| ClaudiuBrasov a întrebat:

Este pacat daca modific o hartie pentru a nu mai platii taxe?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Da,asta inseamna inselaciune, iar un adevarat crestin isi plateste darile catre stat, chiar daca nu e usor sa faci acest lucru.Matei22:21

| ClaudiuBrasov explică (pentru danay72):

Bun.Mersi,am auzit la biserica ca ce este al cezarului, este al cezarului dar am uitat.

14 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Hârtia despre care zici tu, este un înscris, eventual un înscris oficial, și nu o hârtie igenică!
Falsificarea de înscrisuri prin modificarea acestora, în general, este infracțiune și în general, se pedepsește cu pedepse privative de libertate!

| cristi202 a răspuns:

Furt, inselaciune, spune-i cum vrei. Insa intr-un cuvint, e pacat!

| doctorandus a răspuns:

Vezi ca poti ajunge la "facultate" si ti-o trag colegii cand scapi sapunul.

| Thunderstruck a răspuns:

E pacat in fata politiei, dar macar politia nu te pedepseste cu inchisoare vesnica, pentru evaziune fiscala iti da doar cativa anisori.

| ClaudiuBrasov explică (pentru Thunderstruck):

Pe mine nu ma interesa faza cu inchisoarea ca stiam, ma interesa doar de pacat.

| Mădă0611 a răspuns:

E pacat si infractiune (evaziune fiscala).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Sigur e furt

| M25M a răspuns:

Nu, daca e la stat, cu siguranta nu, cred ca si Dumnezeu ar aproba laughing

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Romani 13:7 - "Daţi-le tuturor ce li se cuvine: cui pretinde impozit, impozitul, cui pretinde tribut, tributul, cui pretinde teamă, teama, cui pretinde onoare, onoarea."

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

In primul rand este un fapt imoral.
In al doilea rand, i-ai sfida pe ceilalti care platesc, samd.

Răspuns utilizator avertizat
| amuzanta a răspuns:

E pacat frate! nu fa din astea

| BlitzkriegJack a răspuns:

"Si omul va plati taxe lunar, caci ACEASTA e voia lui dumnezeu, caci si Domnul vrea sa bage ceva haleala sub mustata." Alexandru 4:2