| 3245 a întrebat:

Este oare pacat sa omori alte fiinte vii in afara de om?

12 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmm... regimul vegan este foarte greu de urmat cu rezultate bune pentru sanatate (nu imposibil, dar trebuie sa mananci alimente fortificate). In special bebelusii daca-i cresti vegan, raman handicapati.

| RAY a răspuns:

Dacă nu e pentru nevoia ta de supraviețuire consider ca da, dar sa nu fim ipocriți asta e viata, ori tu ori acel animal

| anonimg a răspuns:

Nu este păcat. Chiar și Mântuitorul a mâncat pește, miel, și altele.
Păcat înseamnă neascultare față de Dumnezeu.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, este. În afară de plante deși și acolo poate fi păcat dacă intenția ta e să distrugi fără nicio justificare. Noi oamenii am primit acest Pămănt de la Dumnezeu ca sa-l desavarsim și trebuie sa avem dragoste față de tot ce ne înconjoară.

| StrongHeart a răspuns:

Depinde de intentie. Omul este stapan peste toate fiintele.
Dumnezeu se uita la inima omului. Daca tu omori un animal nevinovat din cruzime sau o faci ca sa supravietuiesti si respecti acel animal si il iubesti si multumesti ca poti supravietui in continuare datorita lui este o mare diferenta.
Contextul este foarte important. Eu cred ca trebuie sa iubim tot ce ne inconjoara, dar sa nu exageram, omul este in varful lantului trofic si toate ni s-au dat spre folosul lor.
Toate fiintele au ceva magic in ele, nu trebuie sa ne batem joc de ce a creat Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu. Acum, cred ca depinde și scopul pentru care o faci, și ce anume omori

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci dacă e păcat sa distrugi plante și sa omori animale, tu cu ce te hrănești? Sa nu exagerăm, deja o dai în cealaltă extremă. Dacă omori animalele nu crezi în Dumnezeu? De unde pana unde?

| 3245 explică (pentru anonim_4396):

Eu despre plante nici nu am dat întrebarea, nu am avut întrebarea, în primul rînd plantele nu au suflet vegetaţia nu este fiinţă, vegataţia este un fel de organism biologic dar nu are gîndire, nu are suflet, iar animalele au suflet adică sunt fiinţe iată de ce întrebarea a fost dată despre animale, trebuie sa faci diferenţa dintre organisme şi fiinţe

| 3245 explică (pentru anonim_4396):

Dacă nu ai ştiut pe pămînt este flora:adică plante, vegetaţie, si fauna(animale), şi omul care este mai presus decît tot dar flora nu face parte din fiinţe iar omul este fiinţă şi animalele tot dar omul este mai presus decît animalul

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3245):

Animalele nu au suflet

| anonim_4396 a răspuns (pentru 3245):

Știu

| pacatosulBogdan a răspuns:

Depinde despre ce fel de fiinte vii este vorba. Daca sunt vatamatoare si daunatoare, nu doar ca nu e pacat sa le omori, dar este un lucru necesar si bun. Ma refer la insecte, la animale salbatice care ataca oamenii sau care produc stricaciuni. Pacate sunt cruzimea fata de animale si vanatoarea de placere, nu pentru consum.

| IonelaIasmina a răspuns:

Da, este cel mai mare păcat să omori (nu contează ce). Ca excepție..insectele le omoară majoritatea oamenilor. Ele sunt blestemate de Dumnezeu, probabil nu ar trebui să le omorâm nici pe ele, dar..nu este mare păcat. Dar ca să omori un om sau un animal, este cel mai mare păcat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

De când sunt insectele blestemate de Dumnezeu? Și de ce învârți porunca "nu ucideți" după tine? Dacă tu nu omori animale și oameni, e cel mai mare păcat sa o faci, dar dacă tu omori insecte, nu e asa de mare păcat. Pai hotărăște te: e sau nu păcat? Și, ca să știi și tu, păcatul oricât de "mic" ar fi, tot păcat e și orice păcat me desparte de Dumnezeu.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai copilule. Oamenii fac păcate în fiecare zi, chiar și cu gândul. Singurul fără de păcat e Dumnezeu. Dacă te ai duce la biserica/MANASTIRE ai auzi și tu preotul/starețul cum le blesteamă (mai ales de boboteaza). 1 la mana se zice ca dacă omori un păianjen în iartă Dumnezeu 12 pacate, asta inseamna ca e blestemat(nu se știe cât de adevărată e chestia asta, dar are șanse de a fi adevărată, pentru că păianjenul a deranjat-o pe Maica Domnului, asta dacă ai citit biblia.)
2 la mana, dacă popii(mai ales STAREȚII) le blesteama, inseamna ca fac rău. Este pacat sa omori, dar..nu este asa mare ca și cum ai omorî un om.
Nu înțeleg care e rostul ăla al tău, fără sens, de a comenta. Asa ca...du te la popa de boboteaza și asculta. (Nu o sa dea răului, dar. dacă te duce mintea o sa ți dă-o seama ce vrea sa spuna)

