| gardianuf a întrebat:

Este pacat sa dai viata ta altuia care are nevoie de ea?
Este considerata sinucidere?

Răspuns Câştigător
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

"Nu este mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi."(Ioan 15:13)

10 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Depinde de situatie. Daca este, de exemplu, un om in moarte celebrala si doctorii spun ca nu mai au ce face, este chiar foarte bine sa donezi organele (daca la asta te referi), Biserica Ortodoxa (cred ca si Biserica Catolica) din Romania este de acord cu asa ceva.Dar daca esti perfect sanatos si mai poti trai 50 de ani...Nu stiu ce sa zic, du-te si intreaba un preot...

| AliGab a răspuns:

Depinde de forma: daca este vorba de jertfa este considerata o fapta buna. De exemplu daca o mama alege sa moara pentru a da nastere unui copil aceea este jertfa, in niciun caz sinucidere. Daca cineva iti spune sa-ti iei viata pentru ca nu te mai poate suferi si tu stai si il asculti atunci este sinucidere. Daca te afli in alt caz, nu stiu ce sa spun, dar cert este ca jertfa si sinuciderea sunt lucruri diametral opuse

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Da, este pacat.
De ce? Deoarece viata este data ca un dar de catre Dumnezeu pentru noi, ca sa traim, si sa ne bucuram, trecand acest test, mai tarziu bucurandu-ne de Viata cea Vesnica, alaturi de El.

Sinuciderea este impotrivirea Vointei lui Dumnezeu, si de aceea este considerat un pacat major!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

E pacat, dar depinde de caz. De exemplu daca tu ai o boala mortala si numai ai decat o luna de trait, iar o nepoata de a ta are o problema cu inima si stiind ca tu poti sa o salvezi avand o inima sanatoasa i-o dai. In acest caz nu cred sa fie pacat. Parerea mea. Dar acest lucru cred ca necesita mult studiu biblic.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Am zis totusi ca e parerea mea si ca necesita studiu, iar fiecare lucru depinde de caz. In loc sa crezi ca vorbesc aiurea uita-te bine la ce am zis.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru andreidu):

Daca nu iei in calcul Biblia ca Cuvant a lui Dumnezeu ai dreptate, dar eu nu-s ateu de acea zic ca necesita studiu.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru anonim_4396):

Am omis un MARE lucru cand am citit intrebarea.

Un cuvant cheie era pentru altcineva. In acest caz depinde.