| alexalx1234 a întrebat:

Este păcat dacă îmi fac o iubită, dar nu ajungem la căsătorie?

29 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E ca si cum ai mesteca mincarea fara a o inghiti, dorind sa ai doar placerea mincarii. Nu e ceva normal, deci e si pacat.
Pacat de acea iubita a ta! Pentru ca dtagostea adevarata presupune intotdeauna angajamentul de a fi mereu impreuna. Ori, tu vrei doar o jucarie, pe care sa o lasi deoparte oricind vrei. Deci, ori e iubita, si vrei sa fii cu ea pe veci, ori e cu totul altceva, si de aceea e pacat. E egoism in alta forma.

| alexalx1234 explică (pentru cristi202):

Nu am inca iubita... Rar mai gasesti o fata crestina in ziua de azi, dar cand o gasesc voi face orice ca ea sa fie fericita. Nu sunt genul de baiat care sa isi bata joc de sentimentele unri fete.

| cristi202 a răspuns (pentru alexalx1234):

E fain daca gindesti așa.

| RAY a răspuns:

Nici unde in biblie nu scrie de casatoria civila sau la vreo biserica, dar e pacat sa curvaresti fiind intr o relatie sau sa pacatuiesti in gandurile tale

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ia bre si iti vezi de tineretea ta. Fa ti iubite, respecta le, fa tot ce iti sta in putință sa mearga relatie si in final daca e de casatorie, e, daca nu alta. Lasa popii si pacatele inventate de ei.

| Celcestietot a răspuns:

Nu.

| Holiday a răspuns:

Una da, de la doua in sus nu mai e pacat.

Răspuns utilizator avertizat
| mentholinks a răspuns:

Este dar se vor ierta toate pacatele.

| Whateverrr a răspuns (pentru mentholinks):

Nu se iarta pacatele tuturor. Doar celor mantuiti, care accepta jertfa lui Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| AliGab a răspuns:

Este pacat doar daca intretii relatii sexuale cu ea in afara casatoriei. Daca insa aveți doar o prietenie (fara raporturi sexuale) care nu merge nu vad unde ar fi pacatul

| alexalx1234 explică (pentru AliGab):

Si saruturile sunt pacate?

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Nu e nici un pacat. Doar daca respecti povestile false scrise de primitivi pentru oameni primitivi, atunci poate fi si pacat, in functie de varianta povestii.

| RKBlue a răspuns:

Daca cunosti o fata nu te casatoresti cu ea fiindca va potriviti.
Poti fi intr-o relatie cu o fata si cativa ani sau zeci de ani fara sa te casatoresti.
De fapt, relatiile acestea, chiar daca sunt parteneriate civile si nu simple relatii, au sanse de supravietuire mai mari decat casatoria.
Oamenii prosti se grabesc sa se casatoreasca.Cei destepti petrec timp cu persoana pe care o plac, vad daca se inteleg, se mai maturizeaza in anumite feluri...

| Irinel15123532 a răspuns:

Daca nu intretii relatii sexuale, nu este pacat. Dar orice act sexual in afara casatoriei este pacat.
Casatoria nu este o corvoada, este ceva minunat, a te darui pe tine persoanei iubite, si a arata public legamantul vostru de dragoste. Dumnezeu a instaurat taina casatoriei in Geneza, este ceva minunat, o sa vezi la momentul potrivit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi cum să îți faci o iubită dacă tu nu o iubești cu adevărat luându-ți față de ea un angajament? Daca o iubesti și vrei să fie numai a ta, te căsătorești și eu îți urez casa de aur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
În viață trebuie să faci ce simți și să încerci să mergi pe drumul care te face fericit. Nu este păcat dacă îți faci o iubită și nu te căsătorești cu ea, dacă nu este întocmai ceea ce simți happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este păcat. Domnul Isus Hristos a spus că până și privitul la o femeie poftind-o reprezintă o acțiune la fel de importantă ca atunci când te-ai culca cu ea pentru că vine din mentalitatea ta.
Dacă o poftești pe "iubita" ta care nu este soția ta, atunci ai curvit în mintea ta, adică ai o minte stricată de curvar.
Asta e, Biblia este strictă.

| alexalx1234 explică (pentru anonim_4396):

Super. Deci ar trebui sa imi scot ochii ca sa numai vad persoane de sex feminin ca altfel pacatuiesc

| ania a răspuns (pentru alexalx1234):

A vedea o persoană de sex feminin nu e păcat.Mi/a plăcut cum explica cineva aceste versete și anume că păcatul de a pofti o femeie înseamnă a ceda în mintea ta, adică dacă vezi o femeie și te gândești că dacă ai avea ocazia ai face sex cu ea fără să fiți căsătoriți, însemnă că ai păcătuit. Dacă vezi o femeie și te gândești ce creații frumoase a făcut Dumnezeu și o admiri așa ca pe flori, dar nu permiți imaginației să meargă mai departe și întorci capul în altă parte dacă e îmbrăcată provocator, atunci nu ai păcătuit. Cum se spune, nu poți opri păsările să zboare pe lângă capul tău dar le poți opri să/și facă cuib.

| alexalx1234 explică (pentru ania):

Partea proasta e ca peste tot sunt fete imbracate provocator si nu imi mai ramane decat sa ma uit in pamant

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Da, sau să te uiți la ele fără să îți imaginezi chestii.winking
Tu alegi.

| alexalx1234 explică (pentru anonim_4396):

Mai bine ma nasteam orb. Toate fetele din ziua de azi umbla imbracate (mai mult dezbracate) provocator

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexalx1234):

Da, dar dacă te pocăiești nu ai să le mai vezi "provocator" ci doar dezbrăcate. Succes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai stai putin...Inainte sa fie sotia ta, prima data, este iubita ta.Si dupa aia logodnica.Cum vrei sa fie sotia ta daca, mai intai, nu este iubita ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este păcat. O relație de genul ăsta trebuie să aibă ca scop cunoașterea în vederea căsătoriei...dar dacă sunteți "paraleli" e de la sine înțeles că nu se mai ajunge până acolo.
Păcat este să faceți "prostii" înainte de căsătorie. Cât despre sărut...cred că știi că face parte din preludiu. E bine să nu întindem coarda, că se rupe.winking