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

În care Biblie scrie ca păianjenul a deranjat o pe Maria? Dacă tot cunoști Biblia, de câte ori ai citit o? În viata mea n am auzit ca vreun păianjen ar fi deranjat o pe Maria, nici n am citit.
Și ar fi bine sa îți așezi ideile mai bine în aceste mesaje, ca nu se înțelege mare lucru din ele.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, deci fi atent. Nu știu câți ani ai dar sper sa înțelegi pentru că nu vr sa ma mai cert cu copii pe aici.
În Biblie spune codificat, nu spune.,, ba..vezi ca Păianjenul a deranjat o pe Maica,,
Dar..cum am zis, du te la popa și vezi de insecte.
Ideile eu zic ca le scriu bine, nu cred ca ști tu sa gândești ok. Dar mna..nu ma interesează de tine. Dacă vrei sa te bagi în seama, du te și vb și tu cu părinții, spune le ca ai chef de vb. Nu te baga în seama pe aici. Ce te tot bagi tu. Și tot eu sunt aia vinovata? Pai eh stric ca te bagi tu ca musca-n lapte. Eu am dat răspuns acelui om/copil care a întrebat, nu ți am dat ție acordul dacă pot da un răspuns. Asa ca..hai incheio si mai vezi-ti de capul tău. Hai pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu spune niciun codificat. Am citit Biblia din scoarța-n scoarță și nu scrie absolut nicăieri nimic legat de vreo insecta și Maria. Sa fim serioși
Si nu te mai da superioara, eu ți am zis frumos ca nu se înțeleg ideile tale, nu înseamnă că sunt copil, că mă bag ca musca în lapte. Am tot dreptul sa spun ceea ce vreau, atât timp cât nu jignesc pe nimeni. Nu cred ca te am jignit dacă te am corectat.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m ai jignit, dar cu ce te ajuta pe tine faptul ca te bagi ca musca în lapte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Am vrut sa te corectez, nu sa ma bag cu musca în lapte

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci..fi atent. Dacă ție îți place, mie sa ști ca nu-mi place sa ma cert cu tine și cu nmn altcineva, deci..hai sa incheiem. Trebuie sa recunoști ca poate ai dreptate la unele lucruri, dar am si eu. Având amândoi dreptate, logic ca nu ne putem înțelege. Mulțumesc ca,, m ai corectat,,, deși nu trebuia, dar..haide sa incheiem fără să ne mai certam, chiar nu mi face placere sa ma cert cu cineva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Nu eu ma cert cu tine, tu te cerți cu mine, din păcate.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai, eu nu ma certam cu tine. Acesta era felul meu de a-ti explica ca nu e bine sa te bagi. Știu ca poate tu ai avut intenție de a ma ajuta, înțeleg asta, dar..chiar asa, nu stiu.în fine. Ne,, împăcat,, și gata pentru că. nu am chef de cearta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Înțeleg, poate felul tău de vorbire face sa para ca te cerți.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este! Nu am jignit, am zis-o puțin la nervi, dar nu ma certam neapărat, incercam doar sa te fac sa înțelegi ce voiam eu sa spun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonelaIasmina):

Înțeleg, îmi pare rău că am avut și eu o exprimare mai nașpa, sa zic așa

| IonelaIasmina a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, ne am,, împăcat,,

| doctorandus a răspuns (pentru IonelaIasmina):

In general, in Biblie nu scrie mare lucru despre Maria.

| IonelaIasmina a răspuns (pentru doctorandus):

Asa este, dar. știu ca am citit ceva de genul. Dacă nu în Biblie..atunci în ceva anume am citit

| user499999 a răspuns:

E ilegal și imoral (desigur, depinde și ce fel de ființe vii ucizi), dar în general nu ar trebui să te preocupe astfel de lucruri. E necesar să te focusezi pe energii pozitive care te pot ajuta să evoluezi pe plan profesional, mental, fizic și psihic.

| Torahh a răspuns:

Am primit porunca sa ne inmultim si sa stapanim peste pamant. Stapanii si nu ucide. Daca uciderea unei fiinte nu este necesara, nu trebuie ucisa sub nici o forma.

| madallin324 a răspuns:

Clar ca este pacat.Crestinii sunt doar niste ipocriti care isi vad doar propriul interes.