| CinevaAnonimă a întrebat:

Este pacat ca o fata sa poarte pantaloni? Nu vreau raspunsuri lungi copiate de pe net si din care sa nu inteleg nimic.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Isus n-a purtat niciodata pantaloni. Deci da, a purta pantaloni nu este permis de Biblie, nici barbatilor, nici femeilor.

| danay72 a răspuns:

Nu e gresit. Sunt pantaloni de dama, nu incalci nici un principiu biblic.Important este sa nu atragi atentia in mod negativ.

| RAY a răspuns:

Da daca sunt blugi strambti si se vad formele e pacat ca ne bagi in ispita, dar barbati pot umbla cum au chef ca nu e pacat, daca se poate sa nu isi arati nimic ca ne duci la pacat, biblic vb ca femeie ai doar rolul de facut copii si de a satisface barbatul tau atat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Sa intelegem ca noi barbatii nu avem stres pe pamant si ca ne doare-n organ de tot?

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Da isi poti organul si in pamant daca vrei

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nici chiar asa...))))

| Drimmero a răspuns:

Decalogul e singurul care reprezinta pacate, restul nu sunt pacate,, nu au pic de logica.

| WaterDrop a răspuns:

Este foarte mare pacat, pentru ca atunci, ochii barbatilor nu vor putea bucura la maxim de frumusetile acestei lumi.De ce ne-a fost data vederea, daca nu sa o folosim la maxim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia, la Deutronom 22, 5 spune clar: „Femeia să nu poarte îmbrăcăminte bărbătească, şi bărbatul să nu se îmbrace cu haine femeieşti; căci oricine face lucrurile acestea este o urâciune înaintea Domnului, Dumnezeu."

| CinevaAnonimă explică (pentru anonim_4396):

Si de ar fi pantalonii doar imbracaminte barbateasca?

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia este un fel de bufet suedez de unde credinciosiiisi iau doar ce le convine.
Mananci porc? Tot in Deuteronom scrie ca este interzis.
14:8. Nu se mănâncă porcul, pentru că, deşi are copita despicată, nu îşi rumegă mâncarea; acesta este necurat pentru voi. Carnea acestora să n-o mâncaţi şi de stârvurile lor să nu vă atingeţi.
Tot in Deureronom
17:3,4,5 Sa ucizi pe cei de alta religie

S.a.m.d.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este. Te trimite Yehova în iad.

| Goddess23 a răspuns:

In Biblie ne invata ca femeia sa nu poarte haine barbatesti iar barbatul haine femeiesti si tot asa ne mai invata sa mergem la biserica duminica de duminica si in oricare sarbatoare, sa tina posturile de peste an sa respecte cele 10 porunci si multe altele dar oamenii sunt oameni, cati dintr noi respecta tot ce zice Biblia? Pacat este sa nu iti respecti parintii, sa ucizi, sa injuri de cele sfinte, sa blestemi si altele. Pacatul ca porti pantaloni decenti iti va fi iertat.

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Dacă nu ispiteşte pe nimeni, nu.

| veraa1234 a răspuns:

Daca te referi din punct de vedere Religios...intr-un fel da. Adica de obicei ar trebui sa poarte fuste lungi pana la genunchi, dar merg si pantalonii atat timp cat nu sunt blugi sau trening sau skinny. Merg panatalonii office dar larguti. Cel mai bine e sa poarte fuste de preferat inchise la culoare : negru, albastru inchis. Iar toate astea doar daca merge la Biserica/ Manastire( Lacas de cult) In viata de zi cu zi e libera sa poarte ce vrea. E putin cam lung, scuze. Sper ca e-am ajutat.

| damianul22 a răspuns:

Depinde, daca se imbraca ca o ispita, adica cu pantaloni foarte stramti.