| Danny28 a întrebat:

Este păcat dacă un cuplu căsătorit întreține relații sexuale protejate?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Religia ortodoxa e ceea mai primitiva religie, în vt nu e vb ca ala a vărsat sămânță pe jos și ca nu a făcut ce a vrut iahve, cântarea cântărilor e ceva erotic, fa protejat ca nu îți ăștia copii

| Wr3nch a răspuns:

E pacat mai mare sa ai un copil nedorit, care doar sufera.

| halogen001 a răspuns:

Nu. Fiecare e liber sa se înmulțească când dorește și cum dorește. Omul inteligent face ce e mai bine și pentru asta nu e nevoie să se ia după povești.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da, contraceptivele sunt păcat.

| blackann a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca un duhovnic ar trebui intrebat, nu oameni random pe TPU.

Dar ca idee, contraceptivele sunt avortive, de aia e pacat. Cu prezervativ uneori se ingaduie.

| dany1988122 a răspuns:

Pai asa zic popii. Oare de ce? Stai ca stiu. Daca se protejeaza, nu mai fac copii, daca nu mai fac copii, nu mai dau bani la Biserica.

| tudorvolcano a răspuns:

Da, e păcatul lui Onan, care a vărsat sămânța pe jos, decât să facă copii.

În Ortodoxie, nu e nevoie de prezervative, contraceptive etc. Relațiile sexuale sunt binecuvântate în căsătoria doar marțea și joia, înafara posturilor bisericești și a sărbătorilor mari, care sunt consacrate rugăciunii și pocăinței profunde.
Deasemenea, relațiile sexuale nu sunt îngăduite în perioada menstruației la femeie.
Dacă faceți un calcul să vedeți de câte ori pe an coincide perioada ovulației cu zilele de marți și joi de peste an, înafara posturilor și a praznicelor mari, veți vedea că nu prea coincid, ceea ce face dificil ca femeia să rămână însărcinată, decât dacă este vorba de un ciclu menstrual puțin mai neregulat. E aproape imposibilă o suprapopulare în acest context, când faptul că o femeie ar rămâne însărcinată în aceste condiții e mai degrabă o minune.

| goguPatent a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ha, era unul zilele trecute care se intreba pe aici oare cat o sa mai reziste Romania si cand va disparea ca suntem mancati de occidentali. Pai cum sa nu fim mancati de occidentali cand noi suntem inca condusi in mare parte de primitivismul asta religios in loc sa facem apel la stiinta si medicina secolului 21 pentru un standard de viata mai ridicat.

| tudorvolcano a răspuns (pentru goguPatent):

Am spus că în teorie nu e nevoie de căi contraceptive, dacă simplul fapt ca o femeie să rămână însărcinată este un miracol în contextul restricțiilor calendarului.

Oricum, oamenii nu știu să fi respectat acest lucru nici acum 200-300 de ani, pentru că nenumărați oameni au fost concepuți în post, adică le-a intrat pe o ureche și le-a ieșit pe cealaltă ce li s-a spus; de aceea s-a ajuns la adoptarea contraceptivelor.

Oricum, chiar și fără contraceptive și fără respectarea calendarului, a devenit foarte greu să faci copii, pentru că oamenii sunt mai puțin fertili în ziua de azi, și mulți fac 7-10 ani de tratament pentru a avea un copil, alții sunt nevoiți să facă fertilizare in vitrō.
Poate alimentația cu mâncăruri crescute cu pesticide a afectat fertilitatea noastră. Acesta a fost sacrificiul necesar pentru a produce mai multă mâncare și să hrănim mai multe guri, să ne trezim cu probleme de fertilitate, și alte probleme de sănătate.

| blackann a răspuns (pentru tudorvolcano):

Ce aberatii.

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Păcat.

| 1va45iuk a răspuns:

Se poate spune ca da. Și este. Nu așa cum s-ar crede sau se speculează, dar in ortodoxism, preoții fiind și ei căsătoriți, sunt ceva mai permisibili și nu condamna in mare măsura acest păcat. Și dacă te intrebi de ce este păcat, ei bine sexul este doar pentru procreere nu și pentru plăcere. Așa recomanda biserica. Dar dat fiind faptul ca sunteți căsătoriți acest păcat, nu este mai mare ca cel al îmbuibarii, de exemplu. Și oricum ar fi, dacă in vreun fel te apasă acest păcat, încearcă sa faci niște fapte bune, ajuta nevoiași de exemplu, sau copii mai necăjiți, dacă poți, bineînțeles.