complementare la fel de importante.
Nici unul sef si nici unul supus.
Sunt egali.

Da,prima oara a creat femeie si barbat. I-a creat. Buna observatia ta.
Apoi spune ca a luat din coasta lui si a facut o femeie.
Intre a crea si a crea dintr-o coasta e diferenta.

Cred ca s-a vrut a se sublinia faptul ca,odata ce femeia a fost luata din barbat si modelata, aceasta este prin natura supusa barbatului pentru ca a fost luata din el.
Intr-un fel daca el nu exista, nici ea nu ar fi existat.

--Religia a dorit ca femeia sa "stea tacuta ","sa nu invete pe altii" si "sa nu vorbeasca in fata altora", conform cartilor religioase de parca nu ar detine organul numit CREIER.

--Lilith, in schimb, nu a fost supusa ca Eva si nu a avut intentia de a se umili. Respect de sine se numeste.
Biserica nu accepta asta.
E normal sa o bage in scena pe Eva pentru a scoate in evidenta cat de rau este sa nu te supui si sa nu fi ascultatoare si sclava.
E urat in fata lui dzeu sa nu fi supusa.

Deci, Eva cea supusa si umila si mai ales cea care a mai si ales pacatul si l-a tras si pe barbat in mocirla, tot oaia neagra este.
Si Lilith la fel, oaia neagra.

Deci cum o dai nu e binewinking
La naiba cu toate astea.

| NOname a răspuns (pentru Lizzu):

Au întors-o cum au întors-o şi tot pe femeia au scos-o capul răutăţilor (foarte macho). : ))

| Lizzu a răspuns (pentru NOname):

Mhmwinking

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Biblia nu specifica ca eva este sau a fost de vina pentru problemele aparute in urma neascultarii. din contra, in romani 5:12 se spune ca printr-un singur om a intrat pacatul in lume, si prin pacat moartea, cu referire la Adam. prin urmare, daca adam era mai bun, mai breaz, evita sa incalce porunca divina. dar a cedat sotiei lui si asa aman2 poarta vina egala.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru NOname):

Am o intrebare pentru tine. De ce Lucifer e diavol acum?

| NOname a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

De ce Moş Crăciun e Santa?

Ai greşit destinatarul. Nu alimentez basme prosteşti.

| Moisie a răspuns:

Pai vad ca ti-ai raspuns singura la intrebarile despre Lilith.
Asa ca eu iti spun doar despre Biblie si anume ca este FURATA de la o alta religie, si modificata in mod mincinos ca sa corespunda sarlataniei crestine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca eva a fost mama celor vii.lilith o fi murit, deci e mama celor morti probabil?