| Maryyyaa a întrebat:

Este pacat daca am făcut ceva fara să știu că este păcat și mi-am dat după seama?

16 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu, nu este pacat! Pacat este numai acela care o faci cu stiinta si vointa deplina! Adica, inainte sa comiti pacatul, tu stii ca e pacat dar tot o faci ca vrei s-o faci!
Totusi si acele lucruri pe care le faci fara stiinta sunt si ele pacate mai mici ce trebuiesc spuse la spovada, acum ca zici sau nu preotului la spovada ca le-ai facut fara sa vrei asta tine de tine! Oricum Dumnezeu vede si stie!

| Maryyyaa explică (pentru lpavel):

Da, știu că este o rugăciune : Și iartă Doamna păcatele făcute cu știință și cu neștiință

| calutulfericit a răspuns (pentru lpavel):

Nu exista fapta rea, facuta cu voie deplina. Crezi ca un criminal te împușcă cu voie deplina?
Sunt destule procente de dementa în mintea lui.
In general, oricat de conștient de viata te crezi mereu va fi măcar un 5%, din tine lipsit de control.
De aceea încerci droguri, alcool etc, fiindca deși ai auzit ca nu e bine, acel 5% te împinge încolo.

| lpavel a răspuns (pentru calutulfericit):

Ai zis si tu ceva... dar habar nu ai de religie/credinta!

| Mayhem666 a răspuns:

Daca o luam logic, da.
Gandeste-te ca la o lege. Daca tu fara sa stii ai incalcat legea, asta nu inseamna ca nu ai comis o crima, chiar daca tu nu stiai ca ce ai facut e impotriva legii si ti-ai dat seama doar dupa aceea.
Cum am auzit mai de mult undeva: "Doar pentru ca tu nu ai stiut ca ceea ce ai facut a fost ceva rau, asta nu inseamna ca nu ai facut nimic rau" sau ceva de genul.
Dar ce e mai exact pacatul? E mai mult ca o mustrare de constiinta. In realitate ceea ce oamenii definesc ca si pacat, nu exista. Asa ca nu-ti mai face griji.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, este.

| Theo94 a răspuns:

Este pacat din culpa laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Întreabă cel mai bine un preot în privința aceasta pentru a putea fi sigura și poveste-i situația prin care ai trecut, însă personal as considera ca ar fi păcat numai dacă as găsi acel păcat ca fiind păcat, nu știu dacă are sens ceea ce ti-am spus, dar încearcă totuși sa faci o documentare în prealabil dacă tot ti-a venit acest gând pentru ca poate sa nu fie păcat acel lucru care îl consideri a fi păcat sau care crezi ca este păcat.

| EliLeli a răspuns:

Ce-ai facut?

| Maryyyaa explică (pentru EliLeli):

Nu e treaba ta

| EliLeli a răspuns (pentru Maryyyaa):

Ai intrebat asa de sanchi, sa te afli in treaba?

| Maryyyaa explică (pentru EliLeli):

Nu, și dacă aș fi întrebat "la sanchi" ce te deranjează pe tine? Nu mai poți sa dormi noaptea, sau ce?

| EliLeli a răspuns (pentru Maryyyaa):

O fi problema ta cum dorm eu noaptea.

| Pocait01 a răspuns:

Fapt. 17:30 - "Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască,"
Totul este bine dacă te pocăiești după ce ai înțeles că lucrul respectiv este păcat.

| Anonim027 a răspuns:

Dumnezeu nu ține seama de vremurile de neștiință și poruncește acum tuturor oamenilor de pretutindeni să se pocăiască,
Faptele Apostolilor 17:30

| calutulfericit a răspuns:

Ba sa stii ca biblia zice ca nu. Măcar atât.