| Dumniezău a întrebat:

Este oare inteligenta dusmanul religiei? http://www.antena3.ro/article-224639.html

Răspuns Câştigător
| KristalPop a răspuns:

Lasă tu tâmpeniile de pe Piztena3.
Majoritatea site-urilor româneşti doar copiază articole de pe site-uri englezeşti şi le traduc în română (şi de cele mai multe ori le traduc stupid).
Dacă tu crezi că ai un IQ mai mare pentru că nu crezi în Dumnezeu, şi doar atât, acesta fiind singurul motiv, te înşeli amarnic.
Mai nou e cool să fi ateu şi să înjuri de creştinism.
Dacă ştii să înjuri nu eşti inteligent, eşti doar prost crescut şi cretin.
Ăsta e un pas necesar, să faci oamenii să nu le placă nimic legat de creştinătate, inclusiv să nu le mai placă de valori conservatoare şi după aia să bagi legi stupide pe are nimeni nu le va contrazice.
Şi deja faza cu „s-a descoperit X" sau „un studiu arată că X" e prostie dusă la extreme.
Se fetişizează ştiinţa.
Nimic nu mai se poate fără un studiu făcut de cineva undeva în moduri extrem de dubioase, fără surse la studiu şi altele.
Doar titlul contează.
Şi că ai folosit cuvintele „studiu", „cercetătorii au descoperit" şi gata, argumentul tău e cel mai cel, cu testiculele cele mai mari. Inteligenţa nu este duşmanul religiei.
Religia are duşmani pentru că e o dogmă care te face sclavul ei. Atât.
Şi un prost va putea urî religia.
Nu e nevoie de inteligenţă pentru a urî un stăpân neglijent, e nevoie de inteligenţă să găseşti ceva ok într-un maldăr de rahat.
Şi site-urile româneşti de proştiri chiar nu e locul bun de început.
Majoritatea ateilor, după ce s-au săturat să înjure de religie încep să pupe în fund alte dogme, alte „religii".
Astea de obicei sunt politice menite „să facă lumea un loc mai bun" gen comunismul, feminismul, multiculturalismul.
Care de fapt sunt nişte tâmpenii la fel de mari dacă nu mult mai mari decât religia. Şi ăştia sunt atei.
Că multe persoane cu IQ mare aleg să nu creadă în Dumniezău, da, e adevărat.
Că toate persoanele ce nu cred în Dumniezău au IQ mare? Vezi să nu...
Nu mă consider deştept, ba chiar mă consider niţel prost.
Dar să-mi bag **** de nu-s mai deştept decât mai toţi ateii pe care i-am văzut vreodată. Deci nu, inteligenţa, nu e duşmanul religiei.
Mulţi fizicieni care au dat un contur fizicii clasice erau religioşi.
Isaac Newton zice că „gravitatea este un aspect al lui Dumnezeu", majoritatea cărţilor scrise de Newton erau cărţi teologice despre religie.
Sunt mii şi mii de oameni care chiar cred în Dumnezeu şi în elita adevărat intelectuală a lumii.
Noţiunea de spiritualitate religioasă nu se contrazice cu inteligenţa înaltă, dar dogma religioasă da, adică Biserica, comportamentul, regulile religioase, alea se contrazic al dracului de rău.
Mesajele alea ok ale religiei, luate individual, nu. Alea se potrivesc chiar destul de bine...
Deci practic când cineva zice că-i ateu şi că-i mai deştept decât un religios, şi dă ca exemplu nu ştiu ce studiu din ăsta retardat, ăla de fapt e prost de pute.

| Dumniezău explică (pentru KristalPop):

M-ai convins cu pizena 3.Ai fundawinking

17 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Inteligența este dușmanul religiilor mincinoase și incorecte!

NOname
| NOname a răspuns:

Http://youtu.be/iJqw-idOwUc?t=8m45s

| Nucreeed a răspuns:

Asta incearca userii credinciosi de pe TPU sa ne demonstreze in fiecare zi.

| NOname a răspuns (pentru Nucreeed):

...şi mai şi reuşesc. : ))

| sublime89 a răspuns:

Nu "oare", sigur.

| Rakanishuu a răspuns:

Deci bietul Dumnezeu ramane cu aia prosti, sau cum? laughing)

| LegionarulRoman a răspuns:

Aha,deci Nicolae Paulescu sau Petre Tutea erau un fel de gunoaie pe langa atei...pentru ca(vezi doamne) cred in Dumnezeu.

Dar ce zici de Hennry M. Morris care a scris 2 carti, folosite ca varf de lance impotriva evolutionismului si Big Puf : "Bazele biblice ale stiintei moderne" si "Creationism stiintific"(in colaborare cu multi alti cercetatori). Erau destul de redusi, nu?

Subscriu si la comentariul lui KristalPop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma lasi mai cu maimutoii aia de la antenele lui felix, crezi ca cei ce au scris biblia au fost fraieri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desigur.

| BlackSulphur a răspuns:

Te rog nu veni cu stiri si articole de pe A3... Numai cand vad linkul ma apuca durerile de cap!

Răspuns utilizator avertizat
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Da.Insa al lui Dumnezeu nu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ealitatea/

Parca astia de la A3 spuneau doar prostii.

Asa de usor va lasati lingusiti, mai, dragalasilor?:))

| IoanieCriminalul a răspuns:

Clar!

| deeah2elen a răspuns:

Nu stiu, e cu du-te vino totul! Religia inseamna credinta, inseamna iubire, logica nu stiu daca are ce cauta.

| AnicaiAlin a răspuns:

NU. Religia este dusmanul inteligentei.
DPMDV religia crestina inseamna indobitocire.